בעקבות ההכרזה של הסתדרות המורים על שביתה מתוכננת ביום רביעי במוסדות החינוך, החלו חלק מהרשויות בקריות להיערך על מנת להקל על ההורים.

צילום: ShutterStock

בקרית ביאליק ובקרית אתא יופעלו כל הגנים העירוניים מהבוקר על ידי הצהרונים. גם בקרית מוצקין כל גני הילדים יפעלו במתכונת מיוחדת באמצעות הסייעות. בחיפה צהרונים יפעלו רק משעות הצהריים, כל יתר מוסדות החינוך ישבתו.

השביתה המתוככנת ליום רביעי צפויה לכלול את גני הילדים, בתי הספר היסודיים וחטיבות הביינים, למעט מערכת החינוך המיוחד. כמו כן, טיולים שנקבעו מבעוד מועד יתקיימו כרגיל.

הסיבה לשביתה, לדברי המורים, היא קיזוז ימי מחלה. לטענתם, על כל יום מחלה של מורה מורידים 1.4 ימים. לטענת ההסתדרות, התקיימו מספר פגישות עם משרד החינוך, אולם עד כה נמסר להם שהנושא בבדיקה.

לטענת הורים בקריות, מדובר בחוסר התחשבות. "אנחנו מבינים את המצוקה של המורים", אמר אחד ההורים, "אבל זאת לא הדרך. הם מענישים את ההורים שיצטרכו לקחת יום חופש כדי להיות עם הילדים. ימי המחלה שלהם יעלו לנו בימי חופש".

לדברי אם אחרת משתמשים בילדים כמנוף לחץ. "מי שמשלם את המחיר על השביתות האלה, הם הילדים", אמרה האם. "הילדים רק חזרו מחופש חנוכה והם צריכים לשבת בבית במקום ללמוד. השימוש שנעשה בילדים הוא לא ראוי".

לדברי ההורים היה מקום להפעיל לחץ על משרד החינוך בדרכים אחרות, כאשר שביתה צריכה להיות המוצא האחרון. "אנחנו מבינים את מצוקות המורים", אמר אב מודאג, "אבל יש דרך להגיע למשא ומתן בדרכים אחרות, כמו באירגונים אחרים. נעשה שימוש בכלי ההשבתה בקלות יתרה".

בחלק מהרשויות, כאמור, נערכים כדי לסייע להורים אם תתקיים שביתה.

עיריית קרית ביאליק הודיעה, כי כל גני הילדים העירוניים יופעלו על ידי הצהרונים משעות הבוקר.

כמו כן, בחטיבות הביניים בעיר רוב המורים משתייכים לארגון המורים, כך שיום הלימודים לא צפוי להיפגע. שביתה בבתי הספר היסודיים היא בלתי נמנעת.

עיריית קרית מוצקין הודיעה, כי כל גני הילדים יפעלו במתכונת מיוחדת באמצעות הסייעות (בנוסף לצהרונים). בחטיבות רק מורים המשתייכים להסתדרות המורים לא יגיעו ללמד. בתי הספר היסודיים ישבתו.

עיריית חיפה מסרה, כי מוסדות החינוך המיוחד יפעלו כרגיל. פרט אליהם כל מערכת החינוך המשתייכת להסתדרות המורים תושבת. הצהרונים והמועדוניות יפעלו כרגיל, רק משעות אחר הצהריים.

עיריית קרית אתא הודיעה, כי גני הילדים יפעלו במתכונת מיוחדת באמצעות הסייעות והצהרונים יפעלו כרגיל, מסיום הלימודים ועד לשעות אחר הצהריים.

עיריית קרית ים מסרה כי במקרה של שביתה כל הגנים בעיר יפעלו עד לשעה 14:00 באמצעות שתי סייעות, בגנים בהם פועלים צהרונים - יפעלו הצהרונים כרגיל. בבתי הספר יפעלו הצהרונים בין השעות 7:45 - 16:00-17:00

.