שישה חודשי עבודות שרות בלבד - זהו העונש שגזר אמש (שלישי) בית משפט השלום בקריות על המטפלת שהורשעה בתקיפה של ארבעה פעוטות בני שנתיים בגן פרטי בקרית ביאליק.

"מעידה חד פעמית". המטפלת בבית המשפט. צילום: זהר שחר

המטפלת (63), תושבת קרית חיים, הודתה כי הרימה פעוטות בידיה והטיחה אותם על מזרן כשהם שוכבים על בטנם כדי להרדים אותם, וכן בעטה בישבנו של אחד מהם.

הורי הפעוטות ביקשו לגזור על המטפלת מאסר בפועל ולשלוח אותה מאחורי סורג ובריח, אך השופטת לא נעתרה לבקשתם וגזרה עליה עבודות שירות בלבד.

גם התובעת, עו"ד רינת לוי, ביקשה מבית המשפט לגזור על המטפלת מאסר בפועל והגישה את תסקיר שרות המבחן אשר אף הוא המליץ לבית המשפט לשלוח את המטפלת לכלא מכיוון שאינה מחוברת לחלקים האלימים באישיותה, ומרוכזת בעצמה.

מתוך תיעוד מצלמת האבטחה: מרימה את הפעוט ומשליכה אותו

למרות זאת קיבל בית המשפט את בקשת המטפלת והסתפק בעבודות שירות בלבד. בגזר הדין ציינה שופטת בית משפט השלום בקריות, סימי פלג קימלוב, כי התביעה לא הגישה אף פסק דין הדומה לנסיבות תיק זה שבו הושת עונש מאסר בפועל על המטפלת.

כמו כן, ציינה כי לקחה בחשבון את עברה הנקי של המטפלת. לעניין תסקיר שרות המבחן ציינה השופטת כי מדובר בהמלצה בלבד ורק בית המשפט קובע את עונשם של נאשמים. כמו כן ציינה שמתסקיר שרות המבחן עולה גם המטפלת אישה קשת יום אשר לא הצליחה להביא ילדים לעולם, היא קיבלה אחריות על מעשיה וכאשר צפתה בתיעוד האירוע נחרדה ממעשיה.

אביו של אחד הילדים אמר לאחר גזר הדין: "בית המשפט מעביר מסר לגננות ולמטפלות: אם לא פגעת בנפש, אז הכל בסדר. אפשר להמשיך הלאה. זה לא מה שציפינו, במיוחד בגלל מה שקורה יותר ויותר לילדים חסרי ישע בגנים.

"היום הילד שלנו בסדר גמור, אבל אנחנו לא. אין שום דבר שיכול להחזיר את הגלגל אחורה. המשפט נמשך ארבע שנים. היא והסניגור שלה דחו את הדיונים כל פעם בטענה כזאת או אחרת, במיוחד כשעלו לכותרת ידיעות בנוגע להתעללות בחסרי ישע.

"בשורה התחתונה, איו פיקוח, אין ענישה, אין הרתעה ואין אכיפה. אם כל מטפלת או גננת שהיתה נוהגת באלימות כלפי חסר ישע היתה יושבת בכלא, אני בטוח שלא היו כל כך הרבה מקרים. מה גם שבגזר הדין כלל לא נאסר עליה לחזור ולעבוד עם ילדים. למעשה כיום כל אישה יכולה להיות מטפלת ולעבוד עם ילדים מבלי לעבור שום סינון. זה חמור, במיוחד כשמדובר בילדים בגיל הרך.

"למרות שאנחנו מאוכזבים, אנחנו גם ריאליים ויודעים שבית המשפט לא ממהר להכניס לכלא ושכלא לא תמיד מביא לתיקון דרכיו של מי שהורשע, אבל במקרה הזה קצין שרות המבחן שבדק את המטפלת קבע שאין מסגרת טיפולית שיכולה לעזור לה ועל כן המקום שלה היה בכלא".

אביו של אחד הילדים, אמר בבית המשפט: "אנחנו לא מאחלים לאף הורה לראות אדם שפל והזוי מרים את הבן שלנו כמו שק תפוחי אדמה, זורק אותו על המזרן ובועט בו, כמו שאפילו לא בועטים בשק תפוחי אדמה בשוק.

"אני בטוח שכלל הנוכחים בבית המשפט יכולים להבין שהורה שרואה את הסרטון של בנו, מחמד ליבו, היקר מכל, סובל בכל סבל שהוא. זאת טראומה לחיים. בני היה בן שנתיים כשהגברת מאסה בו. הוא שכח, אבל אנחנו חיים את הטראומה הזאת יום יום".

אמו של פעוט נוסף סיפרה לבית המשפט על הקשיים הפיזיולוגיים שבנה עבר, במיוחד בגמילה מצרכיו, כולל טיפול תרופתי וסיפרה כי גילתה שהתעללו בבנה הפעוט כאשר ראתה את סרטון ההתעללות בחדשות הערב. האם: "זיהיתי את השמיכה, כי הפנים שלו היו מטושטשות. שבוע ימים בכיתי".

טרם גזירת עונשה פנתה המטפלת להורים שנכחו בבית המשפו ובבכי ביקשה את סליחתם: "אני מצטערת, אני מבקשת סליחה בכל לשון שאפשר להתבטא על כך, רע לי, אני מתביישת בכך. בחיים לא התנהגתי כך לאף אחד. אני מתחרטת על כל מה שעשיתי".

עו"ד תומר נווה. צילום: פרטי

בגזר הדין ציינה השופטת: "הערכים החברתיים שנפגעו כתוצאה ממעשי הנאשמת הם שמירה על גופם ונפשם של קטינים וחסרי ישע. כמו כן במעשים אלה יש משום פגיעה באמון הורי ילדים במערכת החינוכית ופגיעה באמון הציבור בכללותו בגננות ומטפלות.

"פגיעה זו בערכים חברתיים מתעצמת כאשר עסקינן בדמות שאמורה לשמור ולהגן על קטינים המובאים על ידי הוריהם למסגרות חינוכיות, מוסרים את ילדיהם ומפקידים את היקר להם בידי אנשי חינוך וסומכים עליהם כי ישמרו עליהם וישגיחו עליהם. הנאשמת פגעה בפעוטות רכים בשנים, חסרי יכולת להגן על עצמם ואף במקרים מסוימים אינם יכולים לבטא את תחושותיהם ואת עלבונם במילים.

"הנאשמת שאמורה היתה לשמור על ביטחונם של הפעוטות, להיות עבורם דמות מגוננת ואוהבת, פגעה בגופם, בנפשם ובכבודם, עת הטיחה את גופם הצנום והקטן על המזרן. מעשיה מכוערים, משפילים ומעוררים סלידה. שמעתי דברי הורי הקטינים ועיינתי במכתב שכתבו וחשתי את כאבם היומיומי, כאב שספק אם יימוג ברבות השנים".

כאמור, עם זאת, לא קיבלה השופטת את בקשת ההורים לשלוח את הנאשמת לכלא.