הנהלת בית הספר נעורים בקרית ביאליק הודיעה להורים כי לא תאשר כניסה בחג פורים לילדים בתחפושות 'מומו' או של 'ליצן רוצח'.

תופעת הליצנים המפחידים עוררה בהלה גדולה בשנה שעברה ברחבי הארץ. אנשים בתחפושת 'ליצן רוצח' הטילו אימה ברחובות ואף פגעו בעוברי אורח תמימים.

התופעה הזאת אמנם דעכה, אבל משחק אימה חדש מציף את הרשתות החברתיות - 'מומו', המופץ בעיקר דרך הווטסאפ. בבית הספר היסודי 'נעורים' בביאליק החליטו לנקוט משנה זהירות ושלחו הודעה להורי התלמידים לקראת חג הפורים.

כזכור, בשנה שעברה הודיעו בתי הספר בקריות כי לא יאשרו כניסה לילדים בתחפושות של ליצן מפחיד או ליצן רוצח. אז גרמה ההודעה לחילוקי דעות בין ההורים, כי חלקם כבר רכשו את התחפושת. השנה התרחב האיסור, והדמות 'מומו' מצטרפת אל ה'ליצן הרוצח' ברשימת התחפושות האסורות להגיע עימן לבית הספר בפורים. 

יצוין, כי בחנויות בקריות מאוד פופולריות התחפושות המפחידות בעקבות הסדרה "דמדומים", למשל שלדים, ליצנים מפחידים ועוד.

תחפושת 'ליצן מפחיד'. צילום: פרטי

מדובר בדמות מפחידה מתוך אפליקציה שהחלה את דרכה במדינות אחרות, והגיעה גם לישראל. 'מומו' מבוססת על פסל של אמן בובות יפני, הכוללת אשה בעלת עיוותים בפניה עם עיניים גדולות וגוף ציפור. במשחק הוויראלי, משתמשים יוצרים קשר עם 'מומו' על ידי שליחת הודעה למספר לא מזוהה. הם מקבלים בחזרה עשרות תמונות מפחידות למדי, יחד עם הודעות טקסט מאיימות. מי שמסרב להשתתף באתגרים, מקבל מסרים מאיימים.

אפליקציית 'מומו' עלתה לכותרות בקריות לפני כשלושה חודשים, לאחר מותו הטרגי של הילד רוי מעוז בן ה-11. אז הועלתה האפשרות שנפילתו של מעוז ממרפסת ביתו בקומה ה-12 אירעה בעקבות מבחן אומץ. מאז עלתה מודעות ההורים לנושא, והדמות 'מומו' נכנסה לרשימת התחפושות האסורות בבתי הספר.

בהודעה שנשלחה להורים נכתב: "חג פורים קרב ובא, ואנו מבקשים לרענן ולהזכיר כי לא תתאפשר כניסה לבית הספר עם תחפושת של ליצן רוצח ותחפושת של מומו. זכרו כי חג פורים הוא חג של שמחה, ולא נרצה שאף ילד ייפגע או יפחד מתחפושת זו או אחרת. אנא עזרו לנו לדאוג שכל ילדינו יחוו תחושת שמחה וביטחון".

גם ההורים מסכימים שמדובר בצעד מבורך. "החלטה מוצדקת וחשובה", אמרה אחת האמהות. "חג פורים הוא יום כיף בבית הספר וחג שמח בעיקרו, אין סיבה שילדים ירגישו מפוחדים בבית הספר בגלל שמישהו החליט להתחפש לדמות מפחידה ומאיימת".