רק בשבועות האחרונים, בגיל 16, אובחן ליאל אברהם מקרית ים על הספקטרום האוטיסטי, ובקרוב יחל ללמוד בכיתה תקשורתית. "במשך שנים ליאל נמצא במסגרת שאינה מתאימה לו ולא עונה לצרכיו. רואים שיש בעיה, ולא יודעים לקרוא אותה", מספרת בכאב ורד, אמו של ליאל.

שואב השראה מציורים מפורסמים. ליאל אברהם | צילום: פרטי
"הקשיים של ליאל החלו מגיל מאוד צעיר", סיפרה השבוע אמו, ורד אברהם. "הוא לא שיחק, לא דמיין ולא תיקשר. אנשי מקצוע אמרו שיש לו אינטליגנציה גבולית, אבל ראיתי שהמצב לא משתפר, והחלטתי שאבדוק כיוונים שונים. הקשבתי לקשיים של הבן שלי.

"החלטנו לעבור הילוך, ללכת לאיבחונים נוספים, ובשבועות האחרונים, אחרי שנים רבות של חוסר ידיעה, גילינו שהוא על הרצף. כשהורים שומעים בפעם הראשונה שהילד שלהם אוטיסט הם מתכווצים, אני חשתי הקלה".

לדברי האם, במהלך השנים נאלץ ליאל להתמודד עם קשיים במסגרות החינוך המיוחד. "כשמזהים את הבעיה וקוראים לה בשמה, אפשר לטפל בה. אומרים שאמהות לא טועות. גם אני הרגשתי שהמצב תקוע. הוא כל הזמן היה אנטי ומרדני, והיה לו מאוד קשה לתקשר עם הסביבה. זה קושי עצום לנהל כך בית, כשאתה לא יודע איך להגיע לילד שלך ואיך אפשר לעזור לו ללא טיפול ותמיכה מהאנשים הנכונים".

העובדה שלא אובחן כראוי לא מנעה מליאל להתפתח עם השנים ולהגיע להישגים. באמצעות כישרון אינסופי הוא מביע את רגשותיו דרך הציור.

מיצירותיו של ליאל

"העניין שלו ביצירה החל כשהיה בן 12, אז הוא התחיל להראות יותר בגרות והבנה. האמנות חיזקה לו את הביטחון העצמי, ולנו ההורים סיפקה נחת וגאווה. יש תוצאות לעמל שלנו. אנו צריכים להאמין בילדים שלנו, לדעת להקשיב להם".

מחר (חמישי) תוצג לקהל הרחב תערוכת הציורים הראשונה של ליאל במרכז הקהילתי ברחוב דפנה 56 בקרית ביאליק. לדבריו, העיסוק באמנות מסב לו תחושה של אושר עילאי. "התחלתי לצייר בגיל 12. ככה סתם, לבד בבית. יותר מאוחר הלכתי לחוגי ציור.

תערוכת הציורים של ליאל, 7.2.19 בשעה 17:00, המרכז הקהילתי קרית ביאליק

"אני אוהב לצייר מקומות בעולם, טבע. אני מצייר גם מקומות שהייתי בהם וגם כאלה שלא, כגון סין, הולנד, יפן ותאילנד. אני מקבל השראה מציורים של ציירים מפורסמים, כמו החמניות של וינסנט ואן גוך. אני מצייר בצבעי שמן ואקריל", סיפר השבוע ליאל.

"הציור גורם לי להרגיש גאווה, שמחה ואושר. אושר פנימי וחיצוני. פתאום אני רואה את הדברים אחרת. יש בי גאווה כשאני מצליח במשהו. אני מבטא את הרגשות שלי באמנות. אני עושה אוריגמי, פיסול קרמי, עיצוב בעץ, מוביילים ועוד".

אתה מתרגש לקראת התערוכה?
"זאת התערוכה הראשונה שלי. אני ממש בלחץ. זה לא משהו שעושים כל יום. הזמנתי אנשים להגיע, ואולי יגיעו גם מבית הספר שלי. הייתי רוצה שאנשים יבואו, יאהבו ויתלהבו, ויהיה להם כיף להתרשם.

"יש לי קושי לתקשר עם הסביבה והייתי רוצה שאנשים יבינו אותי דרך האמנות. הצבעוניות בציורים היא שמחת החיים שלי. הסביבה לא מבינה את העולם שלנו".

מה החלומות שלך?
"הייתי רוצה שאנשים יגיעו, ודרך הציורים שלי ילמדו לקבל את השונה. אני מקווה שאחרי התערוכה הזאת, אתחיל למכור ציורים".