כרמל ללא עישון: בבית החולים כרמל מקבוצת הכללית עלו מדרגה ברמת הענישה והאכיפה נגד העישון והחל מהחודש יגיעו בכל יום פקחים של עיריית חיפה ויקנסו בדוחות בסך  1,000 שקל כל אדם שייתפס מעשן.

 צוות הביטחון של כרמל ופקחי העיריה למניעת עישון. צילום: אלי דדון

"על פי החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים 1983 קיים איסור מוחלט לעשן בבניין בית החולים, מסביר מנהל הביטחון רוגר. אולם לפני כשנה נכנס תיקון לחוק המחמיר  עם הדרישות והאכיפה וכעת הרשות העירונית תפעיל פקחים עירוניים מורשים לאכיפה ומתן קנסות כספיים על פי חוק.

במסגרת ההחמרה חל איסור מוחלט בדבר עישון בבנייני בתי חולים ובמרפאות, לרבות עד לטווח של 10 מטר מפתחי הכניסה והיציאה, והוא הורחב גם לחצרות המוסדות, בהן ניתן יהיה לעשן אך ורק במקום מוגדר בלבד.

חל איסור לעשן בחניון מקורה או תת קרקעי פתוח לציבור, וכן עד לטווח של 10 מטר מהכניסה ומהיציאה מהחניון . איסור זה תקף בכל מבנה בו פועלת הכללית, לרבות בנייני משרדים, מעבדות ועוד.

האזורים המותרים והמוגדרים לעישון בביה"ח כרמל משולטים בהתאם והם: פינת עישון מקורה באזור חדר המיון , פינת עישון בחצר הפתוחה של הקפיטריה בקומה הנמוכה.

פינות עישון ברחבת הכניסה הראשית לבית החולים ופינת עישון באזור האחורי תפעולי של ביה"ח. עוד מעדכן מנהל הביטחון רוגר כי  כלל הכניסות היציאות והאזורים המרכזיים בכרמל משולטים בשלטי איסור עישון והמקומות שאינם מסומנים - אף הם אסורים לעישון.

פקחי עיריית חיפה דרובי ענאן ושאמי תאופיק שהגיעו לכרמל ציינו כי מאמצי האכיפה נותנים את אותותיהם.

" אני שמח לראות כי בכל מקום בו אנו מגיעים ופועלים ישנה מיד ירידה בכמות עברות העישון במקום, אומר שאמי. כולם יודעים שאסור לעשן ולשמחתי המודעות היום גדולה יותר וכולם מרוויחים מפחות נזקי עישון".

בביה"ח כרמל בכרמל פועלת ועדה סדורה למניעת עישון הפועלת לאורך כל השנה במטרה להגביר את המודעות למניעת עישון בביה"ח. בוועדה חברים ופועלים רופאים אחיות נציגי ועדי העובדים ועדי הרופאים ונציגי ההנהלה.

במסגרת עבודת הועדה מתקיימות סדנאות מקצועיות לגמילה מעישון לצוותים, מתקיימת אכיפה של מניעת עישון ע"י צוותי הביטחון של בית החולים, מפורסמים תכנים וידיעות ברחבי בית החולים אודות נזקי העישון ומעתה תיכנס גם האכיפה והקנסות ע"י פקחי העיריה.

מנהל ביה"ח כרמל ד"ר אבי גולדברג פנה במייל לעובדים וביקש," אני קורא לכל צוות ביה"ח ולאור מעמדה המיוחד של הכללית כארגון בריאות ובית החולים הדוגלים באורח חיים בריא וע"מ להימנע מאי נעימות להקפיד בהנחיות החוק ולהימנע מעישון מקנסות מיותרים ובעיקר שמרו על בריאותכם היא החשובה ביותר לכולנו".