ארבע שנים לאחר מותו של האני רבאח פריחאת באתר בנייה בקרית אתא, הוגש כתב אישום נגד בעל הבית והקבלן המבצע. השניים מואשמים בגרימת מוות ברשלנות.

השניים לא ענו על כתב האישום. פועלי בניין | צילום: shutterstock

כתב האישום נגד השניים הוגש בשבוע שעבר לבית משפט השלום בקריות, ועל פיו, בשנת 2015, במהלך בניית הבית של אבישי שטח, הורתה עיריית קרית אתא לשטח לסגור את חלל המרתף, שלא אושר למגורים ולא נכלל במסגרת היתר הבנייה שחל על הבית, שהינו בית פרטי. בעקבות כך, חלל המרתף מולא בחצץ, אדמה ומלט

בכתב האישום נטען כי מספר חודשים לאחר תחילת עבודות הבנייה, הפסיק הקבלן שעבד באתר את עבודתו מבלי להשלימה, ובעקבות זאת שכר שטח קבלן בנייה אחר, מבלי לברר מה ניסיונו המקצועי ומה מידת יכולתו לבצע את העבודות.

הקבלן החדש נטל על עצמו את ביצוע עבודות הבנייה, לרבות חפירה, מבלי שהוא היה מורשה לכך, ובמהלך העבודה לא דאג למילוי הוראות הבטיחות בעבודה ולא מינה מנהל עבודה כנדרש בחוק.

עוד עולה מכתב האישום, כי ב-22.6.15, עבדו בבית בנו של הקבלן ופריחאת, שמצא באותו יום את מותו. על פי ההנחיות של שטח והקבלן, הם החלו לפנות את המילוי מחלל המרתף, ללא ציוד מיגון מתאים.

במהלך העבודות, סמוך לשעה 13:30, התמוטטה האדמה וכיסתה את פריחאת. הוא נלכד מתחת להריסות ונגרם לו נזק חמור למוח בעקבות חבלה קהה בראשו.

בנו של הקבלן, אשר היה עם המנוח, הזעיק את אביו והחל לחפור בחלל המרתף עד שאיתר את פריחאת והוציא אותו מההריסות. 20 דקות לאחר מכן התקשר אחד העובדים אל שטח ועידכן אותו בתאונה שאירעה, והוא התקשר אל הקבלן וביקש ממנו להגיע למקום.

בשעה 14:00 הגיע הקבלן למקום, ועל פי כתב האישום, הרים את גופתו של פריחאת לרכב המרצדס שלו יחד עם בנו, וכאשר פריחאת שכוב בתוך הרכב, נסעו לכיוון ג'נין במטרה להחזיר את גופת המנוח לכפר יאמון, שם הוא התגורר - כל זאת בכוונה למנוע או להכשיל הליך שיפוטי על ידי העלמת ראיות. בפרק זמן זה נמנע הקבלן מלהזעיק משטרה או טיפול רפואי לעובד שלו.

במהלך נסיעתם, ולאחר שנועץ עם בנו, החליט הקבלן לחזור לאתר הבנייה, ובשעה 16:00 לערך הגיע לאתר, ויחד עם בנו הם הורידו את פריחאת מהרכב, הניחו אותו בקרבת הבית, והקבלן עזב את האתר כאשר בנו נותר במקום. שטח, אשר הגיע למקום בסביבות השעה 16:10, הזעיק מיד כוחות הצלה וצוות מד"א, שהגיע לבית קבע את מותו של פריחאת.

שטח והקבלן מואשמים בגרימת מוות ברשלנות, והקבלן מואשם גם בניסיון לשיבוש מהלכי משפט. השניים עדיין לא ענו על כתב האישום נגדם. בקרוב יחל משפטם.