ראש העיר קרית אתא, יעקב פרץ, ושמואל סיסו, לשעבר ראש העיר קרית ים וכיום עומד בראש המועצה הקרואה של תל מונד, הם החשודים שנעצרו הבוקר (שני) במסגרת חקירת השחיתות יחד עם 17 בני אדם נוספים.

יעקב פרץ (מימין) ושמואל סיסו. צילום: נחום סגל

הערב הובא פרץ, המכהן כראש העיר 23 שנה, לבית המשפט השלום בראשון לציון, והמשטרה מייחסת לו עבירות של לקיחת שוחד, הלבנת הון, מירמה, קבלת דבר במירמה והפרת אמונים, קשירת קשר לפשע ועוד.

פרץ חשוד שפעל בשנים האחרונות יחד עם אנשים אחרים לקידום אינטרסים של חברות ואנשים שונים בתמורה לקבלת שוחד. 

במוקד החקירה עומדת זכייה במרכז שערכה חברה פרטית לבקשת אחד מהבכירים ברשויות המקומיות. לפי החשד, גורם שלישי ביקש לשנות את תנאי המכרז כך שיותאמו מראש לגורם מסוים שייטיב עימו.

שמואל סיסו, ראש עיריית קרית ים בעבר שמונה לקונסול בניו יורק, חשוד שפעל בתפקידו כראש וועדה קרואה ביישוב תל מונד בניגוד עניינים ובתמורה לשוחד. מעצרם של השניים הוארך בארבעה ימים.

בדיון המשפטי ציין סניגורו של סיסו, עו"ד עדי כרמלי, כי מרשו מוכן להיבדק בפוליגרף. כמו כן ציין כי סיסו נעצר הבוקר ונערך חיפוש במשרדו ובביתו ובחקירתו נרמז לו שהוא לא במרכז הפרשה.

נציג יחידת להב: "חלק מהחשודים זכו בין היתר, במכרזים, בביצוע עבודות בהיקף נרחב, בקבלת כסף רב מהקופה הצעבורית או בקידות עינייניהם העיסקיים, כל זאת תוך ביצוע עבירות פליליות ובתווך וסיוע של עובדי ציבור בכירים בתפקידים שונים, שחלקם ביצעו עבירות שחיתות בעצמם.

"במעשיהם גרפו חלק מהמעורבים כסף רב חכיסם ואחרים זכו בטובות הנאה שונות.מספר האירועים, מספר המעורבים והתיחכום בו נקטו המעורבים מעיד על חומרתה".

להב 433. צילום: אבי מועלם

חוקרי להב 433 עצרו הבוקר (שני) עשרה בני אדם, בהם שני אישי ציבור, בחשד לעבירות שוחד, מרמה והלבנת הון. תשעה מעורבים נוספים עוכבו לחקירה, בהם  ראש עירייה לשעבר, עוזר של שר ובכיר נוסף בשלטון המקומי.

מהמשטרה נמסר כי בתום חקירה סמויה ממושכת, הבוקר הפכה החקירה לגלויה. במסגרת החקירה עלה החשד כי עובדי ציבור בכירים, ביחד עם אחרים, כל אחד על פי חלקו, ביצעו לכאורה עבירות שחיתות תוך מעורבות בעלי השפעה בחברות ממשלתיות ובמוסדות שלטון.

הבוקר ערכה המשטרה עשרות חיפושים וכן התבצעה פעילות אכיפה כלכלית נרחבת.

"סוף הגנב לתלייה, השמש חזרה לזרוח מעל העיר", כך הגיב הבוקר אישיות רבנית מהאזור, בעקבות מעצרו של ראש רשות מקומית. לדברי אותו מקור, ביקר אותו ראש הרשות בקברי צדיקים, בחו"ל, בשבועות האחרונים, אבל זה לא ממש עזר לו.

במערכת הפוליטית בקרית אתא הגיבו בתדהמה על המעצר. "אני מקווה שזה לא נכון", הגיבה חברת מועצה למעצר והוסיפה, "אני מצפה ששלטונות החוק יעשו את מלאכתם כדי להגיע לחקר האמת. בעיני זה סימפטום של שלטון ארוך מדי. זה מה שקורה לרוב במקרים כאלו. עולים עולים עד שנופלים פתאום".

בעיריית קרית אתא הופתעו מהמעצר. בעבר היה מעורב אותו ראש רשות במספר חקירות שלא הניבו כתבי אישום. הפעם, לא התפרסם דבר על החקירה ועל החשדות, ולכן הבשורה היכתה בהלם את העובדים.

עובד ברשות מקומית :"מדובר בראש עיר מנוסה, מאוד דיסקרטי, מחושב. אף פעם אי אפשר לדעת מה קורה איתו. והפעם, גם לא היו רמזים, לא התפרסמו תלונות נגדו או חשדות או שבכלל יש חקירה. זו הייתה הפתעה".