למעלה מ-1,000 איש מטופלים במסגרת היחידה להמשך טיפול (יל"ט) של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, מתוכם בקריות 55 באשפוז בית, 15 מונשמים ו-30 במסגרת הוספיס אונקולוגי.

משימה מאתגרת. ד"ר דניאלה נחום. צילום: דוברות כללית

היחידה להמשך טיפול במחוז, שהיא הגדולה בארץ, עברה שינוי ארגוני מקיף והתחדשה בצוות מוביל בראשותה של ד"ר דניאלה נחום, שנכנסה לנעליו של ד"ר חנא ליוס, מנהלה של היחידה במשך כעשור.

ד"ר נחום מילאה שורה של תפקידי ניהול מרפאות בכללית: הרמן בקרית מוצקין ומרפאת החיילים בנהריה. עתה החלה לנהל את היל"ט, שעברה ארגון מחדש בשל עלייה הולכת וגדלה במספר הנזקקים לשירות.

היחידה מעניקה מערך טיפולי בית למטופלים המרותקים לביתם ומוגבלים בניידותם, ובכך מאפשר לחולים ומשפחות הבוחרים בכך להמשיך ולחיות בביתם, במקום לשהות תקופות ארוכות בבתי חולים ובמוסדות אשפוז.

המטופלים מקבלים בביתם טיפול מורכב הכולל פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, עירויים, זונדה, הזנה, נקזים, צנתרים ועירויים, משככי כאבים ואף ליווי פליאטיבי בסוף החיים. צוות היל"ט מטפל גם בכ-80 חולים מונשמים, הממשיכים לשהות בבית בליווי רפואי צמוד, לעיתים 20 שנה ויותר. השירות ניתן גם לתושבי הצפון הרחוק, בכפרים ובהתיישבות העובדת, עם כל הלוגיסטיקה המורכבת הנדרשת לשם כך.

על החלק הארגוני מופקדת פנינית עמר, המנהלת האדמיניסטרטיבית של היל"ט. נושא השיקום וההפניה לבתי החולים השיקומיים מטופל בריכוזה של ד"ר דיאנה רוזנצוויג. תחום נוסף הוא מתן הדרכה רפואית לצוותי מרפאות כללית באשר לליווי הרפואי של חולים מורכבים רפואית כשאין עדיין צורך באישפוז בית.

בצוות היחידה 42 איש, כולל 8 רופאים מומחים ברפואת משפחה, שיקום וטיפול פליאטיבי, 6 אחים ואחיות בהובלתו של האח אכרם בריק, 11 פיזיותרפיסטים, 7 מרפאות בעיסוק, 3 עובדים סוציאליים ו-7 עובדות מינהל. הצוות מטפל כיום בכ-380 חולים באישפוז בית, ובכמות דומה של חולים מורכבים. במסגרת הוספיס בית לחולים אונקולוגיים יש 280 מטופלים, 450 טיפולי שיקום בית אינטנסיבי כחלופה לאשפוז שיקומי, וכ-40 חולים במצב סופני, שאינם אונקולוגיים, כמו חולי ניוון שרירים, דמנציה סופנית ועוד.

רות ברוך, מנהלת הסיעוד במחוז, מציינת כי על רקע הזדקנות האוכלוסייה, העלייה הניכרת בתחלואת סרטן והתקדמות הרפואה, צפויה עלייה במספר הנזקקים לשירות. "מדובר במשימה מאתגרת ובצוותים שעושים עבודת קודש במתן טיפול לחולים הקשים ביותר בתנאים של טיפול בבית".