מי שהולך בימים אלו לאורך טיילת נחל הגדורה, בקרית ביאליק, יכול לראות מקרוב את העבודות לשדרוג קו הביוב המרכזי לאורך הנחל שמתבצעות בימים אלו.

ישרת 350 אלף איש. קו הביוב החדש. צילום: אבו מוך, מדיסון הנדסה בע"מ

הצמיחה בהיקפי הבנייה במטרופולין חיפה וגידול האוכלוסייה הצפוי מחייב גם שדרוג של מערכות הביוב האזורית. על כן, איגוד ערים אזור חיפה לביוב נערך לגידול הצפוי בכמויות השפכים, והחל בביצועם של עבודות לשדרוג והחלפת מאסף ביוב ראשי שיונח לאורך תעלת נחל הגדורה.

העבודות כוללות החלפת קו הסניקה הקיים לאורך הנחל מאזור הקריון דרומה, ברחוב אפרים בקרית ביאליק ולאורך מתחם בזן בשדרות ההסתדרות, באורך כולל של כ-8 קילומטרים. עלות הפרויקט נאמדת בכ-28 מיליון שקל, והעבודות צפויות להימשך כ-18 חודשים. יצוין, כי החלפת הקו והגדלתו גם תקטין משמעותית את מפגעי הריח שמורגשים באזור.

מנכ"ל האיגוד, עמי בן חיים: "הקווים הקיימים מפלדה יוחלפו בצנרת חדישה בקוטר 710 מ"מ העשויה מפוליאתילן עם עמידות גבוהה ביותר. מדובר בעבודה מורכבת, הדורשת מקצועיות, בטיחות וזהירות רבה של חצייה של כבישים ראשיים, אזורי מגורים, אזורי מסחר וכמו כן, תשתיות מרובות המצויות בקרקע שבתוואי. הקו כולל עבודה בסמוך לקו שפכים קיים ופעיל".

הקו החדש ישרת אוכלוסייה של 350 אלף תושבים מאזור הקריות והסביבה, מהערים חיפה, קרית אתא, קרית ביאליק, קרית מוצקין, קרית ים, שפרעם, המועצה האזורית זבולון, המועצה המקומית רכסים, המועצה המקומית אעבלין, קיבוץ אפק, יישוב קהילתי עדי, הרדוף ובתי הזיקוק לנפט, אשר מזרימים בכל יום למכון הטיהור כ-50 אלף מ"ק של שפכים סניטריים ושפכים תעשייתיים.

העבודה מתבצעת על ידי חברת רולידר בע"מ ובליווי צמוד של איגוד ערים אזור חיפה לביוב.