כשקרין מחזיקה בידיה את התינוקת בת היומיים במחלקת היולדות של בית החולים כרמל קשה שלא להתרגש מול מבול זרי הפרחים והבלונים המציפים את החדר.

קרין סבג והתינוקת החדשה. צילום: אלי דדון

20 שנה אחרי שגילו אצלה ממאירות שחלתית אשר בעטייה עברה ניתוחים, טיפולים כימותרפיים ועשרות טיפולים קשים היא הצליחה לנצח את הסרטן ובגיל 42 היא חובקת תינוקת חדשה ובריאה שנולדה בניתוח קיסרי בבית החולים כרמל.

 "הכל התחיל לפני 20 שנה", מספרת קרין סבג שנולדה וגדלה בקריות. "אז גרתי באילת ושם גילו לי בבית החולים יוספטל ציסטה קטנה ולא מזוהה. הם שלחו אותי לכריתת  הציסטה בניתוח במחלקת נשים בבית החולים כרמל".

בכרמל פגשה קרין את ד"ר עופר לביא, אז רופא צעיר במחלקה, וכיום מנהל מערך נשים ויולדות של בית החולים.

 קרין סבג, ד"ר מוטי ברדיצב וצוות התינוקיה של כרמל. צילום: אלי דדון

 "סיכויי ההחלמה מממאירות שחלתית מהסוג שהופיע אצל  קרין לפני 20 שנה היו מאוד נמוכים עם פרוגנוזה לא טובה", הסביר פרופ' לביא. "אבל לאחר דיון ותיכנון משותף הוחלט שלא להרים ידיים ונכנסנו עם קרין לתוכנית טיפולית בממאירות תוך ניסיון לשימור פוטנציאל הפיריון שלה. מובן שבתוכנית הטיפולית ליווה הצוות של מערך נשים את קרין באופן צמוד ולאורך כל הדרך".

לאחר סדרת טיפולים כימותרפיים הציעו לקרין בבתי חולים אחרים להיכנס לטיפול כירורגי ניסיוני, אולם בהתייעצות דחופה עם פרופ' לביא היא מחליטה לדחות ולוותר על הניתוח הניסיוני, מה שבדיעבד התברר כהחלטה מאוד נכונה, שהצילה אותה כמו גם את עתיד פיריונה.

"החלטתי שאני הולכת יד ביד עם פרופ' לביא ועם כל הצוות של בית חולים כרמל ורק הם הינחו אותי מה לעשות", מספרת קרין.

אחרי שהוסברו לקרין על הקשיים בכניסה להיריון לאחר טיפולים כימותרפיים היא ממשיכה להגיע לביקורות ומעקב במשך 8 שנים ברציפות מאילת לבית החולים כרמל.

פרופ' עופר לביא מסביר: "אנחנו יודעים כי טיפולים בסרטן גינקולוגי עלולים לפגוע בפוטנציאל הפוריות של נשים  בגיל הפיריון. הטיפולים הכימותרפיים ובמיוחד טיפולי הקרינה גורמים לפגיעה קשה ולפעמים בלתי הפיכה ביכולת השחלות לייצר הורמונים ובמקביל ליצר ביציות בשלות.

"מכאן שהסיכויים לנשים אשר עברו ניתוחים גינקולוגיים וטיפולים כימותראפיים נצפת ירידה משמעותית  בסיכויים להיכנס להיריון. למרות הכל בבית החולים כרמל אנחנו משקיעים מאמץ רב בחשיבה ובתיכנון של אפשרויות לשימור פיריון בחולות גינקואונקולוגיות.

"במסגרת זאת, אנחנו מציעים לחולות סרטן מגוון רחב של אפשרויות לשימור הפריון דוגמאת  הקפאת עוברים, הקפאת ביציות, טיפול  בכימותראפיה הממזערת את הפגיעה השחלתית, ניתוחים משמרי פיריון ואף הקפאה ושימור של  רקמת שחלה  כאשר הכל מבוצע כדי  לאפשר גם לחולות עם ממאירות  להרות בעתיד לאחר החלמתן ולהביא בסופו של יום תינוק בריא לעולם".

לאחר שהגיעה קרין  לגיל 39 כשהיא מבינה את הקושי שלה להיכנס להיריון בצורה טבעית. פונה קרין בהמלצת פרופ' לביא לעבור טיפולי פריון. במסגרת זאת במשך שנתיים היא טופלה במכון להפריה חוץ גופית. 

אחרי שנתיים של טיפולי פריון מתבשרת קרין כי הטיפול האחרון הצליח וכי היא בהיריון.

"כששמעתי את הבשורה לשמחה שלי לא היה גבול וקפצתי לשמיים", מספרת קרין. "מיד התקשרתי לפרופ' לביא ושיתפתי אותו בבשורה המשמחת הוא כמובן שמח איתי ולי היה ברור כי למרות שאני גרה במרכז הארץ את הלידה אני עוברת אך ורק בבית החולים כרמל".

בכל תקופת ההיריון קרין ממשיכה בעבודתה בתל אביב כשאת הבדיקות החשובות במסגרת מעקב ההריון היא מקפידה לעשות רק בבית החולים כרמל. לאחר 7 חודשי היריון ועבודה עם חיים רגילים נכנסת קרין למחלקה להיריון בסיכון וממתינה בשמירת היריון ללידה המצופה.

כשקרין עולה לחדר הלידה רואה פרופ' לביא שמלווה אותה בצמידות כי התינוקת נמצאת במצג עכוז והוא מחליט במקום לשנות את תוכנית הלידה, מלידה רגילה ללידה בניתוח קיסרי. קרין מועברת לחדר הניתוח הייעודי הנמצא בתוך מתחם חדרי הלידה ובניתוח קיסרי נולדת התינוקת החדשה במשקל 4.165 ק"ג. תינוקת חייכנית בריאה ושלמה לקול שמחת כל צוות הרופאים וחדר הלידה.

"אין לי מילים להודות לפרופ' לביא ולכל הצוות הרפואי והסיעוד המדהים של בית החולים כרמל", אמרה בהתרגשות קרין כשהיא מחבקת חזק את התינוקת החדשה.

בראייה לאחור מסכמת קרין: "אני חושבת שלמרות כל הקשיים אסור לוותר וצריך לעשות הכל כדי להיות אמא. תאמינו בעצמכן ולכו לאנשי המקצוע הכי טובים שיתנו לכם את ההרגשה והביטחון שאתן בידיים טובות".