זוג קשישים מקרית ביאליק נפלו קורבן למעשה עוקץ. לטענתם, בחור צעיר שהגיע לביתם והציג עצמו כעובד רשות הדואר, גנב להם את הארנקים שהכילו מאות שקלים, כרטיס אשראי ותעודות שונות. מהמשטרה נמסר להם, לדבריהם, כי היו מקרים דומים נוספים בקריות.

"אמר שהוא בא לספר לנו על מבצע חדש של הדואר" | צילום: ShutterStock
המקרה אירע לזוג קשישים המתגוררים קרית ביאליק, אולם קדמו לו אירועים נוספים בקריות בהם נפלו קורבן לעוקץ תושבים נוספים, בעיקר קשישים. ביום שישי בשעות הצהריים, מספרים בני הזוג, נשמעה דפיקה בדלת. "אשתי פתחה את הדלת", סיפר. "עמד שם בחור, בערך בשנות ה-20 המאוחרות לחייו, עם טפסים של דואר.

"הוא אמר שהוא בא כדי לספר לנו על מבצע חדש של הדואר, בו מביאים את הדואר ישירות לדלת הנמען. הוא הסביר כי בזמן האחרון מוציאים לאנשים את הדואר מהתיבות, ואנשים לא מקבלים חשבונות ומכתבים שונים בזמן ונאלצים לשלם קנסות על כך שלא שילמו בזמן. אנחנו חשבנו שאין לנו מה להפסיד. אם הדואר עוזר לאנשים, אז בבקשה. אנחנו מסכימים".

מיד לאחר מכן, הם מספרים, הבחור נכנס לביתם. "שאלנו אותו איפה הוא עובד", סיפרה האשה. "הוא אמר שהוא עובד בסניף המרכזי. כאן היינו צריכים לחשוד, מאחר שהוא אמר שהסניף המרכזי הוא בקריון, וזה לא נכון. הסניף המרכזי הוא בשדרות ירושלים בקרית ביאליק. עשינו טעות ולא ביקשנו ממנו להזדהות. רק שאלנו אותו מה שמו, והוא אמר יוסי".

לטענתם, לאחר מכן הוא הסיח את דעתם בבקשות שונות, וניצל את ההזדמנות לגנוב להם את הארנקים. "הוא ביקש מאיתנו תעודות זהות, כי הוא צריך לרשום את הפרטים. אז הלכנו להביא את התעודות מהארנקים. כל אחד מאיתנו היה במקום אחר בבית באותו זמן", סיפרה. "הוא ניצל זאת להסיח את דעתנו.

"הוא היה מאוד נחמד וביקש ממני למלא לו בקבוק מים ריק שהיה ברשותו. הלכתי למקרר, אבל הוא אמר שהוא רוצה מים מהברז. ניגשתי לברז והפניתי אליו את הגב, ואז כנראה הוא לקח את הארנק מהשולחן".

אולם בקשותיו לא הסתיימו. "לאחר מכן הוא אמר שהוא רוצה לשטוף את הפנים, כי חם לו", סיפר הבעל. "הוא הלך לחדר האמבטיה. אני הלכתי להביא לו מגבת פנים נקייה, וכנראה הוא ניצל את זה כדי לגנוב את הארנק שלי. לאחר מכן הוא אמר לנו שלום ונפרד מאיתנו.

"כמה דקות לאחר שהלך, גילינו שהארנקים שלנו חסרים. צילצלנו מיד למשטרה וביטלנו את כרטיסי האשראי. הכי חשוב שאנשים לא יתנו לאף אחד להיכנס לביתם מבלי שהוא יזדהה. שאנשים ישימו לב שכל מיני אנשים רוצים לגנוב מהם ולעשות להם צרות.

"דיברנו עם השוטרים, שהגיעו מהר מאוד ועשו בדיקה. הם אמרו לנו שהיו הרבה מקרים כאלה בזמן האחרון, בעיקר לקשישים", סיפרו בני הזוג. "היתה לנו מדבקה של ארגון אש"ק, אגודה לקשישים, וזו היתה מעין הזמנה לגנב, שאומרת בעצם שכאן מתגוררים קשישים שהם הקורבנות הקלים.

"מיד לאחר מכן הסרנו את המדבקה. הוא לקח מאיתנו כל מה שהיה - כסף, כרטיסי אשראי, תעודות שונות ומפתח של הבית שהיה בארנק של אשתי. הנזק הישיר הוא מאות שקלים, הנזק העקיף כולל הוצאת תעודות שונות, החלפת צילינדר ועוד, ומסתכם ביותר מ-1,500 שקל. הרגשנו רע מאוד".