לפני כשבועיים הגיע מתן דרהם (24) לקופת החולים בעקבות עייפות וחולשה. מספר ימים לאחר מכן קיבל את הבשורה שהפכה את חייו. דרהם שהיה בחור בריא, כדורגלן לשעבר, התבשר כי רמת התפקוד של הכליות שלו עומדת על 10 אחוז בלבד, והוא זקוק להשתלת כליה בדחיפות. משפחתו יוצאת כעת לחיפוש אחר תורם שיציל את חייו.

"הדיאליזה קשה עבורי". מתן דרהם ואמו אורלי. צילום: נחום סגל

"אני בהלם. הייתי בריא לחלוטין", אמר דרהם השבוע. הוא בנם האמצעי של אורלי וראובן מקרית חיים. כל חייו היה בריא, לא ראה כלל רופאים ועסק רבות בספורט.

"שיחקתי כדורגל בהפועל חיפה מגיל 10 עד גיל 19. עזבתי בין היתר בגלל הצבא. הייתי טבח בנח"ל, והשתחררתי בנובמבר 2016. בהתחלה עבדתי במאפייה, לפני כחודש התחלתי לעבוד במפעל של פזגז בעבודה פיזית. הרגשתי טוב, בריא", סיפר.

איך זה התחיל?

"לפני שבועיים, באחד הימים הרגשתי סוג של עייפות וחולשה, והלכתי לרופא. שם מדדו לי לחץ דם והוא היה גבוה מאוד. האחות אמרה לי שזו כנראה טעות, כי לא יכול להיות אדם כל כך צעיר עם לחץ דם כזה. היא בדקה שוב ואמרה שיש שם משהו מוזר, נתנה לי כדור ואמרה לי לבוא בשבוע הבא לביקורת.

"למחרת עדיין הרגשתי לא טוב והלכתי לקופת חולים. אמרו לי אותם דברים - לחץ דם גבוה מאוד, וביקורת עוד שבוע. אמא גם סובלת מלחץ דם, אז חשבנו שאולי זה תורשתי".

אבל התשובות הללו לא נתנו לאמו מנוח. "ביום חמישי בערב חזרתי מהעבודה אחרי שכל היום הטרידה אותי המחשבה איך יכול להיות שמתחילת השבוע יש לו לחץ דם גבוה ואומרים שאין לו כלום ומשחררים אותו. למה לא עושים בדיקות, מפנים אותו למיון או משהו", סיפרה אמו, אורלי.

מתן דרהם. צילום: נחום סגל

"בדקתי לו לחץ דם, שהיה גבוה מאוד. התחננתי אליו שנלך למיון, התקשרתי למוקד של קופת החולים וביקשתי הפניה למיון. כשהייתי עם האחות בטלפון, היא אמרה לי למדוד לו לחץ דם, ולאחר שניות היא שלחה לפה ניידת טיפול נמרץ, כי זה לא נראה לה הגיוני".

מה אמרו בבית החולים?

"נסענו לרמב"ם, והוא אמר לי שהוא מרגיש טוב. במיון כל אחד אמר משהו אחר, עד שחזרו בדיקות הדם שלו מהמעבדה. בעלי עמד במסדרון ושמע קבוצה של רופאים אומרים, 'תיקחו את הבחור הצעיר הזה, תעשו לו מהר דיאליזה'. חשבתי שיש איזה בלבול. הם באו ואמרו שהם רוצים לעשות לו בדיקות דם חוזרות. שאלו אותו אם כואב לו משהו, סחרחורות, שלשולים, דלקת בגרון ועוד. לא היה לו כלום, הבחור בריא".

מתי היתה האבחנה?

"ביום שישי בבוקר הגיע הרופא ואמר שהוא רוצה לדבר איתנו. הוא דיבר על אי ספיקת כליות חמורה. שאלתי אותו, מה זה חמורה, אפשר לצאת מזה? הם העריכו שזה כבר נמשך כמה שנים, אולי כבר מהצבא. הרופאים אמרו שהכליות שלו מתפקדות 10 אחוז, ושאין מה לעשות הוא חייב לעבור השתלת כליה. רצינו לדעת ממה זה נגרם, אבל אין להם תשובה, הם לא יודעים".

במשך השבוע היה מאושפז דרהם בבית החולים. "עברתי סדרה ארוכה של בדיקות. בתחילת השבוע השתחררתי, וכעת אני נדרש לעשות דיאליזה שלוש פעמים בשבוע, ארבע שעות בכל פעם במכון לדיאליזה. אני לוקח הרבה כדורים, להורדת לחץ דם ועוד", הוסיף מתן.

איך קיבלת את הבשורה?

"אני בהלם. הייתי בריא לחלוטין, אני לא יודע מאיפה זה בא. קודם הייתי מבלה כל היום, הייתי חי חיים אחרים. עכשיו זה פרק חדש בחיים. יש לי המון הגבלות. אסור לי לאכול הרבה דברים, מותר לי לשתות רק ליטר מים ביום - בעבר הייתי שותה ארבעה ליטרים.

"זה מאוד קשה לי, גם הדיאליזה קשה עבורי. אני צריך לשבת עם אנשים מבוגרים, וארבע שעות להיות מחובר למכונות בלי לזוז. אבל בעזרת השם יהיה בסדר. אמא שלי יותר גמורה ממני".

אורלי: "הכל עדיין טרי. אנחנו מעכלים את זה. התפטרתי מהעבודה אחרי 11 שנה כסייעת בגן פרטי, כדי לטפל בו. אחיו הגדול של מתן הלך לעשות בדיקות, לראות אם הוא מתאים לתרומת כליה, אני ובעלי לוקחים תרופות ולא יכולים לתרום, לצערנו.

"רק מי שבריא ואינו נוטל כדורים, ויש לו סוג דם 0 פלוס או 0 מינוס יכול להתחיל לעשות את הבדיקות הראשוניות. זה תהליך ארוך.  אם יימצא תורם, בתוך שלושה חודשים מתן יעשה את ההשתלה. בינתיים הוא חייב לעשות דיאליזה במשך תקופה".

בעוד הם מנסים להפנים את הבשורה הקשה, בני המשפחה אינם מאבדים זמן. בימים אלה הם עושים כל שביכולתם למצוא למתן תורם. "פנינו לאנשים בפייסבוק. עשרות אנשים פנו אלינו ואמרו שהם רוצים לתרום. התקשרו אנשים מכל הארץ.

"אין לי מה להגיד על עם ישראל, לא ציפיתי לזה", אמרה אורלי. "אנחנו מנסים גם מחו"ל. פתחנו חשבון תרומות למקרה שיהיה תורם מחו"ל. כליה אסור לקנות, אבל נצטרך כסף כדי להטיס אותו לחו"ל אם יימצא תורם בחו"ל, ולכל התהליך. ממה שהבנו, מדובר ב-300 עד 400 אלף שקל".

כל מי שמתאים ומעוניין לתרום כליה יכול ליצור קשר עם סימה, 054-6335504. לתרומות כספיות: בנק הפועלים 12 סניף 720, חשבון להציל את מתן חיים מ.ח 521327.