אוקטובר הוא חודש המודעות ללידה שקטה ואובדן תינוקות רכים. מדי שנה ישנם בישראל 700 מקרים של אובדן הריון. 6 לידות מתוך 100 הן לידות שקטות. לידות בהן לא נשמע קול בכי של תינוק.

השנה לראשונה בישראל, שוברים את השקט באמצעות הקמפיין החברתי #עכשיואתיודעת. את הקמפיין יזמו ביוזמתן של יערית שושן סבג, פרסומאית ובעלים של משרד הפרסום olala the brand house, יהב אלגם יוצרת תוכן ומנהלת המדיה חברתית במשרד בשיתוף קהילת סקסי מאמא, המונה 150,000 נשים בבעלותה ובניהולה של עדי אברהם.

המפגש בין יערית לעדי הביא לשיתוף פעולה חשוב וראשון מסוגו, בין משרד פרסום עם אג’נדה חברתית לבין קהילת פייסבוק במטרה לקדם נושאים חברתיים חשובים, לסדר היום הציבורי.

חלי ממן, #עכשיו את יודעת. צילום: רונן פדידה

אבן הדרך הראשונה הונחה אי שם באוקטובר 2017,  כשפורסם פוסט מרגש בנושא לידה שקטה בקהילת סקסי מאמא, וגרף  אלפי תגובות ושיתופים של נשים אחרות שכאבו ושתקו כל כך הרבה זמן. הקהילה היתה להן במה לשיתוף, להכלה, לשיח שהושתק.

המטרה של שלושתן ברורה. להשתמש בשיח הנשי, המעצים, המתרחש בקהילת נשים גדולה ברשת לקידום מטרות חברתיות וליצירת שינוי אמיתי, כזה שמעוגן גם בחוק. 

פאולה רוזנברג, בקמפיין #עכשיו את יודעת. צילום: רונן פדידה

ח״כ עליזה לביא מסיעת יש עתיד ״קרוב לשנתיים שנוהל מקיף, שנועד לסייע ולהקל על מי שחוו לידה שקטה - תקוע במשרד הבריאות ולא מיושם. החוק שתיקנתי (2016) העניק לנשים את הזכויות הסוציאליות המגיעות להן, אך כל מעטפת התמיכה מרגע אבדן ההיריון ועד השחרור לקהילה - לא מוסדר עד היום בגלל סחבת ואטימות ממסדית."

רוית אסף בקמפיין #עכשיו את יודעת. צילום: רונן פדידה

בצילומי הקמפיין לשיתוף הפעולה לקחו חלק פאולה רוזנברג, ענת לב אדלר, מרב מילר, רוית אסף, חלי ממן, רונית יודקביץ' ועוד. ב 23.10 תתקיים בכנסת תערוכת תמונות של משתתפות הקמפיין, פאנל נשי וכנס עם מקבלי החלטות.