חודש יולי מצוין מידי שנה ברחבי העולם כיום המודעות הבינלאומי למחלת הכבד הנגיפית ההפטיטיס. פרופ' אלי צוקרמן, מנהל יחידת הכבד של בית החולים כרמל ומהחוקרים המובילים בארץ ובעולם בתחום מחלות הכבד מעדכן כי כיום, בזכות טיפולים מהפכניים, ניתן להירפא לחלוטין מהנגיף באמצעות טיפולים חדשניים, הנלקחים למשך זמן קצר וללא תופעות לוואי. כל הטיפולים נמצאים בסל הבריאות, וכל החולים זכאים להם ללא קשר לדרגת חומרת המחלה.

פרופ' צוקרמן מכרמל, המשמש גם כיו"ר החברה הישראלית למחלות כבד, מציין כי  בישראל ישנם  100,000 אנשים שחולים בהפטיטיס סי, רובם לא יודעים זאת. בנוסף ישנם 30,000 חולים מאובחנים במחלה שלא מטופלים. הם נמצאים בסיכון אמיתי לאי ספיקת כבד ואף סרטן כבד ועלולים להזדקק להשתלה.

פרופ' צוקרמן בכנס בוינה. צילום: דוברות כרמל

דלקת כבד נגיפית מסוג C) HCV)  הפטיטיס או "צהבת" בלשון העממית, פירושה דלקת של הכבד. דלקת כבד נגיפית מסוג C (הפטיטיס C) מועברת בדרך כלל במגע של דם עם דם נגוע בנגיף (הנגיף מחולל המחלה). בישראל חיים כ- 100,000 נשאי נגיף ההפטיטיס C, שהם כ 2% מכלל האוכלוסייה. רובם, כ-80% מהם, אינם מודעים כלל למחלתם, כיוון שאינם חשים תסמינים כלשהם. נגיף הפטיטיס C גורם לדלקת כרונית בכבד שעלולה לפגוע בתפקוד הכבד ולהוביל לשחמת. הפטיטיס C הוא הגורם העיקרי לסרטן כבד ולצורך בהשתלת כבד. בישראל קיימות מספר אוכלוסיות עיקריות הנמצאות בסיכון להידבק במחלה מסביר פרופ' צוקרמן מכרמל. מי שקיבל/ה עירוי דם נגוע לפני 1992 (כשהתחילו לבדוק כל מנת דם לקיומו של הנגיף), ועולים ממדינות חבר העמים לשעבר. קבוצות סיכון נוספות כוללות: חולי כליות המטופלים בדיאליזה, נשאי/חולי איידס, עובדי מערכת הבריאות שנדקרו ונחשפו לדם נגוע בנגיף, ומי שנולד לאם חולה במחלה.

מדובר על בעיה בריאותית ציבורית עולמית המשפיעה על מיליונים מדי שנה, מדגיש פרופ' צוקרמן . לפי הערכה, ישנם כ-180 מיליון אנשים בעולם הסובלים מהמחלה ובכל שנה נדבקים ממנה כ-4 מיליון בני אדם. מחקרים עדכניים מראים עליה בתחלואה, שיעורי אשפוז גבוהים יותר, ושיעורי תמותה גבוהים פי שלושה מאלו של האוכלוסייה הכללית. בין 20% ל 30% מהחולים הכרוניים בהפטיטיס C מפתחים שחמת כבד, ו-1-4% מפתחים גם סרטן ראשוני בכבד. כשמדובר על סרטן הכבד, אחוז התמותה גבוה מאוד, מכיוון שתקופת ההישרדות עם סרטן כבד מוגבלת. כשמדובר על שחמת הכבד, 33% מהחולים עם הפטיטיס כרונית נפטרים תוך 10 שנים.

כדי להתעדכן בחידושים האחרונים בעולם השתתפו בחודש האחרון אנשי יחידת הכבד של כרמל בניהולו של פרופ' צוקרמן, ד"ר איל אשכנזי, ד"ר יוליה קובלב ואחיות אורלי אזולאי ואורלי מן, בכינוס השנתי האירופי הגדול למחלות כבד בוינה אוסטריה. יחידת הכבד של כרמל הציגהארבע עבודות מחקר מתקדמות בנושא התגברות על חסמים בדרך למיגור הפטיטיס C  במחוז חיפה ובישראל, פרויקט בלעדי שהיחידה בכרמל עוסקת בו ארבע שנים בהובלתה של האחות אורלי אזולאי. הניסיון הישראלי בטיפול בחולי HCV  ב"עולם האמיתי" (real life) , תוצאות של בדיקת תגובת הלחץ הפורטלי  לדרלין והשלכותיו על מהלך סיבוכי יל"ד פורטלי בהובלת ד"ר אשכנזי ומחקר בינלאומי בהובלת פרופ' צוקרמן  על טיפול קצר בן 8 שבועות בלבד בחולי HCV  עם שחמת הכבד. בנוסף, פרופ' צוקרמן הוזמן להיות יו"ר ססיה מרכזית בנושא טכנולוגיה חדשה בהשתלות כבד.

