מתפללים בבית הכנסת המרכזי בביאליק גילו להפתעתם כי העירייה קיבלה היתר לבניית בית כנסת נוסף, ספרדי, שיוקם בחצר בית הכנסת המרכזי.

בית הכנסת המרכזי בקרית ביאליק. צילום: נחום סגל

לטענתם, אין מספיק מתפללים במקום עבור בית כנסת הקיים, ויתרה מזאת - במשך עשרות שנים מתפללים כל תושבי האזור זה לצד זה, ספרדים ואשכנזים. "זה יגרום לקרע ופיצול באוכלוסייה הדתית", אמרו.

בית הכנסת המרכזי ברחוב הנרייטה סולד בקרית ביאליק הוקם בסוף שנות ה-30. בשנים האחרונות מתלוננים המתפללים על הזנחה של המבנה, ואף פנו לעירייה בבקשה לסיוע. השבוע, טוענים המתפללים, הובא לידיעתם כי בכוונת העירייה לבנות בית כנסת נוסף בחצר בית הכנסת הקיים, עבור הספרדים.

"גילינו את זה במקרה", סיפר גבאי בית הכנסת, "אף אחד לא טרח להודיע לנו. לא ברור למה צריך בית כנסת נוסף, ועוד צמוד לבית הכנסת הקיים. אין מספיק מתפללים כבר עכשיו, בקושי יש מניין לתפילה.

אם יהיה עוד בית כנסת, לא יהיה לנו בכלל מניין, ובית הכנסת שלנו ייסגר. כבר יש להם אישורים, ומחר הם יכולים להתחיל לבנות. מי צריך שני בתי כנסת צמודים אחד לשני כשאין מתפללים?".

גם המתפללים מוחים על הפגיעה הצפויה בקהילה: "במשך עשרות שנים אנחנו מסתדרים עם בית הכנסת הקיים, שמתפללים בו גם ספרדים וגם אשכנזים.

"לפחות כמה פעמים בשבוע יש תפילות בנוסח הספרדי. אין שום הצדקה לפתוח בית כנסת נוסף. זה יגרום לפיצול באוכלוסייה. למה בכלל צריך לעשות הפרדה בכלל בין אשכנזים לספרדים, כשמסתדרים יחד? במקום שישקיעו בבית הכנסת הקיים, בונים אחד נוסף".

בצר להם פנו המתפללים לראש העירייה לשעבר, רפי ורטהיים. "פניתי לראש העירייה, אלי דוקורסקי, וביקשתי ממנו לעצור את זה", אמר ורטהיים. "אם יפרידו בין המתפללים, יקצינו את הפיצול בעם. כולם עם ישראל, ואפשר להתפלל ביחד. לא צריך לגרום לשסעים מיותרים בחברה".

ממלא מקום וסגן ראש העיר, יוסי אזריאל: "לאור התפתחות האוכלוסייה באזור, עלה צורך בבית כנסת לאוכלוסייה הספרדית. בית הכנסת יוקם במתחם עירוני בצמוד לבית הכנסת הקיים".