18 אנשי הצוות של המערך המרחבי של כללית לרפואה משולבת הפועל במכונים האונקולוגיים לין וזבולון ובית חולים כרמל ו-15 רופאים ואחיות מומחים ברפואה פליאטיבית ואנתרופוסופית מגרמניה, איטליה, טורקיה וקפריסין לקחו חלק בסדנא ייחודית שנערכה במרכז רפואי לין בחיפה, בעבלין ובעברון.

הסדנה, אותה יזם וריכז פרופ' ערן בן-אריה, מנהל המערך לרפואה משולבת של כללית במרחב חיפה, נועדה להכשרה והפריה הדדית של הצוותים בשיטות טיפול בטכניקות מגע, כגון רפואה סינית, אנתרופוסופית ועוד במטרה להקל על הסבל ולשפר את איכות החיים של מטופלים בכימותרפיה, במיוחד במצבים בהם אין מענה מספק למצוקות המטופלים, במסגרת הטיפול התרופתי ברפואה הקונבנציונאלית, כמו במצבים של חולשה הקשורה במחלה, הפרעה בתיאבון; הפרעה בשינה; פגיעה תחושתית נוירופתית ועוד.

הכשרה לצוות בינלאומי ברפואה אינטגרטיבית. צילום: דוברות כללית

בנוסף לכך, הסדנה התמקדה בהעשרה של הגישה הטיפולית במטופלים לקראת כימותרפיה ראשונה ובסמוך לניתוח אונקולוגי, כפי שמתבצע בשנה האחרונה במהלך משותף עם פרופ' עופר לביא וד"ר יקיר שגב מחטיבת הנשים והיחידה הגיניקו-אונקולוגית במרכזים הרפואיים של כללית בית חולים כרמל ומרכז רפואי לין. מטרה נוספת הייתה גיבוש גישה טיפולית לבני המשפחה התומכים בחולים בסרטן ואשר לעתים קרובות אינם מטופלים במצוקותיהם שלהם.

הסדנה נפתחה בדבריו של ד"ר אלון ארז, מנהל המרכז הרפואי לין, שהדגיש את חשיבות המודל האינטגרטיבי-פליאטיבי שפותח במרכז הרפואי לין, כולל רצף הטיפול עם מרכז הרפואי כרמל, היחידה להמשך טיפול ומרפאות הקהילה של כללית. מודל המבוסס על שיתוף פעולה רב תחומי הכולל רופאים, אחיות ומטפלים ממקצועות הרפואה והרפואה המשלימה.

צוות ההוראה בקורס היה גם הוא בינלאומי וכלל את פרופ' ערן בן-אריה, ד"ר אורית גרסל וצוות המערך ברפואה משולבת של כללית, ד"ר תומס ברייטקרוץ -יו"ר האיגוד העולמי של הרופאים האנתרופוסופים ו-5 אחיות פליאטיביות מ-4 מרכזים רפואיים מדרום גרמניה, פרופ' מסימו בונוצ'י וד"ר עמנואלה פורטלופי מהאיגוד האיטלקי לאונקולוגיה אינטגרטיבית ו- 4 אחיות מ-3 מרכזים אונקולוגים באיטליה ופרופ' גולבייאז קאן וגב'יולנדה קיידינג, האחיות המובילות ברפואה פליאטיבית בטורקיה ובקפריסין. הסדנה אופיינה בהתנסות מעשית בטכניקות מגע המבוססות על המחקר העשיר באונקולוגיה אינטגרטיבית.

בסיום הסדנה נבנתה תשתית מחקרית בינלאומית שתאפשר יישום הדרגתי של טכניקות ההדרכה והטיפול במרכזים אונקולוגים בישראל, גרמניה ומדינות נוספות.

תוצרי הסדנא מיושמים כיום על ידי צוותי כללית כחלק מהטיפול התומך הניתן במרכזי הטיפול האונקולוגי בלין ובזבולון, המרכז הרפואי כרמל וגורמי הטיפול בקהילה במרפאות ובמסגרת היחידה להמשך טיפול והוספיס בית של כללית במרחב חיפה.