2,288 מעשנים כבדים השתתפו ב-130 סדנאות גמילה מעישון שנערכו במרפאות כללית במחוז חיפה וגליל מערבי במהלך שנת 2018, כך או נגמלו בקווי הייעוץ הטלפוני של כללית מסכמת ענת ספרוני אליהו - מנהלת המחלקה לקידום בריאות של כללית, בשבוע העולמי לגמילה מעישון המצויין בימים אלה.

מנחי הסדנאות שהינם עובדי כללית במגוון מקצועות, אשר עברו הכשרה ייעודית הכשרה תובענית שעברו במרכז ההדרכה של כללית בבילינסון ובטכניון.

אילוסטרציה. צילום: shutterstock

לגמילה מעישון, גם לאחר שנים רבות, יש תרומה בריאותית חשובה בהפחתת סיכון להתפתחות סרטן, מחלות ריאה, לב, סוכרת ועוד, כאשר הוכח כי ניתן לא רק להאט את הנזק אלא אף להפוך לחלוטין את מצב המעשן שנגמל. אך מעבר להיבט הבריאותי של עישון, המוכר לכל, יש לו גם השלכות האסתטיות, כמו ריח לא נעים, הזדקנות מואצת של העור ועוד. היבט נוסף, שפחות נוהגים לציינו הוא הנזק הכלכלי למעשן ובני למשפחתו שגם ניזוקים בריאותית מהעישון הפסיבי שנכפה עליהם. משתתפי הסדנאות נדהמים לגלות כי הם הדחיקו במהלך שנות העישון הכבד את העובדה שבפועל הם מעלים באש לפחות 18 אלף שקלים בשנה, בהנחה שהם מעשנים קופסא וחצי ביום. חלקם הלא מבוטל מעשן גם כמות כפולה מזו. לסכום זה יש משמעות כלכלית כבדה, מה עוד שבאופן מצער, דווקא אנשים מרקע סוציואקונומי נמוך מעשנים יותר וגורמים לעצמם נזק כלכלי חמור. בסיכום של כלל העלות שנחסכה למשתתפי הסדנאות תודות לגמילה מלאה או חלקית הינה לפחות 40 מיליון שקלים. אכן, בשיח בסדנאות מתייחסים לתופעה בשם "איך להפסיק לעשן דירה". רבים ממשתתפי הסדנאות מודים שהם עובדים משרה נוספת, רק כדי לממן את הסיגריות.

 לקראת יום העישון הבינלאומי התייצבו בתוכנית המומחים ברדיו חיפה מומחיות כללית: ד"ר רחל דהן מנהלת מינהלת חיפה ומומחית לנושא הגמילה מעישון וד"ר אנה קושניר מנהלת מרפאות כללית משלימה בחיפה ובקריות והציגו את סיכוני העישון ודרכים להיגמל ממנו

מומחי כללית מציינים, בהתייחסם להיבט הכלכלי, כי העישון הופך לנזק בריאותי כפול – גם מעצם העישון וגם בשל העומס הפיזי והנפשי הרב הנדרש כדי לממן הרגל זה.

אחד מבוגרי סדנת גמילה בעבר סיפר כי במהלך השנה הראשונה לאחר שנגמל נהג לאגור בקופסא את הכסף שלא הוציא לסיגריות ואז כל 3 חודשים, חגג בנופשון בחו"ל. לאחר שנה, החליט לפתוח תוכנית חיסכון לעתיד ילדיו.

במגמה להנגיש ככל האפשר את הסדנאות, הן נערכות בעשרות מרפאות של כללית בכל ישוב ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי, במגוון שפות, בעיקר עברית וערבית, ללא תשלום. בנוסף, מוצעת אפשרות של שיחות אישיות בקו ייעוץ טלפוני למי שמעדיף מסלול זה ואינו מעוניין בקבוצה. יתר על כן, על פי סל הבריאות, הרי שמשתתפי התוכנית זכאים גם לקבל את התכשירים המקלים על גמילה מעישון במסגרת סל הבריאות.

נוכח ההצלחה הרבה, מרחיבה כללית ומוסיפה עוד סדנאות. מי שמעוניין יכול לקבל פרטים במרפאתו או ב 2700*.