הרשויות בקריות נערכות לקראת מזג האוויר הסוער שישרור ברחבי הארץ החל מהיום (חמישי) בערב ועד לשבת.

צילום: גיל נחושתן

על פי השירות המטראולוגי, שקע עמוק צפוי להתמקם מול חופי לבנון ולהביא עימו גשמים עזים במיוחד לכל רחבי הארץ. על פי התחזית המעודכנת, צפויות רוחות עזות במיוחד עם משבים של עד 100 קמ"ש. בנוסף צפויים לרדת עשרות מ"מ גשם וישנו חשש מפני הצפות כבדות וסכנת שטפונות.

קרית מוצקין

עיריית קרית מוצקין ערכה בדיקה שוטפת לתקינות הגנרטור במוקד העירוני כדי לוודא פעילות רציפה במקרה של הפסקת חשמל.

ביובית. צילום: באדיבות קרית מוצקין

כמו כן, הועמדו בכוננות שתי ביוביות לשאיבת מים במקרה של הצפות. בוצעה סריקה של 1,900 הקולטנים בעיר לוודא שאינם סתומים.

במקביל, צוותי העירייה יועמדו בכוננות של 24 שעות עם ביגוד מתאים לטיפול בהצפות במקרה הצורך והשיטור העירוני יתוגבר במשמרות נוספות.

בתאגיד המים פלגי מוצקין יועמדו כוננים מיום חמישי בלילה למשך 24 שעות. נבדקו גנרטורים של מבני הציבור למקרה של הפסקת חשמל. קבלן הגינון ביצע סריקה של העצים כדי לוודא שאין ענפים שעלולים לקרוס. עובדי אגף שפ"ע הונחו לבדוק את יציבות השלטים ועמודי השילוט ברחבי העיר כדי לוודא שאינם רופפים.

קרית ביאליק

גם בקרית ביאליק החלו להיערך למערכת חורפית סוערת. העירייה הקימה צוותי חירום הכוללים עובדים ממחלקת פיקוח, גינון ואחזקה. הצוותים יהיו בכוננות במשך הסופה.

במקביל העירייה ביצעה גיזום מסיבי של עצים וצמחיה העלולים להוות סכנה במקרה של סערה. התבצעו בדיקות של ניקוזים וזרימת מים חופשית בתעלות הניקוז. במבני ציבור התקיימה בדיקת מרזבים.

כמו כן, העירייה הצטיידה בציוד כבד כגון שופל וטרקטורים שיעמדו לטובת הרשות במידת הצורך.

קרית ים 

צוותי כוננות מתוגברים שייתנו מענה 24 שעות ביממה. השבוע קיימו חברי הצוות בראשות מנכ"ל העירייה, מנהלי האגפים השונים וראשי הצוותים ישיבת כוננות במהלכה חודדו נהלי עבודה המיוחדים למקרה הצורך.

צוות חירום. צילום: באדיבות קרית ים

בין השאר נפתחה קבוצת ווטסאפ הנקראת – "קריית ים בסערה" המיועדת לדיווחים של תושבים ועידכונים של העירייה אליה יכול להצטרף כל תושב באמצעות הקישור המצורף  http://bit.ly/2CA9eP3.

לקראת הסערה ערך ראש העיר ביקרת של ציוד החירום העירוני הכולל מכשירי קשר לשעת חירום, תאורת חירום ציוד הנדסי מצבורי דלק, משאבות ועוד. כמו כן נעשתה סריקה של כל מערכת הניקוז העירונית ונסרקו כל פתחי היציאה אל הים על מנת למנוע סתימות והצפות.

במקביל קראה העירייה לתושבי העיר לקשור ולחזק חפצים העלולים להיות מסוכנים ולעוף בסערה ולהודיע מבעוד מועד לעירייה על עצים או ענפים שנשקפת מהם סכנה. כמו כן קראה העירייה לתושבים להגביר תשומת לב לנזקקים וקשישים הריריים הזקוקים לעזרה וגם על כך לדווח לעירייה.

קרית חיים

יחידות המטה העירוניות נערכות לטיפול בהצפות וחסימת כבישים ופינוי מכשולים כגון: עצים, עמודי תאורה, שלטים ורמזורים שעלולים לעוף כתוצאה ממשבי הרוח העזים.

לצורך כך, הועמדו בכוננות כלים מכניים הנדסיים לפינוי סחף ופתיחת צירי תנועה, מסורים חשמליים הותקנו על גבי מנופים לחיתוך מהיר של עצים ומשאבות ומכליות.

בנוסף, הועמדו בכוננות משאבות, ומכליות שיתנו מענה במקרה של הצפות מבנים וכבישים, פריצת ביוב כתוצאה מחדירת גשמים וחסימות פתחי ניקוז.

שירותי הרווחה נערכים בצוותים מתוגברים אשר ייתנו סיוע לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים (קשישים ואנשים בעלי מוגבלויות). כמו כן, נערך האגף לפתיחת מרכזי קליטה אליהם יופנו ושבים שבתיהם יוצפו. עובדים סוציאליים יסיירו ברחובות ויאתרו דרי רחוב במטרה לשכנעם להגיע לדיור מוגן ולא להישאר חשופים לקור.

תורנים מיוחדים יפקחו על הנעשה באזורים בהם סכנת ההצפות גדולה יותר ועל מנת למנוע כניסת כלי רכב לכבישים שיוצפו. כמו כן, נקבעו כוננים שיטפלו במכסים של מערכות הניקוז שלא יעמדו בלחצים הנובעים מהזרימה המוגברת.

המוקד העירוני 106 יופעל במתכונת מתוגברת עם מספר גדול של מוקדנים, שיעבירו את פניות התושבים לטיפול צוותי הפעולה.

כבאות והצלה מחוז חוף

אורי צ'ובוטרו דובר מחוז חוף: "כמדי שנה, מערך תחנות הכבאות במחוז חוף נערך לחורף ובמיוחד לנוכח התראות על מופעי קיצון כדוגמת זה הצפוי לנו בסוף השבוע הקרוב.

צילום: כיבוי אש

"בתחומי מחוז חוף יתוגברו הצוותים הכוננים תוך דגש על חברי היחידה לחילוצים מיוחדים בהתאמה לתחזית מזג האויר. לרשות הלוחמים יעמוד ציוד יעודי כדוגמת סירות חילוץ, משאבות, כננות, רתמות חילוץ וכיוצא באלה.

"אנו קוראים לציבור להמנע מנטילת סיכונים מיותרים במיוחד בעת הגעה לכבישים ומעברי מים מוצפים. בנוסף יש להקפיד על חימום מושכל והרחקת כל חומר בעיר ממקור החימום.

"לוחמי האש במחוז חוף הכוננים 24/7 מאחלים לכם חורף חם ובטוח".