מרדף משטרתי מהקריות הסתיים באורח קטלני בסוף השבוע האחרון לאחר שהרכב הנמלט התהפך סמוך לצומת המוביל.

אידה קרמר (22) ישבה במושב האחורי של הרכב שנהג בפראות בכביש 79 - ונהרגה בהתהפכות. אמה, תמר, חשדה שמשהו אינו כשורה, הגיעה למשטרת זבולון ושם קיבלה את ההודעה הקשה.

אידה קרמר ז:ל. צילום מתוך הפייסבוק

בני משפחתה של אידה מספרים היום (ראשון) כי ככל הנראה במהלך המרדף התקשרה אידה לחברתה הטובה וסיפרה לה כי היא בעיצומו של מרדף משטרתי.

אימה שלך אידה, תמר, ואחותה ויקה (33) מסרבות להאמין שאידה לא חזרה הביתה. הם דיברו איתה במשך כל הבילוי וגם בבוקר, ואפילו שעה לפני שהיתה צריכה להגיע הביתה, ולא תיארו לעצמן כי היא לא תגיע עוד לעולם.

ויקה: "דיברתי איתה כל הערב, אמרתי לה 'אידה אין לי הרגשה טובה. היא אמרה "לא מה פתאום, אני פה עם חברות עוד מעט נחזור הביתה'.  ביום חמישי בסביבות השעה 11 בלילה הן יצאו לבלות והחליטו שהן רוצות קצת להתאוורר".

תמר: "אידה התקשרה אליי ואל אחותה בבוקר כשהיא הייתה אמורה לחזור הביתה. היא אמרה שהיא מחכה שמישהו יחזיר אותה הביתה ושאני אחכה לה.  היא אמרה 'אני מסתדרת אנחנו סתם יושבים, עוד מעט אני אחזור הביתה'.

מתי הבנתן שמשהו לא בסדר?                               

ויקה: "ביום שישי בבוקר, היא אמרה שהיא חוזרת עוד שעה הביתה, ואמרה אל תדאגו, הכל בסדר, שאלה על הכלב שלה, אסקי סיברי, כל הלילה התכתבנו בוואטס אם הוא אכל, שתה?, היא דאגה כל היום.

"אחר כך חברה התקשרה אליי בבוקר וסיפרה שאומרים שהיא הייתה מעורבת בתאונת דרכים בצומת המוביל.

"חשבנו שהיא עוד פעם עושה לנו מתיחה. היא עשתה לנו את זה פעם. היא אהבה תשומת לב, אהבה את האיסנטגרם, את הפייסבוק, את החברים, את העדכונים. הסתכלתי אצלה בחדר והיא לא הייתה".

תמר:  "התקשרתי היא לא ענתה. עד היום אידה נמצאת באבו כביר ועדיין מנתחים אותה וביקשו ממני אישור נוסף לבדיקת נוזלים, ואחר כך הם יכולים לתת לי מידע. שום דבר אנחנו לא יודעים".

אתם יודעים מי החברים שהיו איתה?

ויקה: "לא, אידה לא הייתה מספרת. היא סיפרה שהיא יוצאת עם חברים מכפר מנדא.  שאלתי: ' את סומכת עליהם?, מי אלה הידידים?, האם את בטוחה בהם', היא אמרה שכן. לא התמקדתי בשמות. בדרך כלל היא לא הייתה אומרת שמות. היתה אומרת "אני הולכת לאזור".

האם היא שוחחרה עם חברה במהלך המרדף?

ויקה: "ככה אמרו לנו. היה דיבור דרך הוואטסאפ יש שיחה קולית והיא דיברה עם החברה שלה  ואידה פשוט צחקה וזהו".

 הבית שלנו תמיד היה פתוח. אמה של אידה, תמר, ואחותה ויקטוריה

אתם רואים את הטוקבקים, מה אתם חושבים?

