מיני בי"ח בקהילה

בקרית בריאות זבולון למצוא מעין בית חולים יום, כאן אצלנו בקריות. בעיון ברשימת הרופאים שמאיישים את עשרות המחלקות בזבולון, מצאנו את בכירי הרופאים בבתי החולים בעיר אשר מבצעים פעולות וניתוחים שנעשים כרגיל רק בבית חולים, כמו  היסטרוסקופיות, פזילה בילדים  וניתוחי קטרקט, בהיקף מהגדולים בארץ.

במרכז יש חדרי ניתוח חדישים,  מכון גסטרו לבדיקות פולשניות ובעיקר התפעמנו מהביקור  במכון האונקולוגי הגדול שמאפשר קבלת טיפול כימותרפי סמוך לבית, ללאט לטול לבתי החולים בחיפה.

חדר מיון בקהילה

מכירים את הרגע הזה בו יש צורך בעזרה רפואית דחופה ומתחילה ההתלבטות האם לנסוע לחדר המיון בבית החולים? החלטה לא פשוטה, בעיקר לתושבי הקריות שנאלצים להרחיק לביה"ח בחיפה. אם אתם מוטחי כללית, יש פתרון יעיל: רשת מיונים קהילתיים,  שזבולון היה המרכז הראשון בו הופעל שירות כזה. אתר המיון הקהילתי בזבולון נראה כמו חדר מיון לכל דבר ועניין עם מיטות וכורסאות, אפשרות חיבור לצנרת,  בעת הצורך משהים את המטופל  למספר שעות, למתן עירויים, אינהלציות, מעקב אקג ועוד. היתרונות רבים: רופאים מנוסים ברפואה דחופה, ללא ההמתנה הממושכת במיון,פוחת החשש להידבק בזיהומים, הפניה ישירה, ללא הפניה וחשש לתשלום אגרת המיון היקרה. נדרש רק תשלום רבעוני לביקור אצל רופא יועץ אחד (גם אם מספר יועצים יטפלו בכם). אגב, הנתונים מלמדים שרב הפונים משלימים אבחון וטיפול במיון הקהילתי,  רק אחוזים בודדים מופנים לבסוף לבית חולים. אם חלילה נדרש אישפוז, המטופל מתקבל בבית החולים במסלול ירוק.

צילום: דוברות כללית-

ילדים במרכז  

במרכז לבריאות הילד, הפועל במגדל השני של כללית  בקריון,  פגשנו את יונית, מורה ואם ל-3 וביררנו עמה מה השיקולים שלה בבחירה בכללית. "הופעלו עליי המון לחצים לעבור קופת חולים וכמעט התפתיתי", היא מודה. אבל,  כשבדקתי לעומק עם חברות השייכות לקופת חולים אחרת, הבנתי שחד משמעית אני נשארת בכללית. שכנתי שבחרה בקופ"ח אחרת, מתרוצצת עם ילד חולה לבצע בדיקת דם במרפאה מרוחקת. אני, לעומתה נהנית משירות במרפאה השכונתית, המוכרת, שלא לדבר על  המרכז לבריאות הילד כאן, שיש בו רופאים מעולים מתחומים שונים היושבים תחת קורת גג אחת" בסמוך, יושבת נעמה עם תינוק בן 3 חודשים על הידיים: "הילד הזה לא היה מגיע לעולם ללא הטיפול המסור שקיבלנו במרכז לבריאות האישה בזבולון. ההריון שלי היה בסיכון גבוה, כי יש לי מחלת לב. האמת, זכיתי להגיע לחדר לידה רק תודות לצוות מופלא ומקצוען שלא ויתר ועקב אחרי במרכז האישה. תודות לטיפול שלהם נחסך ממני אישפוז ממושך. על צוות ושירות כזה אני לא מוותרת! בדקתי, לאחרים אין באיזור מרכז כזה כזה לנשים".

עודכנו  כי מרכז בריאות ילד נוסף יפתח במהלך השנה הבאה במרפאת לב הקריה בקרית אתא שגם כיום  פועלת בה מחלקת ילדים גדולה, אך עם יציאת הרפואה היועצת למבנה סמוך, יוקם מתחם ייעודי לבריאות הילד.

בקרית שמריהו התפעלנו גם מהמכון להתפתחות הילד, שבו צוות מופלא ומיומן, הכולל מומחים בנוירולוגית ילדים ורפואה התפתחותית, קלינאיות תקשורת, פיזיותרפיסטיות, מרפאות בעיסוק, פסיכולוגים ועובדות סוציאליות. ילד עם בעיה התפתחותית, מקבל כאן מכלול של טיפול מיטבי. במכון מאיר העיניים והידידותי לילדים יש אפילו חדר סנוזלן לטיפול חושי.

פתיחה מחודשת מרפאת הרמן - מחלקת ילדים | צילום: דוברות כללית-

נגישות מירבית

בדקנו - אין עוד קופת חולים באיזור הקריות המפעילה מרפאות רבות כל כך. למעשה, בכל קריה ושכונה יש לכללית לפחות מרפאה אחת ובנוסף עוד מרפאות עצמאיות, שהן מרפאות פרטיות בהן מתקבלים לקוחות כללית, ללא כל עלות נוספת.

בכל מרפאה אם יש בית מרקחת, אחיות המבצעות מידי יום מעקבים כולל בדיקות דם וכמובן שירותי משרד – כך שכל השירות ניתן תחת קורת גג אחת, שלא כפי שמצאנו בקופות חולים אחרות, המפנות את לקוחותיהן למספר מרפאות מרכזיות בלבד. בנוסף לשירות בדיקות הדם המתקיים בכל מרפאה, יש לכללית  גם רשת מוקדים ללקיחת דם בנוה גנים, בקרית ים ובלב הקריה, אליהם ניתן להגיע משעה מוקדמת ובלי תיאום תור מראש וללא תשלום. אגב, אפשר להרגיש ממש וי. איי.פי. ומבוטחי הבטוח המושלם  שמוכנים  להשקיע סכום ממש סמלי יכולים להזמין שירות בדיקת דם שמגיע אליו- מדהים!

צילום: דוברות כללית-

גולשים לבריאות

בצד ההשקעה הרבה בשירות האישי פנים אל פנים, לא שוכחים בכללית לפתח מגוון שירותים דיגטליים מתקדמים: ייעוץ און ליין בחינם, הפועל  החל מ- 16:00 ובסופי שבוע על ידי רופאי משפחה, ילדים ועור - יושבים בבית בלי להתרוצץ חולים ומקבלים ייעוץ, כולל מרשם או חלילה הפניה למיון. חידוש טרי הוא מכשיר הטייטו שניתן לרכוש באופן חד פעמי ולהעביר באמצעותו ליועצי האונליין תוצאות בדיקת אקג, הגרון והאוזן.

שורה תחתונה בתחקיר –יצאנו לתחקיר עם סוג של דעה קדומה וממש הופתענו לגלות שכללית מציעה שירותי בריאות בהיקף ובאיכות שאין כדוגמתם בקריות. רב תושבי האיזור שבוחרים בה יודעים למה, כבר אמרנו, אין כמו חכמת ההמונים.