טפטפ דסה, אחותה של סיפראש אינעלם (36), שנרצחה בדקירות סכין על ידי בעלה לפני חצי שנה מאשימה את הרשויות שלא האמינו לאחותה כי קיים חשש ממשי לחייה, והיא אף התבקשה להמציא מכתב מרופא שהיא לא סובלת מבעיות נפשיות.

טפטפ דסה. צילום: נחום סגל

ב-10.6.18, בשעות אחר הצהריים חזרה סיפראש מעבודתה ברפאל. כשצעדה על המדרכה בסמוך לביתה, התנפל עליה בעלה, אטירסאו אינעלם (44) ודקר אותה למוות שמונה דקירות בצוואר ובחזה. נגד הבעל הוגש כתב אישום, אך הוא מכחיש את המיוחס לו ובימים אלה מתנהל משפטו נגדו.

אטירסאו אינעלם. צילום: גיל נחושתן

פטפט (30): "הוא היה קנאי, אחותי לא ידעה שום גבר, הוא הגבר הראשון והוא לקח לה את הנשמה. היא הכירה את בעלה בגיל 10 והם התחתנו.

"הקנאה התגברה אצלו בשנת 2007 אחרי שהם עלו לארץ ישראל והיא התחילה לעבוד. לא היה סוף למכות ולאיומים שלו, היא חיה בפחד. תמיד אמר לה: 'אני ארצח אותך יום אחד, תחכי יגיע היום הזה'.

"בוקר אחד היא התקשרה אליי וסיפרה שהוא אמר לה; 'אני אחתוך אותך, אני אזרוק יד אחת בחלון אחד, יד שנייה בחלון שני. אף אחד לא יצליח לאסוף את גופתך',  והיא שואלת אותי 'מה אני יעשה?'.

"הוא היה יושב עם שתייה, כל המפתחות בכיס שלו, נועל את כל הדלתות ואומר לה: 'אף אחד לא ייכנס להציל אותך'. ברווחה היא לא קיבלה תמיכה ובצד היו אומרים לה: 'לא קל לגדל ארבעה ילדים, לפחות שיהיה בבית, זה טוב בשבילך'.

"אני זוכרת מאז שהייתי קטנה, הייתי באה לבקר אותה ושומעת את הסבל שלה. אלימות, כל הזמן אלימות, תמיד היא חוטפת מכות ממנו, תמיד איים עליה. זה נשאר לי בראש ומציק לי כל הזמן. 

"היא לא רצתה שהילדים ישמעו ויראו את הסבל שלה, היא דאגה להם שזה עלול להפריע להם בלימודים, או שהייתה משקרת להם. אמרתי לה: 'את יכולה לשתף את הבן הגדול כדי שישמור עליך. אבל היא לא שיתפה אותו. היא אמרה לי שהיא לא רוצה להרוס לו את החיים ומספיק שהיא הרסה את חייה.

"אבל הם ידעו בדיוק מה קורה. הוא תמיד רב לידם והם היו רואים ושומעים הכל. בזמן האחרון הילד הגדול היה ישן על הספה בסלון מול החדר שלהם בשביל להציל אותה בזמן שהוא קם להרביץ לה.

"היא התלוננה נגדו כל הזמן, אבל לא תמיד האמינו לה. בני המשפחה שלו התלוננו לבית המשפט על זה שהיא כל הזמן מתלוננת עליו ושאלו למה לא בודקים אותה, אז מה בית משפט עשה? ביקש ממנה להביא מסמכים שהיא בריאה. היא אמרה לי את זה, הפכתי לאש".

מעיריית חיפה לנמסר: "מערכת הרווחה תמכה וליוותה את האשה ז"ל והוצע לה פעמים רבות לצאת למקלט לנשים מוכות, ולצערנו סירבה המנוחה בכל תוקף.

"האשה ז"ל קיבלה ליווי טיפולי על ידי עו"ס מומחית בטיפול באלימות במשפחה דוברת השפה האמהרית, ובמקביל הוצעו לגבר תהליכי טיפול שכללו אף שהות קצרה במרכז לגברים מורחקים.

"בתקופה שקדמה לרצח, הוצא צו הגנה בבית משפט על ידי האישה ז"ל שלוותה על ידי העובדים הסוציאליים והגבר הורחק והתגורר בבית אחותו בדרום הארץ.

"אנו משתתפים באבלם הכבד של בני המשפחה באסון הגדול שפקד אותם".