קייטנה ראשונה מסוגה בקריות תיפתח ברשת המתנ"סים בקרית ביאליק המיועדת לילדים בעלי מוגבלויות קשות הכולל שיתוק מוחין, מוגבלות שכלית, אוטיזם בתפקוד נמוך ועוד. הקייטנה מיועדת לכל הילדים באזור ומסובסדת על ידי משרד הרווחה.

"מדובר בהגשמת חלום". דפנה אזרזר ובנה. צילום: נחום סגל

"הצלחנו להגשים את החלום", אמרה השבוע אמא לילד בעל מוגבלות שכלית מביאליק: "אין עוד קייטנה כזו באזור הצפון. גם קייטנה של ארבעה ימים זה משמעותי".

להיות הורה לילד עם צרכים מיוחדים זו אינה משימה פשוטה. ילדים הזקוקים להשגחה קפדנית במשך כל שעות היום. עזרה בפעולות בסיסיות יום יומיות כגון אכילה, הליכה לשירותים, רחצה ועוד. "בכל האזור שלנו אין מענה לילדים עם נכויות קשות עד גיל 21. הקייטנות בבתי הספר לילדים עם לקויות מסתיימות ב-15.8, ואז מתחילה הבעיה", מסבירה דנה אזרזר אם לילד בעל צרכים מיוחדים מקרית ביאליק.

כבר בשנה שעברה פתחה רשת המתנ"סים בביאליק קייטנה לילדים אוטיסטים תחילה כניסיון, שהוגדר כהצלחה. רכזת תחום אוכלוסיות מיוחדות, אדוה כהן: "זכינו במכרז והלכנו על זה בכל הכוח. אמנם היו רק חמישה ילדים, אבל היתה הצלחה. ההורים התפעלו מהפעילויות. לא היתה לילדים שנייה פנויה".

השנה החליטו להרחיב את האתגר ולכלול גם ילדים בעלי לקויות קשות יותר שזקוקים להשגחה צמודה, צוות מיוחד וסדר יום קבוע. כהן: "בשנה שעברה היה חשש מאוד גדול מצד ההורים, מי ידאג לילדים, מי יעזור להם וכדומה. השנה יש התעוררות".

הקייטנה לדבריה, מיועדת לילדים מכיתות א (גיל 6) – עד 21. נכון לעכשיו נרשמו 12 ילדים. שישה ילדים בגיל בית ספר יסודי ו-6 בגיל חטיבת ביניים המחולקים לקבוצות. "אנחנו מקבלים ילדים מכל הקריות וגם חיפה מאחר וכרגע אין מענה לילדים האלה באזור.

מדובר בקייטנה של ארבעה ימים, אבל החלטנו להוסיף עוד שעתיים עד 15:00. בנוסף לארוחת בוקר הם יקבלו ארוחת צהריים מלאה. אנחנו מבקשים מההורים להביא את הסייעת האישית של הילד, ואין דבר שימנע מאיתנו לקבל ילדים עם מוגבלות קשות מאוד".

במסגרת הקייטנה יקבלו הילדים פעילויות מגוונות. במקרים רבים התאמת הפעילות לילדים אלו דורשת הערכות לא פשוטה ויקרה. "יש חוגים כגון , חוג בישול, תיפוף, יצירה, אומנות, פיסול קרמי תכשיטנות, ועוד. "יש לנו גם יום אחד של טיול בטבע. מאחורי המרכז הקהילתי ישנה חורשה, אז אנחנו נעשה שם גם פיקניק. באחד הימים אנחנו לקוחים אותם לבריכה".

ההרשמה עדיין פתוחה. הקייטנה תתקיים בין ה-19 ל-23.8 על מנת להעניק רצף עם תום המסגרת החינוכית. הקייטנה מסובסדת כולה וההורים נדרשים לשלם 400 שקל על הארכת הקייטנה עד לשעה 15:00. הרווחה משלמת את ההפרש. מי שלא נמצא ברווחה צריך לשלם את המחיר המלא שעומד על כ־1,000 שקל".

לדברי אזרזר, מדובר בהגשמת חלומם של הורים רבים. "המטרה היא לשמר את הילדים הללו מעורבים בקהילה, ומאוחר יותר ננסה לשלב אותם בחוגים רגילים לגמרי".