לקראת ניתוח? עוד מעט כבר לא תצטרכו להגיע פיזית לבדיקת המרדים לפני הניתוח. לראשונה בישראל הופעל בהצלחה שירות טרום ניתוח מרחוק, במרכז הרפואי כרמל.

המרדים ד"ר מרק בלגולה בבדיקת טרום הרדמה באונליין | צילום: אלי דדון

מובילת הפרויקט בכרמל, סגנית המנהל ד"ר שרון אלרעי: "ברפואת הקהילה יש כבר היום רופא ילדים ומשפחה אונליין ורופא עור אונליין. אבל מרפאה של בית החולים המאפשרת בדיקת רופא מרחוק היא חידוש פורץ דרך. לשם הולך העתיד".

המטופלת כוכבה בן שלמה, בת 24 מנהריה, הממתינה לניתוח גניקולוגי בכרמל, היא מהראשונות שהתנסו השבוע בשירות החדש. "כל התהליך כולו לקח כ-10 דקות, וזה עובד בדיוק כמו שיחת וידאו רגילה. ראיתי את הרופא ושאלתי אותו את כל השאלות שרציתי, הוא בדק אותי וענה לי בסבלנות ותוך כמה דקות סיימנו, זה חסך לי יום עבודה שלם, נסיעות, טרטורים ולחפש חנייה".

כוכבה קיבלה הודעת סמס עם לינק להורדה, ובלחיצת כפתור התחברה לשירות. ד"ר מרק בלאגולה, המרדים של כרמל, שוחח איתה בצ'ט. "בבדיקת האונליין אני שואל ובודק אותם דברים שאני בודק בבדיקה הפיזית, שואל על ניתוחים שעשתה בעבר, רגישות לתרופות.

"אני מבקש ממנה לפתוח את הפה ובודק את קנה הנשימה באמצעות המצלמה, כדי לשלול בעיות במידה שנצטרך לעשות צנרור קנה (אינטובציה). אני אפילו יכול לראות את בדיקות האקג העדכניות שלה, ומתעד הכל בתיק הרפואי שלה, כמו בכל ביקור, כאילו היא יושבת מולי" .

"השירות מוצע למטופלים המתאימים רק לאחר שעברו מיון ראשוני על ידי מרדים בכיר שעובר על התיק הרפואי ומחליט האם נדרשת בדיקת רופא במרפאה רגילה, בדיקת מרדים אונליין או שהמטופל יכול להיבדק על ידי מרדים בבוקר הניתוח", מסביר מנהל מחלקת ההרדמה בכרמל, ד"ר זאב גולדיק. "שירות האונליין החדש אינו מתאים לכל אחד, אך רבים יכולים ליהנות ממנו".

מרפאת ההרדמה טרום ניתוח בכרמל בודקת כ-11 אלף מטופלים בשנה, ועם פתיחת חדרי הניתוח החדשים ב'בית חולים יום', הצפי הוא לכ-14 אלף מטופלים שיוזמנו השנה למרפאה. הפרויקט הוא פרי שיתוף פעולה בין כרמל לאגף רפואה מקוונת של כללית, בראשות ליאור וולף. את הפרויקט מנהלת באגף אופיר ענבר.