אחד החששות הגדולים ביותר של אישה הוא רגעי הלידה, או יותר נכון, שעות הלידה. ההורמונים מוצפים, הרגשות מתעצמים והחששות עולים. נשים אשר חווה בעברן הפלה, לידה שקטה או טראומה מינית עשויות למצוא עצמן מתמודדות גם עם קשיים רגשיים אישיים, אשר בעת הלידה צפים ועולים. כיצד ניתן להתמודד עם הפחד והחרדה לקראת הלידה? איך אפשר להגיע מוכנה יותר, בטוחה יותר ורגועה הרבה יותר לקראת התהליך עצמו?

בבית חולים כרמל השיקו שירות ייחודי ובלעדי לנשים לקראת לידה בגישת birth oriented therapy – BOT. "מדובר בשירות ליווי רגשי ייחודי לנשים לקראת לידה המוגש באופן מקצועי ומסודר על ידי מיילדות מוסמכות שעברו הכשרה ייחודית ומקצועית בתחום", מסבירה מנהלת הסיעוד של כרמל, אהובה טל.

מעיינה אלבוים, מנהלת הסיעוד של חדרי הלידה בכרמל, המוסמכת לטיפול בשיטת הליווי הרגשי מסבירה כי מדובר בגישת עבודה עם נשים וזוגות בתקופה שסביב הלידה, המתמקדת במתן ליווי מקצועי לאתגרים הרגשיים שמופיעים בתקופה זו. מפגשי WOMEN FRIENDLY  מתאימים לנשים וזוגות שחשים חרדה לקראת לידה, לאחר טראומה בעבר, פגיעה מינית, חווית אובדן של עובר, נשים עם קושי בבדיקה נרתיקית ועוד.

הילה הוכהויזר מיילדת בבית החולים מטפלת ומרכזת את תחום ה  WOMEN FRIENDLY בכרמל מוסיפה: "עד כה נשים עם רגישות יתר לקראת לידה חוו הצפה רגשית בעת הלידה שמנעה מהן להיות בנוכחות טובה ולהתמודד בצורה טובה עם הלידה. כעת ישנה הזדמנות למפגש טרום לידה, שמאפשר היכרות מוקדמת, להקשבה, חשיפה של הקשיים והטריגרים שעלולים להציף את האישה בעת הלידה ולמציאת  שיטות ותוכניות טיפול  כדי למזער את אותה הצפה רגשית ולהתאים את הליווי המקצועי באופן המיטבי עבור היולדת". עד היום עזרה הילה לעשרות נשים וזוגות בבית החולים כרמל לעבור את חווית הלידה בהצלחה ועם חיוך למרות משקעים וטראומות קשות שהן חוו בעבר.

המיילדת הילה הוכהויזר ( משמאל ) ומנהלת הסיעוד מעיינה אלבוים בחדר הלידה בכרמל. צילום: אלי דדון

שושי, בת ה 26 מהקריות, חוותה אובדן של העובר שלה בחודש התשיעי להריונה הראשון. בהריונה השני, לקראת לידה, פנתה שושי לצורך מפגש  WOMEN FRIENDLY. במפגש עלו הפחדים, החששות מסוף ההיריון והלידה הקרבה, הכאב של האובדן והכמיהה לילד. במפגש עלו הדברים שיתמכו בהם בליווי הלידה הנוכחי, כדי לעבור את חווית הלידה בשלום. המפגש מתקיים בחדר אינטימי סמוך לחדר הלידה בכרמל. התכנים וההבנות שעולים  מתוך המפגש מתועדים במסמך ייעודי וכוללים  את ההנחיות וההמלצות עבור הצוות הרפואי המלווה בלידה - מיילדת ורופא, על מנת לספק ליווי מקצועי, אישי ומותאם. בסופו של תהליך הלידה עברה בשלום ובהצלחה ובמשוב לאחר הלידה שיתפו בני הזוג וכתבו, "הפגישה המקדימה ומילוי הטופס היוו אבן דרך בתהליך ההכנה ללידה, הם השפיעו לחיוב על התהליך לקראת הלידה ועל הלידה עצמה. ניתנה לנו תחושה שרואים אותנו וקשובים לצרכינו הפיזיים והרגשיים. הרגשנו התחשבות ורגישות מצד הצוות. המידע בטופס הועבר לכל מי שטיפל בנו. וחסך מאתנו את הצורך לשתף שוב ושוב בחוויית העבר, ששיח עליה מסעיר ומכאיב כל פעם מחדש", כתבה שושי.

מנהל מחלקת נשים ויולדות בכרמל, פרופ' עופר לביא, אומר כי שירות הליווי הרגשי הייחודי הניתן באופן מסודר ומקצועי רק בבית החולים כרמל, הוא נדבך שירותי נוסף בסל השירותים הרחב שמעניקה מחלקת נשים ויולדות בכרמל. "אנו מאמינים בטיפול מותאם אישית לכל יולדת ולכל אישה המגיעה אלינו. אנו מעמידים צוות רב מקצועי במגוון רחב של תחומים כדי להעניק את הטיפול הטוב יותר לכל אישה ולכל יולדת. צוות חדר לידה של כרמל פותח בפניכם דלת ולב רחב לליווי מקצועי אישי ומותאם", מסכם פרופ' לביא.

לקבלת פרטים נוספים על השירות ולתאום מפגש עם מיילדת בתחום הליווי הרגשי  ניתן לפנות לטלפון 04-8844489 או במייל babycr@clalit.org.il.