בבית הספר היסודי 'מצפה' בקרית מוצקין יזמו תוכנית העשרה לתלמידי שכבת כיתה ד' בחממה הטכנולוגית בקרית ים, ללא עלות. אולם לטענת ההורים, רק חלק מהתלמידים בכיתה הוזמנו להשתתף בפרויקט, בעוד שאחרים לא ידעו כלל על קיומו.

בית הספר מצפה בקרית מוצקין | צילום: נחום סגל

לפני כחודש החלה לפעול בבית הספר תוכנית למצוינות טכנולוגית עבור תלמידי כיתה ד'. פעם בשבוע, בתום יום הלימודים, נלקחים הילדים בהסעה לפעילות בחממה הטכנולוגית, ובסך הכל 12 מפגשים, ללא תשלום.

על פניו, תוכנית העשרה מבורכת, אולם לא לכולם. לדברי ההורים, רק כמחצית מתלמידי הכיתה קיבלו הזמנה להשתתף בתוכנית. "רק עשרה נבחרו", סיפר אחד ההורים. "רק מי שבחרו בו קיבל הודעה, ושאר ההורים כלל לא ידעו על זה. זה התגלה לנו רק כשהתלמידים סיפרו לחבריהם, אמרו שכיף להם בתוכנית".

ההורים המופתעים החלו לברר. "הורים פנו לצוות החינוכי, ונמסר להם שרק תלמידים מצטיינים נבחרו לתוכנית. אבל זה לא מדויק - בין התלמידים שנבחרו, לא כולם מצטיינים, וחלק מאלה שלא הוזמנו כלל הם תלמידים עם ציונים של 85 ו-90", אמר הורה אחר. "בהזמנה שקיבלו נכתב שההשתתפות מותנית בהתנהגות נאותה, ולא בהישגים בלימודים".

חלק מההורים סבורים שמדובר ביחס מפלה כלפי ילדיהם. "זו אפליה, עושים איפה ואיפה בין התלמידים. למה הבת שלי צריכה ללכת לבית הספר בתחושה שהיא פחות טובה מהחברות שלה?", אמרה אם אחרת. "אני משלמת על חוג דומה במדעים הרבה כסף, בשעה שיש ילדים בכיתה שמקבלים את זה בחינם. זה לא הוגן".

לדברי ההורים, כעת נודע להם שזו לא הפעם הראשונה שבית הספר נוהג כך. "גילינו עכשיו שבשנה שעברה היתה פעילות רובוטיקה", אמר הורה אחר בכעס, "וגם אז לקחו רק חלק מהתלמידים. זו בושה, לפגוע בחלק מהתלמידים ולגרום להם תחושה של חוסר ביטחון בעצמם".

ממשרד החינוך נמסר: "אנו סומכים על שיקול הדעת של הנהלת בית הספר בהפעלת התכנית בקרב קבוצה מתוך בית הספר. הבחירה של התלמידים נעשתה בהתאם לקריטריונים ברורים".