אירוע לא שגרתי התרחש במהלך השבוע במרפאת מכבי שירותי בריאות בקרית ביאליק. באמצע היום הגיעו לחדר האחיות שתי סייעות מבוהלות מגן ילדים הסמוך למרפאה ביחד עם ילד בן ארבע, שנראה המום. 

צילום: shutterstock

מבדיקה מהירה הסתבר שברגע אחד של אי תשומת לב, אחת הילדות בגן הילדים, הסובלת מאלרגיה ומצוידת בתיק שלה במזרק נוגד אלרגיה, הזמינה את אחד הילדים להתרשם ממנו ובמעשה תמים ושובב הזריקה לילד זריקת אפיפן (נגד אלרגיה).

דקות ספורות לאחר מכן הבחינו הסייעות במחדל שהתרחש ובין רגע מיהרו למרפאת מכבי. הילד התקבל מיידית לטיפול במרפאת אחיות, היחידה שפעלה בזמן זה בשכונה, למרות שהילד הוא משויך למרפאת כללית שהייתה סגורה באותו הזמן. 

צמד האחיות טובה קופיט וטל ברוק מזרחי, החלו בטיפול מיידי על ידי לקיחת אנמנזה, ובמקביל דאגו ליצירת קשר לאישור טיפול על ידי הוריו. לאחר בדיקה מקיפה שהראתה על מדדים חיוניים והערכת מצב הילד, מלבד נפיחות ביד, בוצע טיפול מקומי באזור ההזרקה, למניעת הסתבכות.

האחיות טובה קופיט וטל ברוק מזרחי. צילום: באדיבות קופת החולים מכבי

תוך כדי טיפול נוצר קשר עם מרכז הרעלות הלאומי לקבלת הנחיות להמשך טיפול. הילד הופנה היישר מהמרפאה להמשך טיפול על סמך תוצאות המבדק של האחיות והמלצות של רופאה ממרכז הרעלות, ובנוסף האב הגיע במהירות למרפאה והופנה להמשך השגחה.

בהמשך נוצר קשר עם האב לבירור מצב הילד. האב הודה על הטיפול המסור והיעיל של צמד האחיות שמנע את הנזק בזמן.

אירית ביטון, אחראית שלוחת מכבי בקרית ביאליק: "כל מטופל מגיע עם חשש למצב חירום, אין בכלל שאלה לאיזה קופה הוא שייך. הענקה של טיפול מקצועי בזמן אמת זוהי הגדולה של מערכת בריאות ציבורית שלא שואל שאלות בזמן דחוף".

ממשרד החינוך נמסר: "הנושא טופל באופן מעמיק ומקצועי על ידי גננת הגן, אשר ליוותה את הילד למרפאה. בביקור במרפאה ניתן אישור לילד לשוב אל הגן ליום לימודים סדיר".