חומרים המיועדים לגניזה זרוקים על רצפת חצר בקרית אתא שמשמשת לצורך איסוף ספרי קודש פסולים. המקום ברחוב המייסדים במרכז העיר נראה מוזנח ולא ראוי לייעודו. זאת, למרות שתושבים נדרשים לשלם כסף עבור העברת גניזה למקום.

ספרי קודש זרוקים בחצר. קרית אתא, השבוע. צילום: פרטי
לפני שבע שנים, בשל חובות כספיים, הפסיק קבלן שהועסק באמצעות המועצה הדתית לפנות את הגניזה ממתקן הגניזה במרכז העיר. רק לאחר שהרב הראשי, חיים דיסקין, השיג תרומה כספית פרטית בסך 3,500 שקל, פונו ספרי הקודש מהמקום.

כדי לא לחזור לאותו מצב, החלה המועצה הדתית לגבות כסף מהתושבים עבור גניזה שהם משאירים במקום. שלט שהוצמד לקיר מתקן הגניזה קובע: "המניח גניזה ללא תשלום נכשל באיסור גזל. אסור בהחלט להניח גניזה מחוץ לביתנים".

שלט אחר גם מראה את המחירון הנהוג במקום: עבור שקית ישלם התושב 5 שקל, עבור שקית מעל 5 ק"ג ישלם 10 שקלים ועבור ארגז 20 שקל.

האחראים על המתקן מודעים למצב במקום ואפילו תלו שלט נוסף בו נקבע: "לאור התנהגות לא נאותה, כל המניח גניזה מחוץ למיכל הגניזה או לשק גורם לחילול השם". למרות האזהרות, המתקן עדיין מוזנח וספרי קודש זרוקים בחצר.

תושב קרית אתא (שמו שמור במערכת), אמר השבוע: "אני לא מבין איך גובים כסף מהציבור עבור ספרי תורה ישנים. הרי המועצה הדתית מקבלת כסף מהעירייה כדי לטפל בענייני הדת בעיר, כולל הגניזה. אנחנו משלמים גם מסים וגם צריכים לשלם כדי לשים שם שקית עם ספרי קודש? בבתי הכנסת לא מוכנים לקחת גניזה, ופה רוצים כסף. וגם עם הכסף שהם גובים, המקום מוזנח לחלוטין.

"במידה ואתה אזרח שומר חוק ובמקרה גם ירא שמים, ברגע שיש לך חומר לגניזה בקרית אתא, זו הבעיה שלך. גם אם הגעת למקום המתאים יש קופה, בלי פיקוח כמובן, ואני מחויב לשים שם כסף שלא ידוע לאן ולמי הולך. במידה ולא שמתי יש מסכת איומים על חילול השם, בזיון קודשי ישראל, גזל הרבים וכו'.

הרב דיסקין: "אכן זה היה מלוכלך לפני שבוע, הגיע מישהו שזרק מלא עיתונים, חבילות של עיתונים ישנים, נכון, דתיים אבל מה להם ולגניזה? זה יצר בלאגן, אבל מאז המקום פונה".

לדברי הרב יש שאלה עקרונית, מי אחראי לגניזה בכל עיר. "יש ערים כמו חיפה שהעירייה אחראית, יש ערים שהמועצה הדתית אחראית. כל הנושא מאוד יקר, קוברים גניזה וזה עולה 180 שקל לשק. פה השתתפו בגניזה המועצה הדתית ושתי חברות הקדישא, כל אחד שילם שליש מחיר. הבעיה שהמועצה הדתית מתנהלת עם חשבת מלווה והיא עושה בעיות בכל תשלום שצריכים לשלם".

למה שתושבים ישלמו?
"כי זה לא מוסדר בכל חוק או תקנה. אם זו הייתה אשפה, העירייה הייתה מפנה. זה שירות נפרד וצריכים לשלם. יש עוד סיבה: כדי שלא ידחפו סתם שקים למתקן. מביאים לשם עיתונים דתיים, שאין להם כל צורך בגניזה. המחיר אמור להוריד קצת את כמות הדברים שאנשים זורקים שם, לרוב בלי הצדקה".