במקביל בישראל ערך פרופ' צוקרמן מכרמל, המשמש גם כיו"ר החברה הישראלית לחקר הכבד, את הכנס הישראלי השנתי למחלות כבד באילת כנס אליו הוזמנו אורחים רבים בעלי שם מחו"ל. בכנס, בין שאר הנושאים, נערך דיון על הדרכים להתגבר על החסמים השונים המפריעים למיגור HCV  בישראל. פרופ' צוקרמן מכרמל מוביל בתקופה זו מהלך ארצי על מנת לפשט את תהליך האיתור והטיפול בחולי הפטיטיס C  בישראל . המהלך מתבסס על הלקחים שנלמדו במחוז חיפה ובטיפול בחולי  HCV בישראל, נושא בו יחידת הכבד של מחוז חיפה בכללית ובי"ח כרמל פעילה מאוד בשנים האחרונות.

אמריקה בכרמל

חיילי הצי האמריקאי הפתיעו השבוע את ילדי מחלקת הילדים בביה"ח כרמל. ההפתעה הפעם היתה מושלמת, חיילי הצי האמריקאי השוהים בישראל הופיעו לפני ילדי המחלקה המאושפזים ובני משפחותיהם וחילקו להם מתנות וחבילות שי יפות מכובדות . חיילי הצי שרו בפני הילדים שירים ישראלים מוכרים בשילוב מופע ריקוד כוריאוגרפי מדליק ומשכו אליהם פרט לילדים גם קהל גדול של מטופלים ואורחים שעמדו משתאים והצטרפו בשירה ובמחיאות כפיים סוערות. חזי ברוש, המורה והמדריך הנמרץ של הקבוצה בישראל הסביר: "מדובר בחיילים שהינם סטודנטים באקדמיה של חיל הים האמריקאי. הם צפויים לסיים את לימודיהם בעוד שנתיים ולהשתבץ כקצינים אקדמאיים מובילים בתחומי ההנדסה השונים בחיל הים האמריקאי. הסטודנטים מאקדמיית ה NAVY  נשלחו לאוניברסיטת חיפה לתקופה בת חודש ימים ללמוד ולהכיר את השפה והתרבות הערבית. מטרה נוספת אליה הם נשלחו היא להכיר מקרוב את הדו-קיום היהודי-ערבי הייחודי כל כך בישראל. בנוסף ללימודים העיוניים מסביר חזי, הסטודנטים תרים את הארץ לאורכה ולרוחבה מדן ועד אילת ולומדים על האתרים החשובים מבחינה היסטורית, דתית ואסטרטגית".

חיילי הצי בהופעה לפני הילדים בכרמל. צילום: אלי דדון

מייגן פולס, סטודנטית באקדמיית הצי האמריקאי מאריזונה, שהופיעה בפני הילדים וחילקה להם מתנות, עדכנה כי במסגרת התכנית לוקחים הסטודנטים גם חלק בפעילויות התנדבותיות למען הקהילה בישראל. כך למשל הם נפגשו עם ילדים ערבים בעלי מוגבלויות בחיפה ובטמרה, שרו ורקדו יחד איתם ושחקו במשחקי כדור. במיוחד התרגשו הסטודנטים להגיע ולתרום מזמנם על מנת לשמח ילדים חולים בבית החולים כרמל. עם הגעתם הם  ביצעו שני שירים בעברית ובערבית לכבוד הילדים והוריהם וזכו לתשואות רבות. בהמשך הביקור סיירו הסטודנטים במחלקת הילדים בכרמל, הכירו את הצוותים הרפואיים וחילקו מתנות לילדים המאושפזים. ד"ר שני ברוש סגנית מנהל ביה"ח כרמל שליוותה את המשלחת הצי הודתה להם במילים חמות על הביקור המיוחד והמרגש ואמרה כי: "המפגשים הבלתי אמצעיים של הסטודנטים עם הילדים והוריהם, יהודים וערבים כאחד, והעלו חיוך מרפא על פניהם של הילדים ובני משפחתם ותרמו רבות לעיצוב תפיסתם של הסטודנטים מארה"ב את החברה הישראלית המגוונת והרב תרבותית. ביה"ח כרמל הוא סמל ומופת לדו קיום ורב תרבותיות במובן הרחב והיפה של המילה. אצלנו בכרמל חיים פועלים ועובדים כתף לצד כתף יהודים ערבים ובעלי כל הדתות מתוך הרמוניה ועבודת צוות מופלאה תוך כבוד הדדי כשהמטרה הנעלה של כולנו היא הצלת חיי אדם ושיפור איכות החיים ובריאותם של כל הבאים בשערי בית החולים כרמל".