מחלת כליות עלולה להתפתח לכדי מחלה קשה הפוגעת באיכות החיים, עם תלות בדיאליזה וכ-20% תמותה מידי שנה. בכללית במחוז חיפה וגליל מערבי מטופלים כ-1,000 חולי דיאליזה וכללית משקיעה רבות בהעלאת מודעות הקהל להתנהגות מונעת להפחתת סיכוני המחלה ולאיתור מוקדם של המחלה בשלביה המוקדמים. כחלק ממאמץ זה היווה יום הכליה העולמי הוא הזדמנות נוספת להעלאת מודעות הציבור לחשיבות שבשמירה על בריאות הכליות על ידי הקפדה על מעקבים רפואיים, איזון לחץ דם ואורח חיים בריא.

צוותי כללית בחיפה וגליל מערבי התגייסו למשימה וערכו מספר פעילויות: ברחבת הכניסה למרכז רפואי לין הוקם על ידי צוות הסיעוד בלין, בהובלתה של דניאל זיידנר, דוכן תחת הכותרת: "האם אתה בסיכון למחלת כליה כרונית?" שבו ניתנה הדרכה ונערכו בדיקות לאיתור מוקדם של סיכון למחלה, כולל רמת סוכר ויתר לחץ דם, משקל וגובה לאיתור עודף משקל ותשאול הרגלים, כמו עישון וביצוע פעילות גופנית. כמו כן, חולקו עלוני הסבר על מחלות כליה ובכל עלון צויין לנבדק מהו היעד הבריאותי הבא שלו לשנה הבאה, על מנת לשמור על הבריאות שלו.

ניהל חטיב ביום הכליה. צילום: דוברות כללית

במרפאת כללית קרית ים רסקו נערכה פעילות, אותה הובילה שולה רענן - מנהלת הסיעוד במרפאה אשר בשיתוף עם צוות מכון הדיאליזה הקהילתי נפרומור קרית ים, מדדו גורמי סיכון גם אצל באי המרפאה וגם בקרב לכל חברי צוות המרפאה, כחלק מהדאגה לבריאותם וכן העלאת מודעותם לנושא בריאות הכליה, כמי שמהווים סוכני המידע לציבור.

במרכז הבריאות של כללית בסח'נין, הוכנו רשימות של מטופלים עם אי ספיקת כליות השייכים למרפאה והם הוזמנו למפגש הדרכה והסבר שהעבירה ערין דאוד מנהלת הסיעוד במרפאה, על מחלות כליה כרונית, מניעה וחשיבות מעקב וניטור מוקדם. בנוסף, הועברה על ידי ניהל ח'טיב רכזת סיעוד נפרולוגי במחוז, הדרכה של הצוות הרפואי והסיעודי במרפאה על המחלה והסבר מפורט על  סוגי הדיאליזה.