צילום: נחום סגל

במגרש המרכזי, באצטדיון הכדורגל בצפונה של קרית ים, התאמנו באחד מערבי השבוע שחקני קבוצת הנוער של הפועל קרית ים. חבר'ה צעירים, לבושים בתלבושת ייצוגית אדומה, וכל אחד רצה רק דבר אחד: לגבור על השחקן שעמד מולו במשחק האימון, לקראת המשחק הרשמי בסוף השבוע. הרבה יצרים יש במשחק כדורגל, המון אגו, והם באים לידי ביטוי על המגרש בכל אימון ובכל משחק.

באותה שעה, בצד השני של המגרש, התאמנה קבוצה אחרת, לא שגרתית, על טהרת הנשים, במגוון גילאים, מ-20 פלוס ועד 50 ואף יותר. לבושות בתלבושת ייצוגית אחידה, התאמנו הנשים במרץ, אבל מטרתן היתה שונה בתכלית מזו של הבנים שבצד השני של האיצטדיון: כל אחת מהן נלחמה בעצמה, בפחדים הפנימיים שלה, במה שלא תמיד אוהבים לדבר עליו, אבל מבחינתן גם דבר מצחיק, שגורף גם בדיחות והומור עצמי: המלחמה בעודף המשקל.

המתאמנות לא חיפשו שערים, לא חיפשו להתגבר על השחקנית ממול, לא רצו להכניע את השוער בבעיטת וולה לחיבורים. הן בסך הכל רצו לשרוף כמה שיותר קלוריות, כדי שיהיו שלמות עם עצמן ועם גופן. הכירו את נשות קבוצת הכדורגל אקסטרא לארג' קרית ים, בניהולה של טלי אלקיים, שכל תכליתה אחת: לרדת במשקל.

מינוס 60 ק"ג
מאז ומעולם היווה עודף המשקל כר נוח לאינספור תוכניות הרזיה ודיאטות. אנשים בעולם הרוויחו מיליארדים על המצאות טובות יותר או פחות, שמטרתן - מלחמה בתופעה שמציקה לכולם, ילדים וילדות, נערות ונערים, נשים וגברים. מדי פעם צצה לה תוכנית חדשה שמבטיחה שזהו זה, תיישמו אותה, והאקסטרה לארג' שבבגדים יהפוך למדיום, גג.

טלי אלקיים (35), נשואה פלוס שניים, נמצאת כבר הרבה שנים בסצינה הזו. היא טבחית במקור, כנראה טבחית מעולה, ובמשך שנים עלתה וירדה במשקל בהפרשים עצומים. מינוס 60 ק"ג, פלוס 60 ק"ג, כמו נדנדה. בכל פעם יישמה דיאטה אחרת, אבל בסופו של דבר, כמו רבים לפניה, הגיעה למסקנה שהכל מסתכם במשפט אחד - אורח חיים בריא. זה לא לעשות דיאטת כסאח במשך חודש, לרדת ושוב לעלות, אלא להתרגל לאוכל נכון ובריא כל הזמן, בשילוב ספורט. אלקיים: "לפני שנה וחצי התחלתי באירגון קבוצות תמיכה. קבוצות קטנות, אינטימיות, במחיר שווה לכל נפש. 140 שקל לחודש, וזה כולל ייעוץ, מפגשי תמיכה, הכנת תפריטים, שקילה. הכל בקבוצות קטנות, שמאפשרות גם יחס אישי. מדברים הרבה על הפסיכולוגיה שמאחורי האוכל. האמת היא שכל התוכניות מדברות על אותו מתכון בערך. אין לאיש איזו המצאה גאונית. ברור לכולם שתזונה נכונה זה לא מספיק, שחייבים לבצע גם פעילות ספורטיבית, ופה נוצרת בעיה, כי להרבה נשים אין זמן לעסוק בספורט, או שהן חושבות שאין להן זמן לעסוק בספורט".

קרן זפרני, מתאמנת בקבוצה: "הבעיה היא תמיד שאין זמן ללכת לחדר הכושר. אומרים, היום כבר מאוחר, נלך מחר, וכך עוברים עוד שבוע ועוד שבוע, ובשורה התחתונה, לא עשיתי מספיק פעילות גופנית".

בשלב מסוים נכנס לתמונה דודו בן שטרית, מאמן כדורגל שאימן את בנה של אלקיים. בן שטרית, שחקן בית"ר קרית ים בעבר, גדל בקבוצת הנוער של הפועל חיפה, אבל לא שיחק בה מעבר לגיל נוער. אהבתו לספורט הביאה אותו למכון וינגייט, שם עשה קורס מאמנים, קיבל הסמכה והחל לאמן בבית הספר לכדורגל בקרית ים. בן שטרית ואלקיים דיברו לא מעט על אורח חיים בריא, ואז עלה הרעיון של שילוב קבוצות התמיכה בפעילות ספורטיבית קבועה, כזו שלא תאפשר לומר 'היום לא בא לי ללכת', אלא מסגרת קבועה ומחייבת. כך נולד הרעיון לקבוצה האחרת של אלקיים, קבוצת תמיכה שהיא גם חוג כדורגל. העיקרון הוא שפעם בשבוע הנשים מגיעות למגרש ומתאמנות בקצב, במשך יותר משעה, על פי תוכנית אימונים סדורה, כמו בכל קבוצת כדורגל רגילה. אולי לא באותו קצב, לא באותה אינטנסיביות, אבל בהחלט על פי אותן אמות מידה.

100 שקל בחודש
אלקיים: "התחלנו לדבר על זה, וההצלחה היתה מיידית. קבענו מחיר מאוד נמוך, 100 שקל בחודש עבור ארבעה מפגשים, והבנות נרשמו. זה עבר מפה לאוזן. בהתחלה אמרנו שאם יגיעו עשר נשים, שיחקנו אותה. באו 20, ואחר כך הגענו לקבוצה הנוכחית, המונה 25 משתתפות".

איך זה התפרסם? איך נשים הגיעו לתוכנית הזאת?
"זה עבר מפה לאוזן. לא עשינו שיווק, אולי קצת בפייסבוק, בדף של קבוצת התמיכה שלנו. ממש הופתענו מהנכונות".

מי שפרש את חסותו על הקבוצה הוא סגן ראש עיריית קרית ים, ג'נו פלס, שאליו פנתה אלקיים לסיוע. פלס הסדיר את נושא האימונים באצטדיון העירוני, ומאז תומך בהן בכל דרך: "אני מביט גם קצת קדימה, לאפשרות שתוכנית דומה תיושם גם במערכת החינוך בעיר. אין זה סוד שיש בעיה גדולה מאוד של משקל יתר בקרב בני הנוער. אלה מעדיפים לשבת מול המחשב, לשוחח עם החברים ברשתות החברתיות, ולא עושים כל פעילו