אם חד הורית מקרית אתא טוענת כי ידה אינה משגת לקניית בקבוקי אוכל לבנה בן השלוש וחצי, הסובל ממחלה שאינה מאפשרת לו לאכול מוצק, והיא נאלצת לנסוע לבית החולים כדי שיקבל את האוכל שלו דרך זונדה.

"אין מקום להחרגה". האם ובנה. צילום: פרטי
בנוסף, הילד, המאובחן על הרצף האוטיסטי, שוהה מתחילת השנה בבית, ללא מסגרת חינוכית. "הילד שלי מסוגל לאכול רק "נוטרן זיוניור", בקבוקי מזון שעולים לי מדי חודש 2,500 שקל", סיפרה האם, הילה.

"אני חיה מקצבת נכות, וישנם חודשים שאין לי כסף לקנות לו את המזון המיוחד שהוא צריך, ואני נתקעת בלי מלאי בקבוקים. במקרים כאלה אני מזמינה אמבולנס, לוקחת אותו לבית החולים ושם הוא מקבל אוכל דרך הזונדה. אין לי אפשרות אחרת".

לדברי האם, כשהיה קטן סבל בנה מסיבוך בעקבות חיסון שקיבל, אושפז, נותח ומאז הוא אינו מסוגל לאכול אוכל מוצק. בנוסף, הוא עדיין נזקק לטיפולים, מתקשה לתפקד ובעל מסוכנות גבוהה.

"יש לו בעיה התפתחותית חמורה וקשה איתו, אבל הוא כל החיים שלי. אני חיה מקצבת נכות, אני חולה במחלת ריאות נדירה, ואנחנו מתקיימים בקושי רב. פניתי לקופת החולים הכללית, הסברתי להם שאני לא מסוגלת לעמוד בעלות האוכל, אבל הם טוענים שלא מגיע לי החזר מלא או תשלום מופחת. אנשים טובים ביררו לי את הנושא ואמרו שכן מגיע לי, אבל בינתיים אין תוצאות".

מאז תחילת השנה, הילד בבית, ללא מסגרת חינוכית. לדברי האם, בשנה שעברה הוא היה בגן טרום חובה עירוני וקיבל שם את כל מה שנדרש, כולל השגחה צמודה וטיפול מסור, אבל לקראת השנה הנוכחית הוא הועבר לגן חובה, שלדבריה אינו מתאים לצרכיו.

"אין בגן מספיק גננות ומטפלות להשגיח עליו, כי הוא ילד בעל מסוכנות גבוהה וזקוק כל הזמן להשגחה. פנינו לעיריית קרית ביאליק, יש שם גן שמתאים במדויק לצרכים שלו. והמערכת שם מוכנה לקבל אותו, אבל בקרית אתא מסרבים לאפשר העברה כזו.

מעיריית קרית אתא נמסר: "כפי שהוסבר להורים, הילד חייב במסגרת חינוכית על פי חוק. ההחלטה על מסגרת מתאימה בחינוך המיוחד מתבצעת על ידי הפיקוח והשירות הפסיכולוגי, אחרי בדיקה מעמיקה של כל גורמי המקצוע, ולא על פי שיקול דעתם של ההורים. בקרית אתא קיימות מסגרות איכותיות לילדים בעלי צרכים מיוחדים בהתאמה מלאה לצרכיהם ולמצבם, והילד שובץ למסגרת כזו".

משירותי בריאות כללית נמסר: "כקופת חולים, עלינו לפעול בהתאם להנחיות משרד הבריאות והסל הציבורי, בו נקבעים אלו טיפולים ניתנים ובאלו מצבים. במקרה זה מדובר במצב שאינו כלול בסל ועל כן אין זכאות למימון המזון.

"כדי למנוע ספק ולהבטיח מיצוי זכויות, נערכה בעקבות פנייתך בחינה מחודשת של הפנייה, ונמצא גם הפעם שאין מקום להחרגה בהתאם לקריטריונים למימון מזון רפואי כפי שנקבעו במסגרת הסל הציבורי. קשיי האם ברורים לנו וצר לנו על כך, אך עלינו לפעול על פי חוק ולפי קריטריונים רפואיים. כאשר מדובר במצוקה כלכלית, רשויות הרווחה הן הכתובת".