ראש עיריית חיפה, ד״ר עינת קליש רותם, שלחה מכתב למפעל שמן, בו התרחשה השריפה שבוע שעבר, והודיעה להם על פקיעת רשיון העסק שלהם. לטענתה, מלבד ייצור שמן במפעל מתקיימות פעולות נוספות בגינן לא הוגשה בקשה לרשיון עסק, בהן אחסון חומרים מסוכנים.

השריפה במפעל שמן. צילום: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה

כזכור, ביום חמישי שעבר פרצה שריפה במפעל שמן במהלכה עלו באש מאות טונות של שמן ומחסן עם גג עשוי אזבסט. כוחות כיבוי האש פעלו במקום שעות ארוכות עד שהשיגו שליטה מוחלטת על השריפה.

כמו כן, חוקר הדליקות קבע כי המחסן בער כתוצאה מהתפשטות של שריפת פסולת יזומה של המפעל בחצרו האחורית.

בעקבות האירוע, שמן שנשרף זרם אל הים באמצעי הניקוז. במשרד להגנת הסביבה הודיעו שפועלים לניקוי השפך. במקביל בעלי המפעל קיבל הוראות כיצד לטפל במפגע האסבסט במקום שעלול לסכן את בריאות הנוכחים.

כמו כן ביום ראשון האחרון שלחה ראש העיר, עינת קליש רותם, מכתב לחברה, בו הודיעה לה על פקיעת רישיון העסק שלה. במכתב הודיע כי בעקבות השריפה נערכה בחינה מחודשת של תיק הרישוי שלהם.

זיהום בים. צילום: המשרד להגנת הסביבה

הבדיקה העלתה לדברי ממצאים חדשים לפיהם במפעל מבוצעות פעולות נוספות מעבר לייצור שמן עליהן לא נתבקש רשיון העסק.

"הפעילויות הנוספות שנמצא כי מתקיימות במקום הינן פעילויות של ייצורו ועיבודו של מזון לבעלי חיים, וכן פעילות של ייצור, עיבוד אריזה ומחזור ופעילות של אחסון וטיפול בפסולת של חומרים מסוכנים כהגדרתם בחוק החומרים המסוכנים, לרבות חומרים רדיואקטיבים ופסולת חומרים מסוכנים", כתבה.

דברים אלה כתבה קליש, מביאים לביטול רישיון העסק. כמו גם שינויים מהותיים במבנה העסק. בנוסף ביקשה קליש מהמפעל הבהרות לגבי מפגע האזבסט ואופן הטיפול בו.

במקביל זימנה קליש דיון דחוף בנושא שהתקיים היום (שלישי) בבניין העירייה בהשתתפות כלל גורמי הרישוי הרלוונטים: שירותי כבאות, המשרד להגנת הסביבה, משטרת ישראל ואיגוד ערים לאיכות הסביבה. מטרת הדיון הינה להציג את תמונת המצב העובדתית הקיימת בשטח לאחר השריפה.

מעיריית חיפה נמסר: "עיריית חיפה מבהירה, כי רשיון העסק של חברת ״שמן תעשיות בע״מ״ פקע ואינו בר תוקף וזאת בין היתר מהסיבות הבאות: א. חלו שינויים מהותיים במבנה העסק לאור השריפה. ב. שירותי הכבאות הודיעו על ביטול אישורם לניהול העסק לאור פגיעה בתפקודם המבצעי של מערכות ואמצעי כיבוי האש במפעל".

את תגובת מפעל שמן לא ניתן היה להשיג עד למועד פרסום הידיעה.