תמר: "זה מאוד קשה, יש אנשים שאומרים 'יהודיה שהלכה עם הערבי שווה מוות', אבל אנחנו לא גזעניים, בשבילי בן אדם זה בן אדם. אין לנו שום דבר נגד שום אדם, שום גזע, חשוב לנו מאוד שזה בן אדם שמתנהג כמו אדם ולא כחיה".

ויקה: "זה מה שלימדו אותה מהבית".

תמר:  "הבית שלנו תמיד היה פתוח, וגם אידה תמיד עזרה לחברים שהם בסיבוכים עם ההורים או שאין להן הורים, הייתה מביאה חברות הביתה 'אמא, הילדה  הזאת זרקו אותה מהבית, היא לא רוצה לחזור, הייתה לה חברה שגרה אצלי שלוש שנים גידלנו אותה. אחרי זה היא הביאה לי עוד ילדה שהיתה נערה בסיכון. את כולן אידה הביאה הביתה".

ויקה: "את הכלב שלה היא הצילה ממוות. רצו לשים אותו בקרבות של כלבים והיא אמרה: 'מה פתאום, תביאו אותו'. זה גם מה שדיברתי איתה בוואטסאפ האחרון, היא הכריחה אותי להסתכל ולדאוג שהוא אכל ושתה והוא לא בחוץ. היא אהבה חיות. אז לשמוע את  הדברים האלה מבני אדם?, "רוסייה מסריחה וכל מיני דברים למיניהם?

תמר: "הטוקבקים האלה לא מכבדים בן אדם, עזבו את הדת, את המין, זה לא משנה, גם אם הוא היה רוסי שיכור ומעפן, הוא לא היה עושה את אותו הדבר?  יהודים לא עושים עברות?

האם והבת מבקשות ממי שמצא את הטלפון של אידה להחזירו אליהן. ויקה: "היא היתה כל הזמן מצטלמת אז לפחות הזיכרון האחרון של הסרטונים והתמונות שיהיה, שיקחו את המכשיר אבל שיחזירו לנו רק את הפיסת זיכרון האחרונה ממנה ,את התמונות האחרונות".

מהן הנסיבות של המרדף?

האם, תמר: "הם היו בחורשה ליד קרית אתא. ישבו, שתו, את יודעת, חברה צעירים ואז הם לקחו את הבת שלי לאוטו ורצו להחזיר אותה הביתה. היא הייתה אמרוה לחזור היבתה, אבל אז באה משטרה,  אולי לבדיקה שגרתית, לא יודעת למה, וזה יצא משליטה. ביקשו מהם לעצור, אני לא יודעת מאיזו סיבה הם נבהלו והמשיכו לנסוע ואז הגיעו למעקה והתהפכו".

ויקה: "אידה רצתה לטייל בכל העולם, לחיות את החיים, רק ליהנות עם חברים, עבדה במלא מקומות עבודה, רצתה לטרוף את העולם. בתקופה האחרונה היא עבדה כקופאית".

האם את כועסת על הצעירים שעזבו אותה ונמלטו?

למה הם עשו את זה?  אם היא היתה עדיין בחיים, אולי אם היו  נותנים לה עזרה ראשונה עד שהיה מגיע מד"א, היא היתה שורדת והיתה היום בחיים, לא חשוב באיזה מצב,  רק בחיים. זו השאלה, למה הם נמלטו?, למה לא נתנו לה עזרה? למה הנהג היה שיכור?, למה הוא שתה ונהג?

"לדעתי, מי שנוהג שיכור צריך ישר לבית סוהר, בלי שלילה. בלי כלום, ישר לבית סוהר. שילמדו לא לשתות כשנוהגים. הבת שלי היא לא הראשונה ולצערי הרב היא לא האחרונה. אני תמיד טוענת שלא צריך מלחמה, יש לנו כבישים. אני חושבת שבכבישים שלנו נהרגו יותר אנשים מבמלחמות".

יצוין כי, תושב כפר מנדא, שהסגיר את עצמו למשטרה, טען כי הרכב נגנב ממנו. מעצרו הוארך עד ליום רביעי. על החקירה הוטל צו איסור פרסום.