לאחר שנרשמה הצלחה למהלך בו מביאה כללית ניידות לבצוע ממוגרפיה למרפאות ברחבי המחוז ובהמלך השנה שעברה פקדו 30 ניידות את המרפאות ובוצעו בהן כ- 1,700 בדיקות ממוגרפיה, במהלכן אותרו כ-20 נשים עם ממאירות בשד וחייהן נצלו, החליטה כללית להרחיב את המבצע והשנה מתוכננים 70 ביקורים ניידות שיוצבו בסמוך למרפאות כללית ויבוצעו בהן כ-5,600 בדיקות. זאת בנוסף על הסעות מאורגנות למכוני ממוגרפיה שמפעילה כללית לנשים, בעיקר מישובים קטנים ומרוחקים וכמובן הפניה למכוני הממוגרפיה ברחבי האיזור.

ממוגרפיה ליד הבית. צילום: דוברות כללית

בעבר הובאו הניידות אך ורק לישובים מרוחקים ממכוני ממוגרפיה. ההחלטה להציב ניידות ליד מרפאות הממוקמות גם בערים בהן יש מכוני ממוגרפיה נגישים, התקבלה בכללית לאחר שנמצא כי חל שיפור ניכר בהיענות לביצוע הבדיקה בקרב נשים בקבוצת היעד, בגילאי 50-74 אשר לא נבדקו למעלה משנתיים.

כדוגמה, רק לאחרונה הוצבו ניידות במרפאת קרית אליהו בחיפה ובקרוב מתוכננות בטירת הכרמל, בעכו, קריות ולעוד מרפאות ברחבי האיזור. תודות ליוזמה זו בוצעה ממוגרפיה  לנשים ששנים רבות שלא הגיעו לבדיקה במכון בעירן, על אף זימונים ותזכורות חוזרות.  כדי למנף את הפעילות, ממוצבים מבצעי הבדיקות בהפנינג בריאות וצוותי המרפאות דואגים גם להשלים בדיקות חסרות אחרות, חיסונים ובדרך זו הופכים את האירוע לחוויה מהנה ופחות מאיימת לנבדקת.

ד"ר לילך דולב, סגנית המנהלת הרפואית של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי מסבירה את הרקע ליוזמה של כללית להביא ניידת ממוגרפיה אל המרפאות: הניסיון שלנו מלמד שנשים, מתקשות להגיע למכון ממוגרפיה, גם אינו מרוחק מאד, בשל הצורך בנסיעה, התארגנות להעדר מהבית למספר שעות מהבית וכן יש גם חסם פסיכולוגי בהחלטה לנסוע למכון. לעומת זאת, כאשר הניידת מגיעה אל המרפאה, קל להן יותר להגיע כי הבדיקה נגישה וזמינה, הנשים מלוות על ידי צוות המרפאה המוכר שלהן והן נבדקות בסביבה ידידותית בעבורן ואז ההיענות עולה בעשרות אחוזים.

על כן, נערכנו בהתאם והחלטנו להשקיע משאבים רבים בהבאת ניידות למרפאות כדי לוודא שהנשים אכן יעברו בדיקה שמאפשרת הצלת חיים על ידי איתור וטיפול מוקדם. בשנה שעברה נערכו עשרות מבצעי בדיקות ברחבי המחוז על ידי ניידות ממוגרפיה והשנה החלטנו להגדיל עוד יותר את מספרן.

סרטן השד וחשיבות האבחון המוקדם

מאת: ד"ר טטיאנה דורפמן, מנהלת מכון השד במרכז רפואי לין של כללית

הנתונים של הרישום הלאומי לסרטן מראים שסרטן השד הוא הסרטן השכיח בנשים. בעשר שנים האחרונות שכיחות של מקרים סרטן השד עלה, יחד עם זאת שיעור התמותה מהמחלה הולך ויורד, עם אחוזי ריפוי והישרדות גבוהים יותר ויותר. האמצעי היעיל ביותר נגד סרטן השד היום, הנו הגילוי המוקדם. ככל שהמחלה מאובחנת בשלבים המוקדמים עולים סיכוי הריפוי לכ-90% ויותר. ד"ר טטאינה דורפמן, מנהלת השד במרכז רפואי לין של כללית, מסבירה:

האם כל גוש שמתגלה הוא סרטני ומה השכיחות של המצאות גוש סרטני?

