מועצת עיריית קרית אתא אישרה ברוב קולות את תקציב העירייה לשנת 2020, בסך כ-459 מיליון שקל, וכן את תקציב הפיתוח לשנה הקרובה, על סך כמיליארד שקל, הגדול בהיסטוריה של העיר.

עלותו של המבנה הכפילה את עצמה. בניין העירייה החדש. צילום: נחום סגל

בין השאר מתכננת העירייה לבנות היכל תרבות ואיצטדיון חדש ובמקביל לסיים את בניית בניין העירייה החדש, שעלותו הכפילה את עצמה עם יותר מ-100 מיליון שקל וכעת זכה לתוספת תקציבית בסך 5 מיליון שקל.

בעוד שראש העיר, יעקב פרץ, שזו הייתה הפעם ההופעה הפומבית הראשונה לאחר מעצרו לפני כחודשיים, טען כי מדובר בתקציב מאוזן וטוב, יו"ר האופוזיציה, חברת המועצה הילה שלם רובין, טענה כי מדובר בתקציב מנותק מהמציאות, שמקדם פרויקטים גרנדיוזיים, אבל לא נותן מענה אמיתי לתושבים.

הצבעת התקציב. צילום: נחום סגל

היקף התקציב השוטף עומד ע"ס 459,313 מיליון שקל, כאשר 59 אחוז מופנים לשירותי החינוך והרווחה. בין השאר תמשיך העירייה לממן פרויקטים חינוכיים כמו יום לימודים ארוך הכולל גם מסגרת לחופשות וחגים, פרויקט ניצנים (סבסוד צהרונים), פרויקט מצוינות, הרחבת תכנית המלגות ועוד.

על פי הנתונים, 40 אחוז מתקציב העירייה מבוסס על השתתפות ממשלתית ו-60 אחוז הינם הכנסות עצמיות של העירייה. עובדי החינוך והרווחה מהווים 83 אחוז מסך העובדים.

תקציב הפיתוח לשנת 2020 הוא הגדול ביותר בתולדות העיר ומסתכם ב-1,023 מיליארד שקל, מתוכם אושרו בשלב זה 895 מיליון שקל. מתוך תקציב הפיתוח, 52 אחוז מופנה לכבישים ותיעול ו-48 אחוז לפיתוח מוסדות חינוך וציבור.

בין השאר מתוכננים לקום בעיר היכל תרבות חדש, בעלות 130 מיליון שקלים, ואיצטדיון בעלות 100 מיליון שקל. זאת, בנוסף לבניין העירייה, שתקציבו צמח בעוד 5 מיליון שקל.

במהלך הישיבה טענו חברי הילה שלם והתושבים כי מדובר בתקציב שלא שם במרכז התושב. לדוגמה העלו את נושא המוקד העירוני, שמבקר העירייה טען שיש צורך לחזקו אבל בפועל תקציבו נשאר כמו שהיה. במספר מקרים התעמתו פרץ ורובין שלם, שאף קרא לה "חוצפנית".

חברי האופוזיציה גם תקפו את חברי הקואליציה, שלטענתם לא מביאים כל עמדה ואומרים כן לכל מה שמוצע להם.

בסופו של דבר, התקציב אושר ברוב קולות הקואליציה.

יעקב פרץ: "השקעה ברווחה וחינוך עם דגש על פיתוח תשתיות הם מרכיב מרכזי בתוכנית הצמיחה של העיר. אנו נמשיך להשקיע במתן שירותים איכותיים לתושבים ובהשקעה מאסיבית בנושא החינוך אשר זוכה לשבחים רבים ומגיעה להישגים ראויים לציון בכל תחומי העשייה החינוכית וכל זאת תוך שמירה על איזון תקציבי רציף".

רובין שלם: "מגדילים את תקציב העיריה מדי שנה על חשבון הארנונה והכיס של התושבים והעסקים בעיר, ומחלקים את התקציב של התושבים לבניית בנייני ענק גרנדיוזיים, כמו היכל תרבות בעלות התחלתית של 130 מיליון, אצטדיון עירוני בעלות התחלתית של 100 מיליון, ועוד תוספת של 5 מיליון, כך שבניין העירייה וציודו יעלה בסופו של דבר 130 מיליון, הרבה מעל מה שתוכנן.

"לעומת זאת, למחלקות כמו פיקוח עירוני, מוקד עירוני ותקציבים לאירועי ספורט ותרבות, זהירות בדרכים, פיתוח קהילתי, אחזקת אזורים ציבוריים וגני משחקים, נותנים גם השנה, כמו בעבר, תקציבים מינימליים שלא מאפשרים שום שיפור בשירות ושדרוג תרבותי למען תושבי העיר".

מעיריית קרית אתא נמסר: "תקציב העירייה השוטף הוא כולו לרווחת התושב, תקציבי עתק מופנים לחינוך ורווחה והם הגורמים המרכזיים להצלחה של מערכת החינוך ולקידום מגזרים שונים באוכלוסיה. קל להשתמש בססמאות, אולם בניין העירייה הוא בראש ובראשונה לרווחת התושבים מתוך כוונה להבטיח שירות ומענה הולמים, נגישות לנכים ורווחה לתושבי העיר אשר יגיעו אליו. תקציב הפיתוח האדיר הוא אינדיקציה לתהליכים הצפויים בעיר במהלך השנים הבאות״.