כולם אמרו לו "עזוב, חבל על הזמן והמאמצים שלך", ולא סתם אנשים: הוריו, ילדיו, מכריו ואפילו האיש שהוא מרגיש הכי קרוב אליו, רבה הראשי של קרית ים, יוסף הלוי אברקי. "תשלים עם זה שלא תהיה עורך דין, למה לך להתאכזב פעם אחר פעם", אמרו לו.

"הגעתי ללימודים אפילו בלי בגרות". עו"ד אלי גבאי | צילום: נחום סגל

אלי גבאי, חבר מועצה לשעבר בקרית ים ועוזרו של הרב אברקי, אמר להם "כן, כן", אבל המשיך בשלו. אחרי שנכשל בשמונה מבחנים ללשכת עורכי הדין, כשנדמה היה שכל הסיכויים נגדו, הוא עבר את הבחינה, התשיעית במספר, לפני מספר שבועות.

"היה מבחן קשה, אבל הוגן. לא כמו בשנים קודמות", אומר גבאי כשהוא מחייך מאושר.

הילד משכונת יוספטל, שאיש לא נתן לו סיכוי, הוא היום עורך דין מוסמך, ובגיל 41 הוא יוצא לדרך חדשה.

הוא נולד בקרית ים למשפחה מסורתית, הבכור מבין חמישה. אביו פרוספר, שכולם בעיר הכירו בכינויו 'פופאי', היה עצמאי בתחום האלומיניום, עד שנקלע לקשיים אי שם בשנות ה-90. האם, אליס, עקרת בית. שכונת יוספטל אז היתה בשיא "תפארתה". גבאי: "זו באמת היתה שכונה קשה. סמים, נרקומנים, זונות ופושעים. לא היה שם רגע דל. מאוד קשה לגדול שם ילד נורמטיבי, אבל הצלחתי".

מאז שהיה בן ארבע ניסה דודו, שניהל גן של חב"ד, לקרב אותו לדת, והצליח. גבאי למד בבית הספר היסודי סיני בקרית ים. בגיל 12 ראה את הרב אברקי בהרצאה בתנועת הנוער בני עקיבא, נשבה בקסמיו, ומאז הוא הולך לצידו.

"הוא דיבר מהלב על ערך הנתינה, עשייה, כיבוד אב ואם. אחרי ההרצאה הלכתי איתו הביתה, והרב והרבנית, ירדנה אברקי, קיבלו אותי כמעט כמו בן למשפחה. יש להם שישה ילדים, אני הייתי בפועל השביעי". עם הזמן מונה גבאי לעוזר הרב - עד היום.

אחרי לימודים בישיבה התיכונית ברכסים וישיבה בפתח תקווה, התגייס לצבא, שירת כמורה חייל, ואחרי השחרור התנדב לזק"א. במהלך השירות התחתן ונולדו לו שלושה ילדים: תהילה (19 וחצי, בשירות לאומי), דניאל (18, יתגייס בקרוב) והדר רחל (14). היום הוא גרוש ומחפש זוגיות חדשה.

"השלמות לבגרות"
אחרי הצבא החל לעבוד כמשגיח כשרות וכעוזר הרב, ורצה להיות טוען רבני בבתי הדין הרבניים. אבל פסיקה של בית המשפט העליון צימצמה מאוד את סמכויות הטוענים הרבנים, וגבאי הפסיק ללמוד. הרצון לייצג ולעזור לאנשים לא נעלם. מי שלא רצה לקבל אותו כטוען רבני, יקבל אותו כעורך דין.

גבאי החל ללמוד בקרית האקדמית אונו, וסיים את לימודיו תוך ארבע שנים. "באתי למכללה בלי כל רקע, אפילו בלי בגרות. לימודים תורניים בלבד. עשיתי חצי שנה השלמות לבגרות, ואחר כך לימודים במסגרת מיוחדת לחרדים. זה היה קשה, כי עבדתי במקביל והיתה לי משפחה וילדים. אבל סיימתי את הלימודים בהצלחה".

הוא התמחה אצל רואת החשבון ועו"ד ירדנה אברקי, שם למד את כל רזי המשפט, דיני משפחות, צוואות, נדל"ן.

אחרי ההתמחות ניגש לבחינת לשכת עורכי הדין, אבל לא חשב שהסיוט הזה יימשך כמעט חמש שנים. לבחינה הראשונה ניגש בשנת 2015 ונכשל. מאז כל שנה הוא מתייצב פעמיים, ומתאכזב.

"המבחנים היו פשוט לא פתירים. לא קשים - פשוט לא פתירים. לדעתי היתה שם קומבינה. הלכנו למאבק בכנסת נגד הבחינות האלה. זו היתה תקופה נוראית. אנשים נשברו בדרך, היו כאלה שניסו להתאבד. הצלנו אישה ממש רגע לפני שלקחה את חייה".

איך הגיבו שנכשלת פעם אחר פעם?
"כל מי שמסביבי אמר לי לוותר. גם הרב אברקי אמר לי, 'אלי, די, מספיק, תשחרר'. אמרתי כן, אבל חזרתי שוב. מי לא דיבר איתי - משפחה, חברים, כולם אמרו לי לוותר. בהתחלה חשבתי שזה אני, אחר כך הבנתי שגם אצל אחרים זה ככה.

"אבל אני שמתי לי למטרה להיות עורך דין, הייתי נחוש, לא הרמתי ידיים. תחשוב, כל כמה חודשים אתה לוקח הפסקה של שלושה חודשים ללמוד למבחן. עם עבודה ועם משפחה".

לדברי גבאי, אחרי שאפי נווה עזב את ראשות לשכת עורכי הדין תיקנו את התקנון וגם הורידו את ציון המעבר מ-65 ל-60, כמו בכל המוסדות האקדמיים. "ניגשתי למבחן האחרון לאחר שעו"ד יוני רונן הכין אותי. המבחן היה קשה מאוד, אבל הוגן, ועברתי אותו בציון גבוה יחסית".

למה כל כך התעקשת?
"גדלתי ביוספטל, שהיום היא כמו דניה לעומת השכונה שהיתה אז. פשע וזונות. ורציתי להיות עורך דין, לעזור לאנשים. ולהראות שאני יכול. רציתי להוכיח את זה לעצמי, לילדים שלי, למשפחה".

ומה הלאה?
"אני נשאר עוזר הרב. אני לומד ממנו גם בתחום המשפט, כי הרי הוא דיין. אני מתכוון לפתוח משרד בוטיק, לעסוק בדברים שמעניינים אותי: דיני משפחה, ירושות, צוואות וגם נדל"ן. לגעת באנשים ולעזור להם ביום יום".