דוח של משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן קובע: נפת חיפה מובילה בשיעורי התחלואה העודפת בסרטן מבין הנפות בארץ. תחלואה עודפת באזור נמצאה ברוב סוגי הסרטנים. הנתונים מתייחסים לשנים 2001 ל-2015.

צילום: shutterstock

משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן פירסמו היום (שני) את נתוני התחלואה בסרטן על פי סוגי הסרטן והמקומות השונים בארץ בו הם נמצאים בין השנים 2001 ל-2015. שכן, מחלת הסרטן הינה הגורם העיקרי לתמותה בישראל מאז שנת 1999 ועומד על 25 אחוז מסך התמותה. הנתונים מתפרסמים לרגל מבצע ההתרמה השנתי של האגודה למלחמה בסרטן - "הקש בדלת," שיתקיים בשבוע הבא.

על פי הדוח, בנפת חיפה מספר מקרים של סרטן חודרני (בכל האיברים בגוף) הגבוה ביותר בארץ גם בקרב גברים וגם בקרב נשים, לאורך 15 השנה שנבדקו בדוח. "בנפת חיפה נצפה עודף מובהק בתחלואה בסרטן עבור רוב סוגי הסרטן שנבדקו (למעט סרטן הערמונית בגברים) ברוב או בכל תקופות הזמן", נכתב בדוח.

מבדיקה לפי סוגי סרטן שונים, נמצא כי קיים עודף מובהק של חולים ברוב הסוגים, אולם המצב בנפת חיפה הוא הגרוע ביותר. על פי הנתונים  ישנו עודף מובהק גם של סרטן שד חודרני, אולם היא נמצאת שלישית לאחר ערים באיזור המרכז כגון, תל אביב, רחובות ופתח תקווה. בכל תקופת זמן, עיר אחרת מבין אלו נמצאת במקומות הראשונים.

ישנו עודף תחלואה בנפה גם של סרטן הערמונית בגברים. בין השנים 2001 ל- 2010 נפת חיפה במקום הרביעי בשיעורי התחלואה אחרי ערים במרכז הארץ ובדרומה.  בין השנים 2011 ל-2015 ירדה למקום חמישי אחר נפת כנרת.

עודף תחלואה בנפה יש גם בסרטן ריאות בקרב נשים וגברים. בקרב הגברים נמצאת הנפה בשתי תקופות הזמן הראשונות (2001-2005 ו-2006-2010) במקום החמישי. ובתקופת הזמן השלישית, במקום השביעי עם ירידה קלה אל מתחת לקו האדום המציין תחלואת יתר.

בקרב הנשים החולות בסרטן ריאה המצב חמור יותר. בשתי תקופות הזמן הראשונות נפת חיפה במקום הראשון בארץ בשיעורי התחלואה בסרטן זה, בקרב נשים. בתקופת הזמן השלישית חלה ירידה בשיעור החולות בנפה,  שירדה למקום השלישי בארץ.

בסרטן המעי הגס והחלחולת בקרב גברים בשנים שבין 2011 ל- 2015 נפת חיפה נמצאת במקום השלישי, לאחר שבשנים קודמות היה במקומות הראשון והשני. בקרב נשים היתה ירידה מהמקום השלישי בשנים הראשונות, לרביעי בתקופת הזמן האחרונה. בשני המקרים עודף תחלואה גבוהה.

נפת חיפה מככבת במקומות הראשונים בשיעורי התחלואה העודפת גם במקרה של סרטן מסוג לימפומה שאיננה הודג'קין גם בקרב נשים וגם בקרב גברים.