שלושה חודשים לאחר תחילת שנת הלימודים, קיבלו הורים לילדי גן שיבולת בקרית חיים הודעה מהעירייה כי הצהרון ייסגר בסוף החודש. הסיבה, כך נמסר להורים, היא מיעוט ילדים בצהרון. ההורים זועמים: "אי אפשר לזרוק את הילדים שלנו ככה".

גן ילדים. אילוסטרציה: shutterstock

בתחילת השנה פנו חלק מההורים וביקשו לפתוח צהרון בגן, למרות שמספר הילדים הוא קטן. בבדיקה שנעשתה התברר כי ישנם עשרה ילדים שהוריהם מעוניינים בצהרון, בעוד שלפתיחת צהרון נדרש מינימום של 15 ילדים.

בעזרת סיוע של חברת המועצה באותה עת, סופי נקש, נפתח לבסוף הצהרון עם עשרה ילדים בלבד. "הצהרון הזה לא היה אמור להיפתח", אמר זיו פישמן, אב לילד בגן.

"בסופו של דבר בעירייה הסכימו לפתוח אותו עם עשרה ילדים. אף אחד לא אמר שזה זמני, אבל קיוו שיצטרפו עוד ילדים".

אולם מספר הילדים לא השתנה, וביום ראשון קיבלו ההורים מכתב מעיריית חיפה, המודיע להם כי בסוף החודש, ביום 29 בנובמבר 2018, יפסיק הצהרון את פעילותו.

"זו סטירת לחי להורים, יריקה בפרצוף", אמר פישמן. "מנחיתים על ההורים מכה קשה בטווח זמן קצר. איך אנחנו יכולים להתארגן בתוך שבוע וחצי? עדיף היה שלא היו פותחים את הצהרון מלכתחילה. כרגע הם מכניסים את כולם לסחרור, מה לעשות עם הילדים. זה צהרון טוב, הילדים אוהבים אותו, עכשיו אנחנו צריכים למצוא להם מקום אחר, שלא בטוח שנמצא. אי אפשר לזרוק את הילדים שלנו סתם ככה".

ההודעה גרמה לסערה גדולה בקרב ההורים. "תמיד קרית חיים במקום האחרון. לא הגיוני שלא ימצאו לילדים שלנו מסגרת, ושניאלץ לעבור לצהרון פרטי ונשלם כפול מהאחרים. הרי מההתחלה ידעתם ואישרתם לנו שהצהרון ייפתח רק עם עשרה ילדים. הסתיימו הבחירות, אז אתם מרשים לעצמכם. הפעם לא נוותר", כתב אחד ההורים בפייסבוק.

בעקבות תלונות ההורים, הסכימו בעירייה לדחות את הסגירה עד לסוף שנת 2018. "זו זכות בסיסית של הורים לאפשר להם ללכת לעבוד, זה לא פינוק", אומרת נקש.

"בעירייה ידעו מראש שיש בצהרון הזה עשרה ילדים. ברגע שגבו מההורים תשלום לשנה, זו התחייבות להסכם, ולא ניתן להחליט עכשיו שלא נותנים את השירות הזה וההורים צריכים לשבור את הראש לבד. להורים אין כל אלטרנטיבה כעת. הצהרון אמור לפעול עד לסוף השנה".

מעיריית חיפה לא נמסרה תגובה עד למועד פרסום הידיעה.