500 אלף איש מטופלים בקריית בריאות זבולון מידי שנה. יצאנו לבדוק מה מיוחד במרכז הרפואי הענק של כללית בקריות. גילינו שאמנם אין לנו בית חולים בקריות, אך יש מרכז רפואי גדול ופורץ דרך: קריית בריאות זבולון, שמתפקד כמעט כמו בית חולים. המסקנה ברורה: אם  לא חייבים אישפוז או ניתוח גדול, עדיף להגיע לכאן.

היתרונות? קרוב לבית, טיפול באוירה נינוחה וידידותית מאשר בבית חולים, פחות סכנות לסיבוכים, הטיפול ניתן רק על ידי רופאים מומחים החולקים את זמנם בין בית החולים לקהילה.

כמו בי"ח בקהילה

במהלך התחקיר שערכנו, גילינו להפתעתנו הרבה שממש ליד הבית פועל בקריות מעין בית חולים יום. אמנם, בלי מיטות אישפוז, למעט מיטות טיפול  ומיטות בהן משהים את המנותח או המטופל, לשם התאוששות ומעקב משך  מספר שעות, אך עם צוות מיומן, של רופאים שרובם מנהלי מחלקות ויחידות בבתי החולים באיזור ולרשותם מיכשור מתקדם וחדרי ניתוח חדישים. כאמור, חשוב מכל הוא הצוות המטפל: בעיון ברשימת הרופאים שמאיישים את עשרות המחלקות במרכז הרפואי הגדול, מצאנו את בכירי הרופאים בבתי החולים בעיר.

התרשמנו ממגוון הבדיקות, הפעולות והניתוחים שמבצעים צוותי כללי בקרית בריאות זבולון כשמדובר בתהליכים רפואיים אשר כרגיל נעשים רק בבית חולים, כמו היסטרוסקופיות, גסטרוקופיות  ואנדוסקופיות בילדים ומבוגרים, נתוחי פזילה, כפתורים ועוד. מסתבר שניתוחי קטרקט, המבוצעים בזבולון בהיקף הגדול, בדומה לזה שבבית חולים מובליל במרכז הארץ. כשמבצעים כל כך הרבה ניתוחים, אז המנתחים גם צברו  המון נסיון וידע ואכן התוצאות הניתוחיות מדברות בעד עצמן.כניסה לזבולון | צילום: ערן לביא-

ביקור מרגש ונוגע ללב היה  במכון האונקולוגי הגדול שמפעילה כללית בזבולון. הוקם פה מכון מרווח, כשלרשות המטופלים כורסאות טיפול נוחות, בעיצוב המנסה להשרות רוגע ואוירה משפחתית. הצוות דואג ליזום מגוון גדול של פעילויות שנועדו להקל על המטופלים, כגון סדנת ציור או פילטיס. כמו כן, מופעלת כאן תוכנית משולבת רפואה משלימה, במתכונת ייחודית ובהובלתו של פרופ' ערן בן אריה.  למכון הזה הינו חשיבות רבה עבור תושבי הקריות המתמודדים עם מחלה אונקולוגית, לקבל טיפול בקריות, סמוך לבית במקום נסיעה שלהם ושל המלווים עד לבית חולים בחיפה. הם מקבלים כאן טיפול איכותי ברמה הגבוהה ביותר, במסגרת מרפאתית רגועה ופחות מאיימת מזו שבבית חולים.

המרפאה החדשה שנפתחה לאחרונה בזבולון היא המרפאה הקולורקטאלית ליתוחים במחלות דרכי העיכול בשיטות מתקדמות וחדישות, ללא פתיחת בטן- שירות ייחודי באיזור, היא דוגמה לרמה המקצועית ולמרפאות היחודיות הפועלות בזבולון.

אבחון וטיפול דחוף

ביקור במחלקות אבחון דחוף פנימי וטראומה מזכיר סצנות מהתוכנית המיתולוגית E.R. ממש אוירת דרמה ומתח בדומה לחדר מיון עמוס- אחד מחובר לא.ק.ג. עם כאב בחזה, האחרת מקבלת עירוי בשל התייבשות ובמיטה הסמוכה שוכב אדם שנפצע במפעל הסמוך. הצוות כולל רופאים ואחיות עם נסיון רב בחדרי מיון. בעת הצורך, מושהה המטופל למשך  מספר שעות, לקבלת עירויי, אינהלציה, מעקב ועוד. לא מעט חיים ניצלו כאן תודות לצוות המיומן והמנוסה. כמובן, שבעת הצורך מופנה המטופל לחדר המיון במסלול ירוק-  איזה פתרון מעולה, לתושבי הקריות, שאינם חייבים לרוץ מיד לחדר מיון בבית החולים המרוחק, אלא מתקבלים כאן על ידי מומחים, בזמן המתנה קצר ומטופלים ללא המתנה ממושכת באופן מיטבי ובוודאי באוירה רגועה יותר!  

אמצעי ההדמיה שיש לרשות הצוות בזבולון מרשימים: בצמוד לזבולון ניצבת ניידת MRI  של מור ובמכון מור הסמוך, מצאנו מכון הדמיה עם מיכשור סופר מתקדם לאבחון סרטן השד, איבחון ומתן טיפולי עיניים, כמו הזרקות אוסטין, בדיקות שונות שנערכות כאן בשילוב  וברצף עם הטיפול בזבולון, כמכלול אחד.

