אחרי בוקר מורט עצבים בקריות: תנועת הרכבות צפויה לשוב לסדרההנהלת רכבת ישראל הודיעה כי מספר מנהלי תנועה בפיקוד הרכבות הארצי הודיעו על מחלה ועקב כך לעצור את תנועת הרכבות ברחבי הארץ עד להודעה חדשה. מנגד טוענים בוועד: "ההנהלה מייצרת משבר מבויים ופיקטיבי". ההסתדרות הודיעה: "הרכבות ישובו לפעול"

עדכון 09:00 - ההסתדרות התערבה במשבר בין הנהלת רכבת ישראל והעובדים והודיעה כי "בחצי השעה הקרובה הנהלת רכבת ישראל תחל להשיב את כל תנועת הרכבות ברחבי הארץ, לסדרה".

חיילים נדחסים הבוקר בתור לאוטובוס. צילום: הרצל יוסף

יו״ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, הורה הבוקר (ו') לוועד העובדים לאתר באופן מיידי עובדים שיגיעו למלא את תפקידם. בהסתדרות קראו להנהלת הרכבת "לבטל את שביתת המגן ולפעול ביחד לבניית מערכת יחסי עבודה תקינים". כמו כן, יו״ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי, נמצא בקשר רציף עם ועד העובדים והנהלת הרכבת.

תושב הקריות: "חוצפה של הרכבת מורידים נוסעים שאמורים להגיע לשדה התעופה בבנימינה ואומרים להם תסעו עצמי לשדה התעופה. כמה חוצפה יכולה להיות לעובדי הרכבת שום התחשבות. אני צריך לקחת מונית על חשבוני ב-450 שקל".

ממתינים על הרציף לרכבת | צילום ארכיון: אריאל ימיני

בהנהלת רכבת ישראל הודיעו הבוקר  (ו') על עצירת תנועת הרכבות עד הודעה חדשה בשל "הסלמה חמורה במאבק בין עובדי הרכבת וההנהלה". על פי הודעת ההנהלה שמונה פקדים (מנהלי תנועה בפיקוד הרכבות הארצי) דיווחו במקביל על מחלה, "נסיקה של מאות אחוזים במספר הודעות המחלה ביחס לימים כתיקונם".

"בשל כך, ומסיבות בטיחותיות אשר אינן מאפשרות הפעלת תנועת הרכבות עם פחות מארבעה פקדים במשמרת, נאלצת הנהלת הרכבת לעצור את תנועת הרכבות ברחבי הארץ, בהתאם לנהלי הבטיחות, עד לעצירה מוחלטת בשעה 8:00 זאת עד להודעה חדשה", כך נמסר מההנהלה. מדובר על פגיעה קשה בציבור הנוסעים בימי שישי, לצד החיילים הרבים אשר עושים שימוש ברכבות.

בהנהלה התנצלו בפני הנוסעים: "אנו פועלים בכל דרך להחזיר את תנועת הרכבות לסדרה. בהנחיית משרד התחבורה יתוגברו שירותי התחבורה הציבורית. למידע מומלץ לפנות למוקד 8787* או למוקדי חברות האוטובוסים".

מנגד, ועד העובדים בראשות גילה אדרעי, הגיב להשבתה: "לא ניתנה שום הנחיה או הוראה לאף מנהל תנועה להשבית שום פעילות! אין שביתה ואין עיצומים בעבודת הפקדים.

הנהלת הרכבת החליטה לפגוע ברכבת ובנוסעים כדי לייצר משבר מבויים ופיקטיבי. ועד העובדים וגילה אדרעי קראו על ההחלטה חסרת האחריות והמיותרת של הנהלת הרכבת לעצור את תנועת הרכבות מהתקשורת".

אשר לטענות הנהלת הרכבת על העובדים החולים, הסבירו בוועד: "המדובר בעובדים שחולים כבר כמה ימים. הוועד פועל על מנת לסייע למצוא עובדים שיחליפו את מנהל המשמרת החולה.

"במקום להפיץ דברי שקר בתקשורת על ההנהלה לדבר עם עובדיה. המדובר במהומה רבה על לא מהומה ובהנהלה שלא בוחלת בכלום כדי לפגוע בעובדיה ולעשות כל מאמץ, לרבות הפצת נתוני שקר והכפשות שווא, כדי לנסות להשניא את עובדיה שלה על הציבור".

תגובת מנכ״ל 15 דקות, גיל יעקב, להשבתת רכבת ישראל הבוקר: ״השבתת תנועת הרכבות ללא התראה וללא חלופות נסיעה היא חציית קו אדום ופגיעה חסרת תקדים בנוסעי התחבורה הציבורית, שהפכו לבני ערובה למאבקי כוחות.

"האשמה מוטלת על ועד העובדים של הרכבת, על הנהלת הרכבת ועל שרי התחבורה והאוצר שהזניחו את בעיות היסוד של הרכבת ובראשן עיכוב ברכישת קרונות ומחסור בתשתיות כגון מסילה רביעית באיילון. לתושבי ישראל מגיע שר תחבורה ציבורית במשרה מלאה".

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, הורה על הקמת ועדת בדיקה מיוחדת שתבחן ותבדוק את האירועים שהתרחשו הבוקר בחברת רכבת ישראל. בראש הוועדה יעמוד יו"ר איגוד עובדי התחבורה, אבי אדרי


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה