לפתוח סוכנות נסיעות בגיל 24 זה קשה מאוד, אבל לפתוח סוכנות נסיעות עצמאית בגיל 24, כשאת חירשת מלידה, זה נשמע משימה בלתי אפשרית. לא כך חשבה חן גרבויס ברקוביץ' מקרית מוצקין, שהגשימה את חלומה בשבוע שעבר.

"צעדתי ומעדתי ושוב התרוממתי והמשכתי". חן גרבויס במשרד. צילום: אילנית שקד
"במשפחה שלי ההורים ואחותי חירשים כמוני, והאח הקטן הוא שומע היחיד במשפחה. למדתי בתיכון כרמל זבולון בקיבוץ יגור, בכיתה מיוחדת שבה המורים מדובבים לשפת סימנים. לאחר התיכון התנדבתי שנתיים כחיילת ברפאל".

על קשיי ההסתגלות של חירשים בחברה היא מספרת: "אנו, קהילת החירשים, חיים בסוג של בועה. כולם מכירים את כולם, אבל בחוץ די מתקשים למצוא עבודה.

"הנה אני, סיימתי לימודים בהצטיינות, פניתי לאין ספור מקומות עבודה בתחום התיירות. שלושה חודשים הסתובבתי בלי עבודה, חשבתי כבר שהתעודה שלי תישאר על הקיר, בלי שאצליח לעשות בה שימוש כלשהו. אבל החיים החליטו אחרת".

העיסוק בתיירות לא היה האופציה הראשונה שבדקה. היא עבדה שנתיים ברפאל, ובמקביל החלה ללמוד בטכניון, במסלול של תעשייה וניהול. "אחרי שנה הרגשתי שאני עושה משהו בכוח, בלי לרצות באמת, וזה לא קשור לקושי בלימודים. הרגשתי שזה לא זה, אז הפסקתי ללמוד והמשכתי לעבוד ברפאל, עד שמישהי אמרה לי, למה לא תלכי ללמוד משהו בתחום תיירות, ואז נפל לי האסימון. זה הכיוון".

לפני שנתיים החלה ללמוד במסלול מיוחד לתיירות באוניברסיטת חיפה, וההתחלה בהחלט לא היתה קלה. "כולם אמרו לי כמה זה הולך להיות קשה, וגם אמרו שהאנגלית שלי לא ברמה מספקת. אז לקחתי חוברות באנגלית ושיפרתי. עברתי מבחני קבלה, ואחרי שהצלחתי למרות כל החששות, קיבלו אותי ללימודים במסלול סוכני נסיעות. הייתי בעננים".

חן מציינת, כי בתקופת הלימודים השקיעה המון, ולא נעדרה כלל. היא יודעת לקרוא שפתיים, וזה עזר לה במהלך הלימודים.

בנוסף, הסתייעה במתורגמן לשפת הסימנים שהמדינה מעניקה לחרשים בהיקף של 45 שעות בשנה. ואז הגיע רגע השיא: פרויקט הגמר - הכנת טיול מאורגן הכולל את כל האופרציה הכרוכה בכך. "אמרתי שאני רוצה את היעד הכי קשה שיש. הציעו לי סין, ואמרתי שהייתי שם, וזה לא מספיק קשה. הסתכלתי במפה והצבעתי על ניו זילנד.

המרצה שאלה אותי, 'את בטוחה? כי זה קשה'. עבדתי חודש וחצי בלי שינה כמעט, והגשתי את העבודה. המתנתי חודש לתוצאות, כולם בכיתה כבר קיבלו ציונים, ורק אני לא. ואז זומנתי להגיע לקמפוס לשיחה עם המנהלת ועם המרצה.

"כמעט התעלפתי, לא הבנתי למה. כל המרצים שהיו שם הסתכלו עליי. המנהלת חייכה אליי ואמרה, 'אני כל כך גאה בך', ונתנה לי תעודת הצטיינות".

למרות שסיימה בהצטיינות, חן לא מצאה עבודה בקלות. "פניתי לחברות גדולות וקטנות בתחום התיירות. ברוב המקומות אמרו לי ואוו, כן, מצוין, ואחר כך קיבלתי תשובה שלילית. חברה אחת שלחה אותי לקורס המשך של שלושה שבועות, אבל כבר אחרי שבוע אמרו לי תודה, לא. נכנסתי למשבר, אמרתי לבעלי, מה עושים.

"ואז הוא הציע לי לפתוח עסק. אמר שיש לי לקוחות שמחכים לי, ואני טובה ביחסים עם אנשים. התחלתי ללמוד איך פותחים עסק, וזה בכלל לא קל. צעדתי ומעדתי וצעדתי ושוב מעדתי, ושוב התרוממתי והמשכתי הלאה.

"עד שמצאתי חברה גדולה שהסכימה להדריך אותי עד לפתיחת העסק, וככה התחלתי לאט לאט עד עכשיו. וכך, במוצאי שבת, פתחתי עסק משלי - CGB TRAVEL TOURS - ברחוב הרב עוזיאל בקרית מוצקין. המשרד בתוך המחסן בבית שלי".

איך את מתנהלת מול לקוחות?
"בינתיים, הכל דרך המחשב. אנחנו ב-2019, יש ווטסאפ, פייסבוק, אינסטגרם, מיילים, אפילו יונת דואר".

לאן את שואפת?
"שהמשרד שלי יגדל עוד ועוד, ואז אוכל להעסיק עובדים מוגבלים כמוני. בחברה הכללית לא מקבלים אותנו בקלות, מעדיפים לרוב לקבל אנשים לא מוגבלים, למרות שיש לנו יכולות גבוהות. אז אני אומרת לכולם: תתנו לאנשים עם מוגבלויות הזדמנות - הם אנשים בדיוק כמוכם".