ילדים במרכז  

במרכז לבריאות הילד, הפועל במגדל השני של כללית  בקריון, מצאנו מרפאה מעוצבת להפליא, שכמעט כיף להגיע אליה, עם כל מתקני המשחקים והצבעוניות ואפילו משחקי מציאות רבודה. אבל, מה שחשוב באמת הוא מגוון המומחים, בכל תחומי הרפואה היועצת לילדים, שפועלים כאן תחת קורת גג אחת. בעיות רפואיות מורכבות מתבררות במקום, מבלי שההורים יאלצו להתרוצץ עם ילדיהם מכתובת לכתובת ועם צוות שהוא רב תחומי, כולל אחיות, עובדות סוציאליות, דיאטניות, פסיכולוגים ופסיכיאטרים

במיטות ההשהייה במרכז לבריאות הילד פגשנו בילדים שקיבלו עירוי נוזלים או אנטיביוטיקה, טיפולי אינהלציה ועוד. ההורים והסבתות המלוות חייכו בהקלה על כך שנחסכה הריצה עד לחדר המיון בבית חולים בחיפה והודו גם שהתחושה פחות מלחיצה כשהטיפול ניתן במרפאה ובאוירה ידידותית.

בחדר ההמתנה הנאה שוחחנו עם יונית, מורה ואם ל-3 ובררנו עמה מה השיקולים שלה בבחירה בכללית. 

"הופעלו עלי המון לחצים לעבור קופת חולים וכמעט השתכנעתי", היא מודה. אבל, כשבדקתי לעומק עם חברות השייכות לקופת חולים אחרת, הבנתי שאני נשארת בכללית. אחותי, שעברה לקופה אחרת, מתרוצצת עם ילד חולה למרפאה מרוחקת, אפילו רק כדי לבצע בדיקת דם ואני נהנית משירות במרפאה השכונתית, המוכרת, שבה ניתן לעבור מידי יום בדיקת דם, לקבל את התרופות בבית המרקחת ברגע שיצאנו מהרופא וכמובן, לקבל טיפול על ידי צוות רפואי שאני מאמינה בו. בסמוך, יושבת נעמה עם תינוק בן 3 חודשים על הידיים: "הילד הזה  לא היה מגיע לעולם ללא הטיפול המסור שקיבלנו במרכז לבריאות האישה בזבולון. שם הצליחו בטיפולי הפוריות לסייע לי להיכנס להריון לאחר המתנה של שנים לרגע שאהייה אמא. ההריון שלי היה בסיכון גבוה, בשל בעיה לבבית ובעבר היו מספר רופאים פרטיים שהמליצו לוותר על הריון. כאן, בזבולון הצוות הרגיע, יש לו נסיון רב עם הריון אצל נשים חולות לב ורק תודות למסירות ולמקצועיות שלהם הגעתי לחדר לידה ועברתי את הלידה בשלום. הרופא שליווה אותי בהריון הוא גם גינקולוג בכיר בבית חולים כרמל וכך זכיתי לליווי רפואי רצוף, זה  העניק לי המון שקט נפשי. על צוות  ושירות כזה אני לא מוותרת! בדקתי, לקופות החולים האחרות  אין באיזור מרכז ברמה דומה כזו לרפואת נשים".

הצוות הרב תחומי מפעיל גם מרפאות רב תחומיות יחודיות, למצבים מורכבים, כמו מרפאה לטיפול בהפרעות אכילה בינקות, סדנת תמיכה להורים לילדים חולי צליאק ועוד.

התרשמנו מאד גם מההשקעה של צוות הסיעוד במציאת דרכים להקלה על הכאב בעת מתן חיסון או זריקה לתנוקות ופתרונות יצירתיים להעלאת חיוך על פני הגדולים יותר כמו בלון ניפוח של חמודי תוך כדי בצוע הפעולה, כך שתשומת הלב של הילד מוסחת מהכאב.

כללית זבולון | צילום: ערן לביא-

לא רחוק מזבולון, במרפאת קרית שמריהו התרשמנו מהמכון להתפתחות הילד, שבו צוות מופלא ומיומן, הכולל מומחים בנוירולוגית ילדים ורפואה התפתחותית, קלינאיות תקשורת, פיזיותרפיסטיות, מרפאות בעיסוק, פסיכולוגים ועובדות סוציאליות. ילד עם בעיה התפתחותית, מקבל כאן מכלול של  טיפול מיטבי. המכון מאיר העיניים והידידותי לסביבה מצוייד אפילו בחדר סנוזלן לטיפול חושי, בגישה מתקדמת ונעשה שימוש בטבלטים כחלק מאמצעי הטיפול.

מרכז הסדנאות

כמה פעמים החלטתם להפסיק לעשן? לרדת במשקל? להתחיל פעילות גופנית? בכללית מאמינים שהכי חשוב למנוע תחלואה ובמרכז הסדנאות המקסים שלה בקריון מצאנו זוגות במרתון להכנה ללידה וראינו רשימה מרשימה של סדנאות במגוון תחומי בריאות בעלות ממש סמלית. אך מסתבר שכמעט בכל מרפאה מוצעת סדנה לגמילה מעישון ללא תשלום, סדנאות סדנאות למניעת סוכרת ועוד. יוזמה מבורכת היא  קבוצות צעידה שנערכות בהנחיית מאמני כושר של כללית ברחבי הקריות ובקריון, ללא עלות. בהחלט תרומה יפה של כללית לבריאות הקהילה.

המסקנה:  65% מתושבי הקריות שבוחרים בכללית כקופת החולים שלהם, אינם טועים, הם יודעים היכן מקבלים שירותי רפואה מעולים וקרוב לבית. יצאנו לזבולון מתוך הנחה שנראה סתם עוד מרפאה גדולה. הופתענו לגלות כאן מרכז בריאות שהוא מעין בית חולים יום, מתקדם ואיכותי.