שנתיים לאחר שסגר את הסניף בקרית ים והעביר את הלקוחות לסניף בקרית מוצקין, ממשיך בנק דיסקונט לצמצם את השירותים הניתנים לתושבי הקריות. השבוע הוחלט לסגור את שירותי הקופה בסניף במוצקין ולהעביר את הלקוחות שזקוקים לשירותים אלו לסניף בקריון, בקרית ביאליק. הלקוחות מקרית ים, שפעם נוספת נאלצים לנדוד, כועסים.

כבר לא לוחים אותך אישית. דיסקונט במוצקין. צילום: נחום סגלן

בקיץ 2017 סגר בנק דיסקונט את הסניף בקרית ים. ראש העירייה, דוד אבן צור, כעס והורה לסגור את חשבונות העירייה בבנק.

טענת הבנק הייתה כי חלק ניכר מהלקוחות כבר לא נזקקים לשירותי קופה, והם מבצעים את הפעולות און ליין. כי הפגיעה הקשה היא בעיקר באוכלוסיית הקשישים, שמתקשים עם השירותים הדיגיטליחים.

השבוע הופתעו לקוחות הבנק במוצקין לקבל הודעה על צמצום נוסף בשירות. בסניף נתלה שלט: "החל מיום 5.8.19, ישתנה אופן מתן השירות בסניפנו ולא יינתנו יותר שירותי קופה במתכונת המוכרת לך".

בהמשך נמסר כי מעתה ניתן יהיה לבצע את הפעולות שעד כה בוצעו בידי כספרים, באמצעות המכשירים האוטומטיים שמוצבים בכניסה לסניף, או באמצעות אתר הבנק והאפליקציה. הבנק הבטיח להעמיד בנקאים שיסייעו ללקוחות לבצע את הפעולות באמצעות המכשיר. "לידיעתך, באפשרותך לקבל שירותי קופה בסניף קרית ביאליק, דרך עכו 194, קרית ביאליק".

הודעת הבנק עוררה, כצפוי, גל תגובות. אחד הלקוחות העלה פוסט: "בנק דיסקונט דופק את הלקוחות מקרית ים. לפני כשנתיים סגרו את הסניף בקרית ים והעבירו את הלקוחות לקרית מוצקין. עכשיו הם יכולים לקבל את השירות הזה רק בקרית ביאליק".

גם לקוחות הבנק מקרית מוצקין שזקוקים לשירותי קופה ייאלצו מעתה לנדוד לסניף ביאליק.

מעיריית קרית מוצקין נמסר: "המערכת הבנקאית בישראל עוברת שינוי מגמה בכל הארץ. בימים אלה נפנה בבקשה להנהלת הבנק כי הסניף יעמיד דייל, כנהוג בסניפים רבים, אשר יעמוד לרשות האוכלוסייה הוותיקה ויעזור להם לבצע פעולות במכשיר המוצב מחוץ לסניף".

ראש עיריית קרית ים שלח מכתב חריף להנהלת דיסקונט, וכתב כי מדובר באוכלוסייה מוחלשת במיוחד, מרביתם ניצולי שואה, גימלאים ובעלי צרכים מיוחדים, אשר לא יוכלו לעמוד ברוע הגזירה.

"אני רואה בהחלטתכם צעד שערורייתי הגובל כמעט באנטישמיות, שהרי ברור לכל כי הנהלת הבנק לא היתה מעזה לפעול בדרך זו כלפי שום קהילה אחרת ברעננה, הרצליה או כל מקום אחר בארץ", כתב.

אבן צור דורש להחזיר את שירותי הבנק למתכונת הקודמת, ומתחייב כי אם לא תחזור בה הנהלת הבנק מהחלטתה, הוא יקרא לכל תושבי העיר לסגור את חשבונותיהם בבנק ולעבור לבנקים אחרים. הוא גם מבטיח לפתוח במאבק ציבורי כלל ארצי, אליו יגייס את כל תושבי ישראל. "מי שנוהג בבריונות שכזו כלפי קהילה של ניצולי שואה, אשר 2,000 מהם מתגוררים בקרית ים, אינו ראוי שיהיו לו לקוחות במדינת ישראל", אמר.

מבנק דיסקונט נמסר: "הבנק בוחן את השירות במערך הסינוף באופן שוטף ומקבל החלטות על בסיס מכלול רב של שיקולים. אי לכך, הבנק נערך בהתאם לשינויים המתהווים בתחום הבנקאות ובהתאם לעלייה בפעילות הבנקאית הנעשית דרך ערוצי הדיגיטל, המאפשרים ללקוחות שלנו לקבל שירותים 24/7, מכל מקום ובכל זמן.

מתוך מחויבות עליונה ללקוחותינו, שירותי הקופה בסניף קרית מוצקין יצומצמו בכפוף לתהליך סדור ומובנה, הכולל ליווי צמוד של בנקאי שירות, שיסייעו ללקוחות בתהליך המעבר. הנהלת הסניף וצוות העובדים המסור יפעלו לוודא שכל הלקוחות יקבלו שירות מותאם, בדגש על סיוע ומתן פתרונות אלטרנטיביים".

תושב: "דיסקונט דופק את הלקוחות מקרית ים. לפני כשנתיים סגרו את הסניף אצלנו והעבירו את הלקוחות למוצקין. עכשיו הם יכולים לקבל את השירות הזה רק בביאליק".