גושים בשד הם תופעה נפוצה ולא כל גוש בשד הוא סרטני. רוב הגושים במתגלים במישוש או בבדיקות דימות הם שפירים. אצל כ-80% מהנשים החשות בגוש, מדובר בגידולים שפירים (ציסטות, פיברואדנומה). אם אישה מגלה בשד, אין לדחות את הביקור אצל הרופא למרות שברוב המקרים, לא מדובר בגידול ממאיר.

נורות אדומות: איזה סימנים צריכים להדליק נורה אדומה אצל האישה שמשהו לא תקין בשד ?

ברוב המקרים גידולים סרטניים בשד מתגלים בבדיקת ממוגרפיה שגרתית. כדאי לאשה להכיר את רקמת השד שלה על ידי בדק עצמית. אישה המכירה את שדיה יכולה באופן שגרתי לעקוב אחר שינויים במבנה שלהם ולגלות גושים או תופעות אחרות, שלא הורגשו ו/או נראו קודם לכן. בשיעור גבוה הסימן הראשון לגידול סרטני בשד הוא נוכחותו של גוש בשד. יש לשים לב על הופעת גוש שד או בית שחי, שינוי בצורה או בגודל השד, שקע או בליטה בעור, גירוד עקשני עם שינוי בעור של פטמה ועטרה שאינו חולף, הופעת אודם וחום בשד שלא קשורים להנקה או לזיהום, שקיעת פטמה פנימה לאחרונה, פצע בשד שלא מחלים או אקזמה (פריחה) שאינה חולפת, הפרשה דמית או מוגלתית מפטמה.

למרות שסרטן השד הא נדיר אצל גברים, מתי צריכה להידלק נורה אדומה אצל הגבר שמשהו לא תקין בשד אצלו ?

במקרים נדירים גם גברים עלולים לחלות בסרטן השד. במדינת ישראל מאובחנים מדי שנה כ-50 גברים כחולים בסרטן השד. במרבית המקרים המחלה מופיעה אצל גברים מעל גיל 60 ושכיח יותר בקרב גברים הנמצאים באוכלוסיות הבאות: גברים שידועים כנישאים למוטציה גנטית האחרית על סרטן שד כמו BRCA2, גברים שבני משפחתם הקרובים (גברים או נשים) חלו או חולים בסרטן השד. גברים אשר קרוב משפחתם אובחן כחולה בסרטן השד בשני השדיים. גברים שבן משפחתם אובחן כחולה בסרטן השד מתחת לגיל 40. הסיכון לחלות בסרטן השד אצל גברים עולה כאשר מספר בני משפחה חלו בסרטן השחלות או בסרטן המעי הגס. במקרים האלו מומלץ לפנות לייעוץ גנטי.

מי נמצא בקבוצות סיכון אצל נשים?

כ- 20% מהנשים שהחולות בסרטן השד נמצאות בקבוצת בסיכון על רקע היסטוריה משפחתית, רקע גנטי, היסטוריה רפואית אישית ומבנה שד, טיפולים בקרינה (רדיותרפיה) לאזור החזה בגיל צעיר, גורמים הורמונליים, אורח חיים. כאשר כ-80% מהנשים החולות סרטן השד, אינן משתייכות לקבוצת סיכון.

ממוגרפיה מאיזה גיל?

