הורים לילדי גן חובה בקרית חיים השביתו היום (ב') את הלימודים עקב מעשי אלימות חוזרים מצד מספר ילדים. לטענת ההורים, הילדים חוזרים מדי יום עם פציעות חדשות וחוששים ללכת לגן.

"הילדים שלנו נמצאים בסכנת חיים". גן הילדים. צילום: פרטי

שישה ילדים כבר עברו לגן אחר, הוריהם של 18 ילדים נוספים ביקשו העברה. "הילדים שלנו נמצאים בסכנת חיים ממשית בגן", אמרו. משרד החינוך ועיריית חיפה: "הנושא נמצא בטיפול של גורמי המקצוע".

השלכת כיסאות ושולחנות, חניקות, רדיפה אחרי ילדים עם מספריים ועוד - אלו לטענת ההורים רק חלק ממקרי האלימות אליהם נחשפים ילדיהם והצוות החינוכי מדי יום.

"גילינו את זה בחודש נובמבר במקרה", סיפרו ההורים. "אף אחד לא עידכן אותנו. שמענו מהילדים מה קורה בגן, על השלכת הכיסאות על ראשיהם והשלכת משחקים. ילדים רבים חוזרים עם סימנים על גופם". 

לטענתם, איש אינו מצליח להשתלט על הנעשה בגן. "הילדים ראו לא פעם את חברות הצוות בוכות, לאחר שהשליכו עליהן חפצים והן נפצעו", סיפרה אם אחרת. "למה ילדים צריכים לראות את זה? הילדים מסתתרים מתחת לשולחנות כדי לא להיפגע. הבן שלי כל פעם שמתכופפים לידו מרים ידיים ומגן על עצמו. הוא מתעורר בלילה מסיוטים ובוכה שהוא לא רוצה ללכת לגן".

כבר לפני חודשים התלוננו ההורים בפני מחלקת החינוך העירונית ומשרד החינוך. "תיגברו את הצוות בגן והוסיפו עוד שתי סייעות. מפקחות מבקרת בגן, וכלום לא עוזר", סיפרה אם אחרת.

הורים השביתו הבוקר את הלימודים. צילום: פרטי

"הילדים משליכים כיסאות וחפצים, רודפים אחרי ילדים עם מספרים, חונקים אותם ופוגעים בהם. אנחנו חוששים לשלוח את הילדים לגן. אתה שולח את הילד שלך לגן ולא יודע אם יחזור. הצוות עצמו אמר להורים שהוא לא יכול לשמור על ביטחונם של ילדינו".

לאור המקרים שישה הורים הגישו בקשה להעביר את ילדים מהגן. "אפילו בעירייה התייאשו כבר", אמרו: "לשישה ילדים כבר אישרו העברה, והיום הם התחילו ללמוד בגן חדש. היום, כשהשבתנו את הגן, אמרו לנו שמי שלא רוצה שיבקש העברה לגן אחר.

בעקבות זאת הוגשו עוד כ-18 בקשות. אמרו לנו שיש עוד 11 מקומות בגנים אחרים ויעשו הגרלה בין המבקשים. הם טוענים שגם ישארו 2 ילדים בגן בסופו של דבר, הוא ימשיך לפעול. איפה פה ההגיון? במקום להעביר את הפוגעים, מעבירים את כל יתר הילדים בגן".

גם ההעברה אינה פתרון אידיאלי, לטענתם, אבל הם נותרו חסרי אונים. "הם לא נותנים לחברים לעבור לגן אחר יחד", אמרה אם שהעבירה את בנה לגן אחר: "נאלצתי להעביר את הילד לגן חדש כחצי שנה לפני שהוא עולה לכיתה א'. ניתקתי אותו מהחברים הכי טובים שלו, וזה קורע אותי. אבל לא היתה לי ברירה. אני חוששת לשלומו".

ממשרד החינוך ומעיריית חיפה נמסר: "הנושא נמצא בטיפול של גורמי המקצוע במשרד החינוך יחד עם אגף החינוך בעיריית חיפה. נבנתה תכנית התערבות חינוכית לטובת ילדי הגן, כמו כן צוות תומך נוסף נמצא בגן. בשל צנעת הפרט לא נוכל לפרט מעבר לכך".