פורסם לראשונה ב-ynet, כתב רותם אליזרע.
הבוקר (יום ג') הודיע משרד הבריאות שמבדיקה שערך עולה חשש כי חלק מהנשים אשר הופנו לייעוץ גנטי אצל פרופ' צבי בורוכוביץ מבית החולים בני ציון בחיפה על רקע משפחתי של סרטן שד או שחלות, לא עברו בירור מלא ועדכני.

על פי הבדיקה מתברר שלחלק מהנשים שהגיעו לייעוץ לא הומלץ לבצע בירור מעבדתי לאיתור מוטציות בגנים המגבירים את הסיכון לסרטן שד ושחלה (BRCA מסוג 1 או 2), למרות שהיה מקום להמליץ על כך.

מדובר בנשים בעיקר מאזור הצפון, אשר היו בייעוץ גנטי בגלל רקע משפחתי של סרטן שד או שחלות במסגרת הפניה שקיבלו מקופות חולים מכבי, מאוחדת או לאומית. 

פרופ' צבי בורוכוביץ. המליץ לא לבצע את הבדיקה (צילום: מתוך יוטיוב)

הרופא המליץ לא לעשות הבדיקה - האישה חלתה בסרטן שד

כל הפרשה החלה בעקבות תלונה של אישה מחדרה שעברה אצל הרופא ייעוץ ב-2004, שהמליץ לה לא לעבור את ה-BRCA. במשך עשור כל הרופאים שלה נסמכו על המלצתו של הרופא לא לעבור את הבדיקה. כעבור עשור, בעקבות אבחון שעברה בתה, עשתה את הבדיקה והתברר שהייתה חולה בסרטן השחלות.

במקרה אחר הגיעה תלונה דומה ממבוטחת של "מכבי", גם היא עברה ייעוץ אצל פרופ' בורוכוביץ', שהמליץ לה לא לעבור את בדיקת ה-BRCA, למרות שהיתה הסטוריה משפחתית. אותה אישה גם היא לקתה בסרטן זמן מה אחר-כך.

כעת, משרד הבריאות הורה לקופות החולים לפעול כדי לאתר את הנשים שהיו בייעוץ אצלו מתחילת שנות ה-2000, ולהמליץ להן על הייעוץ והבדיקות המתאימות בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

מבית החולים בני ציון נמסר: "פרופ' בורוכוביץ' סיים את עבודתו בבית החולים לפני שלוש שנים. מעבר לכך, אנו פועלים על פי הנחיות משרד הבריאות".

תגובה מטעם הרופא: "פעל על פי מיטב שיפוטו הרפואי".

מטעמו של פרופ' בורוכוביץ נמסר: "פרופ' בורוכוביץ נמנה על בכירי הגניטיקאים הרפואיים בישראל וכיום, גם לאחר פרישתו לגמלאות, הוא ממשיך לכהן בגופים שונים לרבות גופים הקשורים למשרד הבריאות, בהתנדבות מלאה. בשנים 2006-2004 נתן פרופ' בורוכוביץ ייעוץ גנטי בנושא סרטן שד-שחלות לעשרות בודדות של נשים. יצוין כי בניגוד להיום ייעוץ מסוג זה היה פחות נפוץ.

"במסגרת הייעוץ, נהג פרופ' בורוכוביץ על פי מיטב שיפוטו הרפואי ובהתאם לחוזר משרד הבריאות בנושא שיצא בשנת 2004 וקבע מקרים בהם יומלץ לנשים לעבור בדיקה לזיהוי מוטציות בגנים BRCA 1-2. החל משנת 2006, בעקבות מספר פסיקות שלא היה להן קשר לעבודתו של פרופ' בורוכוביץ, השתנתה הגישה ולמטופלים הוצעה גם האפשרות לבצע בדיקות שלא במסגרת סל הבריאות ובאופן פרטי.

"נסמכו על המלצתו של הרופא שלא לעבור את הבדיקה"(צילום: shutterstock)

 "במקרה הפרטני האמור הגיעה מטופלת שאימה נפטרה בעבר מסרטן השחלות, מבלי שנעשה בירור גנטי לגבי הימצאות מוטציית גן מחולל למחלה של אימה, בעקבות זאת גם בדיקה ואיתור של מוטציית הגן אצלה לא הייתה מבהירה אם מדובר בגן שקיבלה מאימה או מאביה (3% מהאוכלוסייה נושאים את הגן). בהינתן מצב זה המליץ פרופ' בורוכוביץ על מעקב צמוד לאורך השנים.

"עוד נציין כי באותה עת פרופ' בורוכוביץ היה מנהלו של מכון הגנטיקה היחיד באיזור צפון הארץ שמבצע בדיקה זו באופן פרטי, ומשכך הוא נזהר שבעתיים מכשל אתי של הפניית מטופלות לבדיקה פרטית שאין לה הצדקה ברורה או חד משמעית, היות שמרביתן היו מגיעות לבדיקה פרטית במכון לגנטיקה שבניהולו של פרופ' בורוכוביץ.

פרופ' בורוכוביץ, בהינתן אחריותו ורמת מקצועיותו המוכרת היטב לאלפי מטופלים בכל הארץ במשך למעלה מ-30 שנים, פועל בשיתוף פעולה מלא עם קופות החולים ומשרד הבריאות לקיום מלא של הנחיות הוועדה, שהתייחסו גם לצורך לעדכן את נוהלי משרד הבריאות".

הכתבה המלאה פורסמה לראשונה ב-ynet.