על רקע שביתת הנשים הגדולה בארץ שתתקיים היום (שלישי, 4.12) במחאה על האלימות נגד נשים, יוצאת מנכ"לית סטודיו C סמדר אשכנזי-רייוויט ביוזמה חדשה במהלכה יוכשרו 350 מדריכות ומנהלות רשת הספורט לנשים, לזהות סימני אלימות בקרב נשים, כחלק מהמאבק הכולל בתופעת האלימות במשפחה.

"לקראת יום המחאה בחודש שעבר שארגנו יעל אבקסיס וענת לב אדלר מעיתון ידיעות אחרונות, החלטתי מיד לרתום את סטודיו C למען המאבק. עסק שמנוהל כולו על ידי נשים ומשרת מעל 35 אלף נשים - חייב להשמיע קול נגד אלימות נשים. כל סוג של אלימות - פיזית, מילולית, כלכלית או מינית" אומרת אשכנזי-רייוויט.

סמדר אשכנזי-רייוויט. צילום: שרון מלכי

"אז הלכנו לכינוס בכיכר דיזינגוף וכל שדרת ההנהלה הגיעה עם שלטים שקוראים להפסיק עם האלימות ושנשים אינן קורבן. שם פגשנו את ח"כ עליזה לביא שהתרשמה מהנוכחות והציעה מיד שניפגש כדי לחשוב על שיתוף פעולה. בפגישה, עליזה הציעה להעביר את המנהלות והמדריכות של סטודיו C הכשרה ייעודית לזיהוי סימני אלימות. זה אומר לדעת לזהות מצוקה באמצעות שפת הגוף, לייצר מערכת הקשבה תומכת ובכלל להכיר את מנגנוני הסיוע הקיימים בחוק. הכוונה היא לא להטיל עליהן את האחריות אלא להעניק להן כלים שיוכלו לסייע כבר בשלב מוקדם של הבעיה". 

מה עורר אצלך את הצורך לצאת בפעולה?

"אני חושבת שלא ממש צריך להכיר מישהי שחוותה אלימות כדי להחליט לצאת למלחמה נגדה ולרתום את כל המערכת כדי לעצור את התופעה. מבחינתי, גם הרמת קול או יחס מזלזל היא סוג של אלימות ולא הייתי רוצה שאף אישה תיחשף לסיטואציה שכזאת". 

אילוסטרציה. צילום: shutterstock

את חושבת שמדריכות הספורט יוכלו לזהות סממנים או אותות מצוקה אצל המתעמלות שלהן?

"מהות היחסים בין לקוחות הסטודיו למדריכות היא החוזקה הגדולה של הרשת. יש קרבה חזקה מאוד, חברית לעתים קרובות בין המדריכות ומנהלות הסטודיו לבין הלקוחות. יש כאלה שגם הולכות לאירועים משפחתיים של לקוחות וזה מאוד טבעי שהן תוכלנה לזהות סימני אלימות. לרוב, התקשורת שלנו עם נשים עוסקת בצד החיובי של החיים: כושר והקפדה על אורח חיים בריא. אבל הגיע הזמן לחשוב על החיים עצמם. כולם מדברים על "שעת מלחמה" של הנשים בישראל.

כרשת ש-99% מעובדיה הן נשים, אני חשה שזאת שעת קריאה גם לנו ואני אישית  חשה חובה מוסרית להצטרף למאמץ מהשטח לשינוי הגישה ביחס לביטחונן של הנשים בארץ ושלומן."

אתן מצטרפות למחאה?

"בהחלט. יש תוכנית להגיע לכינוס המחאה בכיכר רבין. אני גם רוצה לנצל את ההזדמנות כדי לפנות לכל אחת ואחת מלקוחות סטודיו C בזהירות ובמורא. מי מכן שחוותה אלימות, או נחשפה ליחס אלים מכל סוג שהוא, שעלול להוביל לפגיעה בה, או בקרוביה ובמכריה - זאת השעה לאזור כוחות ולא לשמור את התסכול והפחד בבטן. אף אחת מאיתנו לא ראויה לאלימות ויחד נמנע את הפגיעה הבאה".