הבעלים של 'אסייתיקו', מסעדה תאילנדית ברחוב גושן בקרית מוצקין, מאיימים לתבוע הוצאת דיבה מגורמים במועצה הדתית בקרית מוצקין, האחראים לפרסום בקבוצות ווטסאפ של בתי הכנסת וחוגים דתיים בעיר, לפיו העסק אינו כשר.

מסעדת אסייטיקו במוצקין. צילום: נחום סגל

מנגד טוען רבה הראשי של קרית מוצקין, דוד דרוקמן, כי מדובר בעסק ללא תעודות כשרות, שמציג מסמך על פיקוח כשרות מטעם גוף שלדבריו איש אינו מכיר בו.

הפרשה התפוצצה בסוף השבוע, כאשר במספר קבוצות ווטסאפ פורסמה תמונה של המסעדה, ותחתיה כיתוב: "לא לטעות. המקום הזה אינו כשר. תפיצו בכל מקום! לתדהמתנו, יש חובשי כיפה שאוכלים שם".

זמן קצת לאחר מכן פרסם מאיר רפאל ביטון הודעה מטעם "איגוד רבני ישראל", שטען כי מאחורי הפרסום עומדת הרבנות בקרית מוצקין, שמנסה להוציא כסף מבעל העסק כדי שיעסיק משגיח כשרות מטעמה. ביטון טען, כי זהו סוג של "פרוטקשן", וכי מדובר בעסק שמשתמש אף ורק במוצרים כשרים, ומפוקח על ידי "איגוד רבני ישראל".

ביטון טען כי "איגוד רבני ישראל" הוא גוף חרדי שהוקם לפני שבע שנים בבני ברק. "בית המשפט העליון התיר לבעלי עסקים להתקשר עם גופים שונים מאשר עם הרבנות, אשר מפקחים על הכשרות במקום.

"אסור להם לכתוב שמדובר במקום כשר, אבל מותר לשים תעודה שהעסק מפוקח על ידי איגוד רבני ישראל. יש תעודת מהדרין ותעודה רגילה. יש פה מאבק של הרבנות נגדנו. הם יורדים לחייהם של בעלי עסקים.

"העסק הזה לא פתוח בשבת, הוא משתמש במוצרים גלאט כושר, כל עובדי המטבח יהודים, איך אפשר לומר שהוא לא כשר? מפיצים דברי שקר, פוגעים בפרנסת אדם - על מה? זה ניסיון לסחוט אותו".

בעלי 'אסייתיקו', שירן תורג'מן: "קיבלתי כבר שלוש פעמים קנס, כי אני לא מוכן לעבוד עם הרבנות. אני לא כותב שאני כשר, אני רק מציין שכל המוצרים כשרים, ושאני סגור בשבת. גם יש מי שמפקח עלי.

"הם רק רוצים לקחת מאיתנו כסף, ממש כמו פרוטקשן. רק מהרבנות יכלו להפיץ את ההודעה השקרית הזו. אנחנו נגיע לזה הראשון שהפיץ את ההודעה בקבוצות הווטסאפ, ונתבע אותו על הוצאת דיבה".

רבה הראשי של קרית מוצקין, דוד דרוקמן: "יש אדם מסוים מנהריה שמנפיק תעודות מודפסות בשם איגוד הרבנים. אף אחד בעולם לא יודע מי זה. מי הם בכלל? מי מכיר אותם? באותה מידה אתה יכולת להדפיס תעודה כזו של פיקוח, או להוציא תעודה של מכון התקנים". 

הרב דרוקמן. צילום: גיל נחושתן

מותר לכתוב שהעסק בפיקוח.
"מותר לכתוב, אבל אני מדבר על כשרות או לא כשרות".

בעל העסק מאיים לתבוע.
"שיתבע מכאן עד להודעה חדשה. הוא יודע שהוא לא כותב כשר על השלט, כי אחרת הוא מסתבך בהונאת כשרות. אין לי כוח להתחיל עכשיו משפטים, אחרת הייתי תובע אותם על כך שרשמו שזה ניסיון לפרוטקשן. לא היה ולא נברא. לא לוקחים אגורה מעבר למה שמותר".

איגוד רבני ישראל טוען שהוא מפקח על העסק.
"פיקוח של מה? בוא נראה, כשמדובר בענייני כשרות, למי יקשיב הציבור? לרב הראשי של קרית מוצקין או למישהו מנהריה?".