הורים לילדי הגנים בקרית ים מוחים על איכות המזון שמקבלים ילדיהם בצהרונים. לטענתם, הילדים גם לא מקבלים ארוחת מנחה כנדרש. "עצוב שככה מתייחסים לילדים שלנו", אמרה אחת האמהות.

"חוזרים הביתה רעבים". שניצל שקיבלו הילדים | צילום: פרטי

לטענת קבוצת הורים ממספר גנים בקריה, הם עוקבים מתחילת השנה אחר המזון שילדיהם מקבלים. "באחת הפעמים הגעתי לגן בשעות הצהריים, הילדים קיבלו לאכול מין עיסה הכוללת פסטה וירקות מלאים בשמן. זה נראה נורא, לא אכיל בכלל, נראה כמו יציקה. כשביקשנו לדעת למה מגישים את זה לילדים, אמרו לנו שהיתה טעות במנה, ושזה לא יקרה יותר. כל האוכל נזרק", סיפר אחד ההורים.

"במקרה אחר, כל הירקות הגיעו רקובים. כשהתלוננו, אמרו לנו שהאוכל נארז לפני החג, כשלא היה גן. גם במקרה זה, הכל הושלך לפח. בפעם אחרת, אחד ההורים הגיע לגן של ביתו ובאותו יום הגישו שניצל תירס. השניצל היה אפור מבפנים ומבחוץ, הוא חצה את השניצל והוא גילה שהוא קשה כמו אבן ובלתי אכיל".

לדברי הורים רבים, ילדיהם אינם מעוניינים לאכול את האוכל המוגש. "אי אפשר להגיד שכל הזמן האוכל לא טוב. אבל בכל פעם שהורים מגיעים לבדוק, הוא נראה רע. אז אנחנו לא יודעים מה קורה שאנחנו לא בודקים", אמר הורה אחר.

"עיסה שמנונית". צלום: פרטי

"הרבה ילדים לא רוצים לאכול. הם חוזרים הביתה רעבים אחרי שלא אכלו כל היום. זה פשוט בושה. האוכל לא ראוי למאכל אדם. ילדים קטנים לא צריכים להישאר כל היום ללא אוכל. יש ילדים שאומרים שטעים להם לפעמים".

באחד הימים, סיפרה אם אחרת, היא הגיעה לגן בשעות אחר הצהריים לאסוף את בתה בשעה שהילדים אוכלים ארוחת מנחה. "הילדים אכלו לחם ריק, בלי כל ממרח עליו. זה זלזול בילדים. אני יודעת שזה לא היה כך בעבר. בשנים קודמות הם היו מקבלים לחם עם שלושה סוגי ממרחים לבחירה", אמרה.

ההורים פנו לרשת המתנ"סים, אולם לטענתם, לא קיבלו תשובה שסיפקה אותם. בעקבות זאת פנו השבוע למשרד החינוך בבקשה שיסייעו להם. "השיבו לנו שארוחת מנחה כוללת פרי בלבד, אבל זה לא נכון", אמרה.

"יש תקנה מפורשת שהילדים צריכים לאכול לחם עם ממרחים. אנחנו כבר חסרי אונים. יש לנו ילדים קטנים שחוזרים הביתה רעבים, זה מביש שכך מתנהגים לילדים בגיל כזה".

ממשרד החינוך נמסר: "המשרד עורך בקרות על איכות המזון. הייתה תקלה באופן חד פעמי בשינוע האוכל ביום זה. המסקנות הוסקו והספק יעמוד בהתחיבויות כפי שסוכם".

מחברת המתנ"סים נמסר: "הצהרונים שאנו מפעילים זוכים לאמון ההורים הודות לצוות חינוכי מעולה, ומערכת פיקוח ובקרה איכותית. עם זאת ליתר ביטחון פנתה הרשת בשאילתא למשרד החינוך ותפעל בהתאם לתשובות שיינתנו.

"במחצית שנת הלימודים מתקיימת הערכה ובחינה מחודשת של איכויות ספקים וככל נראה שקיים מספר תלונות רב, נשקול לעבור ספק על אף היותו מטעמו של משרד החינוך".