מנתוני הרישום הלאומי לסרטן במשרד הבריאות עולה כי גילוי מוקדם באמצעות תכניות סריקה (screening) הוכח כמפחית את התמותה מסרטן השד וכמאפשר לשנות את מהלך המחלה. על פי המלצות המועצה הלאומית לאונקולוגיה, על נשים מגיל 50 ומעלה לבצע בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים. נשים להן קרובת משפחה מדרגה ראשונה שחלתה בסרטן השד, ונשים הנמצאות בסיכון גבוה, מומלץ כי תבצענה בדיקת ממוגרפיה פעם בשנה, החל מגיל 40 או בהתאם להמלצת הרופא. לנשים הנמצאות במעקב רפואי בשל אבחונן כנשאיות למוטציות גנטיות תורשתיות, או נמצאות בסיכון גבוה לחלות בסרטן שד מסיבות אחרות ולנשים הנמצאות במעקב בשל ממאירות במעי הגס, השחלה, או הרחם – מומלץ לבצע בדיקת ממוגרפיה על פי שיקול דעתה של הרופאה המטפלת (בדרך כלל בגיל צעיר יותר ובתדירות גבוהה יותר).

בשנים האחרונות יש נשים צעירות עם סרטן השד האם זה דורש בדיקת ממוגרפיה בגיל צעיר יותר?

מתרבות הטענות כי שכיחות סרטן השד בנשים צעירות בישראל הולכת ועולה, במיוחד בהתייחס לנשים ערביות. לשנת 2013 הגיל הממוצע בעת האבחנה בנשים יהודיות היה 62 ו-53 בנשים ערביות, מחלת סרטן השד אינה שכיחה בקבוצת הגיל של נשים צעירות. כ-21% מכלל הנשים החולות בסרטן שד משתייכות לקבוצה זו. הנתונים בישראל מראים ששיעור זה נותר יציב במשך 10 השנים האחרונות ולא חלה עלייה משמעותית בשיעור הנשים הצעירות החולות בסרטן השד. על פי הנתונים האלו בכל קבוצות הגיל אין עדות למגמת עלייה בהיארעות המחלה. תדירות של מעקב כולל ממוגרפיה צריכים להיות בהתאם לגורמי סיכן של אישה.

אילוסטרציה. צילום: shutterstock

חשיבות הבדיקה הידנית ועד כמה היא מדויקת?

לנשים ללא גורמי סיכון לסרטן שד וללא תלונות חשודות או מצאים קליניים בשדיים, לערך מגיל 30 ניתן להיבדק אחת לשנה על-ידי רופאה המתמחה בבדיקת שד ידנית. הרופאה בודקת את השדיים ואת בלוטות (קשריות) הלימפה בבית השחי ובצוואר. עד 20% מגידולים סרטניים שניתן למשש בבדיקה ידנית לא מתגלים בממוגרפיה. חשוב לציין כי בדיקת שדיים ידנית לא הוכחה כמפחיתה את התמותה מסרטן שד.

טיפולים חדשניים בסרטן השד?

נושא של טיפול בסרטן השד נחקר ללא הפסקה. טיפול בסרטן שד הוא רב תחומי. בשנים האחרונות קיימת התפתחות ניכרת בכל סוגי הטיפול כגון כירורגיה, טיפולים אונקולוגיים (תרופות הורמונליות, כימיות, ביולוגיות), רדיותרפיה. התפתחות של נושא גנטיקה של מחלות סרטן ושיטות טיפולים מניעתיים. הטיפול הוא בהתאמה אישית ביחס למדדים רבים כולל ביולוגיה ואונקוגנקיה של גידול.

טיפולים משלימים בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי וחשיבותם להשלמת הטיפול הקונבנציונלי?

מחלקה אונקולוגית עובדת בשיתוף פעולה עם מחלקה לרפואה קונבנציונלית על מנת למזער את שיעור וחומרת הסימפטומים של המחלה ותופעות הלוואי של הטיפולים, לחזק ולאזן את הגוף ולקדם החלמה מלאה בסיום הטיפולים.