דוח שנתי של ארגון 'מרכז מחקר סביבתי' קובע כי קיים סיכוי להגברת התחלואה והתמותה בקרב תושבי המפרץ בעקבות זיהום האוויר.

כמו כן נטען בו שהתוכנית לצמצום זיהום האוויר של המשרד להגנת הסביבה היא מס שפתיים. "תושבי מפרץ חיפה מהווים שפני ניסיונות במשך שנים למחקרים שנויים במחלוקת", נכתב בדוח. המשרד להגנת הסביבה: "דוח חובבני".

עלייה בפליטות מזהמי nmVOCs מתעשיות האנרגיה. מפרץ חיפה | צילום: נחום סגל

מרכז מחקר סביבתי חיפה הוא ארגון ירוק הבוחן באופן קבוע את השפעות זיהום האוויר במפרץ חיפה ואת אופן הטיפול בו. בשבוע שעבר הוציא המרכז דוח שנתי, בו נקבע כי עד היום לא נעשו מחקרים סביבתים הבוחנים בצורה מקיפה את ההשפעות של זיהום האוויר על התחלואה והתמותה של תושבי המפרץ.

"תושבי מפרץ חיפה מהווים שפני ניסיונות במשך שנים למחקרים שנויים במחלוקת. בניגוד להבטחות בתוכנית הלאומית, התבצעו בחיפה בעיקר מחקרים גיאוגרפיים ולא אפדימיולוגיים", נכתב. "יש כאן שימוש ציני בבריאותו של ציבור גדול, תוך בזבוז כספי מדינה והשהיית זמן יקר, בו יכלו להצביע על בעיות ופתרונן בתחלואה העודפת במפרץ חיפה".

כמו כן טענו כי תוכנית הדגל הלאומית לצמצום זיהום האוויר במפרץ חיפה אינה יעילה. "בניגוד להבטחות המשרד, לא חלה ירידה של 50 אחוז במזהמים האורגנים הנדיפים מהתעשייה ומבתי הזיקוק מאז תחילת התוכנית (2015). בין שנת 2017 לשנת 2018 קיימת עלייה בפליטות מזהמי nmVOCs מתעשיות האנרגיה ומתעשיות אחרות שאינן כימיות במפרץ חיפה. בבזן, למשל, חלה עלייה של 21 אחוז הנובעת מפליטות לא מוקדיות", נכתב

במשרד להגנת הסביבה דחו את הטענות שהועלו בדוח, וטענו כי מטרתו היא לייצר היסטריה. "מבדיקה ראשונית של הדוח עולה כי הניתוח בו אינו נכון. הנתונים אינם מדויקים, בלשון המעטה, והם משופעים במידע שאינו נאמן למציאות.

"כל מטרת פרסומם היא לייצר היסטריה ציבורית שאינה במקומה, וראוי היה לגלות אחריות ומקצועיות כאשר מפרסמים דוחות פסאודו-מדעיים העוסקים בנושאים קריטיים לבריאות הציבור.

"הדוח הוא חובבני במקרה הטוב, והוא מבצע מניפולציה בעיבוד המספרים והנתונים כדי לזכות בכותרות. ההאשמות בדוח אינן חדשות, נשמעו לא פעם לאורך השנים, והן גובלות בהוצאת לשון הרע כלפי המשרד ועובדיו", נמסר מהמשרד להגנת הסביבה.

"המשרד מדגיש כי בשנים האחרונות חל שיפור משמעותי באיכות האוויר במפרץ חיפה, ומגמות ההפחתה במפרץ חיפה ברוב הפרמטרים ובמרבית המקורות הן ברורות".

מפרסמי הדוח בתגובה: "אנו תוהים מדוע המשרד להגנת הסביבה בוחר בהתנהלות מתגוננת ובטענות אד-הומינם (טיעון לגופו של אדם במקום לנושא - מ.פ) כלפי כותבי הדוח הגובלים בשיימינג, במקום לבחון את טענותינו המקצועיות.

"נכון שאת עבודתנו אנחנו עושים בהתנדבות מלאה, אך אין הדבר פוגם במקצועיות ובנאמנות שלנו לאמת. המשרד בוחר לבצע דה לגיטימציה לדוח, המבוסס על נתונים שנאספו במערכות הניטור שלו עצמו; זוהי ירייה ברגל הדורשת בדק בית במסדרונות המשרד".