צוותי כוחות כיבוי והצלה (כב"ה), משטרת ישראל, המשרד להגנת הסביבה, איגוד ערים לאיכות סביבה חיפה ועיריית חיפה, מטפלים מאז שעות הלילה המאוחרות באירוע דליפת גז תעשייתי בחיפה, בצומת חלוצי התעשייה-יגאל ידין.

התקבלו תלונות על ריח. צילום: המשרד להגנת הסביבה

מאיגוד ערים נמסר: "במהלך הלילה התקבל במוקד איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה תלונות על ריח באזור המפרץ. כונני האיגוד ואנשי המשרד להגנת הסביבה יצאו לאזור ובבדיקות עולה כי קיימת דליפה של גז בצנרת שבין המפעלים דור ובזן.

"הצוותים מטפלים באיתור התקלה. ובוחנים את השפעתו על איכות האויר באזור. כרגע אין הנחיות מיוחדות לתושבי האזור".

אזור הצומת נסגר בהנחיית הכוחות, ואין בשלב זה הנחיות או הוראות מיוחדות לציבור.

מהבדיקות שנעשו עד עתה עולה, כי הגז שדלף הוא גז תעשייתי הכבד מן האוויר, שדומה בתכונותיו לגפ"מ. חברת דור כימיקלים מזרימה גז זה לחברת בז"ן באמצעות צנרת תת-קרקעית.

עיקר הסכנה היא בשל היותו של הגז דליק, ועל כן כל הפעולות מבוצעות בפיקוח קפדני של כב"ה.

בהנחיית המשרד להגנת הסביבה, הופסקה באופן מיידי הזרמת הגז בין המפעלים ובמקומה מוזרמים כעת מים בצינורות, במטרה לאתר את מקור הדליפה.

הכוחות בשטח מבצעים ניטורים, מהם עולה כי רק בשוחות התקשורת והבקרה שליד הרמזורים בצומת נמדדים ריכוזים גבוהים.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "המשרד יתחקר את האירוע, וינקוט בכל האמצעים הנדרשים ובכל כלי האכיפה העומדים לרשותו".

דליפה של גז תעשייתי. צוותים בשטח. צילום: המשרד להגנת הסביבה

מבזן נמסר: "הקווים הם של דור כימיקלים. המפעלים פועלים בהתאם להנחיות משרד להגנת הסביבה".

מדור כימיקלים נמסר: "דור קיבלה הודעה על אפשרות של דליפה מקווים ובאופן מיידי, בתאום עם בזן, הוזרמו מים לקווים.

"דור עובדת בתיאום עם המשרד להגנת הסביבה, כיבוי אש, משטרה , איגוד ערים חיפה והעירייה. אם ובמידה שאכן קיים כשל בקו, הכנסת המים לקו והדחת תכולתו מבטלת כל אפשרות לנזק סביבתי או בטיחותי".

תחנה כבאות אזורית חיפה: צוותי הערכת סיכונים ומומחי חומ''ס מתחנה הכבאות האזורית חיפה פועלים בסמוך לצומת ההום סנטר במפרץ חיפה באירוע דליפת גז בשטח פתוח.

"מהעובדות הידועות עד כה עולה כי מדובר בגז מסוג C-4, שהינו גז תעשייתי שאחד ממאפייניו הוא שהוא כבד מהאויר ומכאן שנטייתו היא להצטבר במקומות נמוכים.

"מקור הדליפה ככל הנראה מצוי בצנרת תת קרקעית המוליכה בין בז'ן למפעל דור כימיקלים. צוותי ניטור של רשות הכבאות ביצעו ניטור הערכים באזור ומהם עלה כי נמדדו ערכים גבוהים בשוחות החשמל והתקשורת שבאזור.

"הגז הינו גז דליק, נפיץ ורעיל. נעשה נסיון לערפל את ריכוז הגז במים בשוחות, אך יש להבין כי מדובר באירוע מתמשך והגז מצוי בחלל הפתוח.

"הגורמים המקצועיים בכבאות והצלה לישראל ממשיכים לקיים במקום הערכות מצב יחד עם כלל הגורמים החבירים ובמקביל ממשיכים צוותי הניטור לבצע מדידות ערכים כדי לקבל תמונת מצב עדכנית כל העת.

"בהסתמך על הנתונים שהתקבלו ממכשירי הדגימה שבידי הצוותים הפועלים באירוע ניתנה על ידי מפקד האירוע המלצה למשטרת ישראל לסגור לחלוטין את מפגש הרחובות יגאל ידין-חלוצי התעשיה לתנועת אזרחים. דיווח נוסף ינתן בהמשך.

ראש העיר חיפה, עינת קליש רותם: ״אין למפעלים האלה מקום לידינו, כל זמן שהזיהום נמשך, והתקלות חוזרות השכם והערב.

"אנחנו לא נסכים לחיות ליד שכנים מזיקים. אם וכאשר יהפכו לשכנים טובים, נוכל לקבל את נוכחותם בחיינו".

ראש העיר קרית ביאליק, אלי דוקורסקי, מתח ביקורת על כך שאף גורם רשמי לא עידכן את ראשי הרשויות בקריות על התקרית החמורה ותושבי העיר שפנו למוקד העירוני לא יכלו לקבל מידע או עדכון על המתרחש.

דוקורסקי: "האירוע החמור רק מחזק את הצורך בקידום התוכנית "צפון ירוק" לפינוי המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה ויפה שעה קודם".

מרכז מחקר סביבתי חיפה בעקבות דליפה הבוקר (שבת) במפעלים בחיפה: "אנחנו עוקבים בדאגה אחרי אירוע הדליפה בצנרת בין בזן ודור ומדגישים כי גם זיהום האוויר ה״שגרתי״ ברובו נגרם מדליפות לא מוקדיות של צנרת ומיכלים אשר לא מנוטרים אך מחריפים את התחלואה בחיפה".

קרן צור, מרכז מחקר סביבתי חיפה: ״הדבר החריג באירוע הזה הוא שהמפעלים הודו בתקלה. כמה תקלות כאלה קורות ולא מדווחות? הפעם חוש הריח הציבורי אילץ את המפעלים להודות בתקלה. יותר מכך מסקרן לראות מה יעשו איגוד ערים והמשרד להגנת הסביבה בנידון. היום יבדקו. מחר העניין כבר יתמוסס בין שאר התקלות הלא מטופלות באזור.

"אנחנו דורשים מממשלת ישראל להעלות את תוכנית מפרץ החדשנות לפינוי המפגע הבטיחותי-המפעלים הפטרוכימים בחיפה להחלטת ממשלה דחופה".