"חבשת או נקנסת" - יוזמה חדשה של עיריית קרית ים יצאה השבוע לדרך, במטרה לאכוף את חוקי הרכיבה על אופניים חשמליים ולעודד את הרוכבים לחבוש קסדה בעת הרכיבה.

את היוזמה הגה ראש העירייה, דוד אבן צור, ובמסגרתה מציעים פקחי ושוטרי השיטור העירוני לרוכבי האופניים "קסדה בהשאלה".

"חבשת או נקנסת". מבצע קסדה יצא לדרך. צילום: באדיבות עריית קרית ים

הרעיון הוא כי כל רוכב אופניים שנתפס בלי קסדה מקבל קנס בסך 250 שקל. במקביל, מציעים לו השוטרים והפקחים קסדה בהשאלה, אותה הוא מקבל ל-48 שעות, במסגרתן הוא יכול לרכוש קסדה שעולה כ-80 שקל, ולהימנע מהקנס.

כחלק מהמבצע רכשה העירייה, בשיתוף עם רשת חנויות האופניים "רוזן ומינץ", כמה עשרות קסדות תקניות, אותן היא מחלקת לרוכבים בהשאלה.
רוכבים המתייצבים בנקודת המשטרה מחזירים את הקסדה שקיבלו, ומציגים קסדה שרכשו וחשבונית, זוכים בביטול הדוח המקורי והמרתו באזהרה.

בעירייה ובשיטור העירוני מאמינים כי בדרך זו ניתן להביא לשינוי בדפוסי הרכיבה של בני הנוער והתושבים על אופניים ברחבי העיר, ולהימנע מתאונות ומפגיעות.

מבצע האכיפה המקורי הוא חלק ממבצע רחב היקף המתנהל בקרית ים בשבועות האחרונים. במסגרת זו ערכו אנשי הפיקוח והשיטור מפגשים והרצאות בפני תלמידי בתי הספר, הציגו בפניהם את עיקרי החוקים החדשים בנושא הרכיבה על אופניים חשמליים, חידדו באוזניהם את הסכנות הכרוכות ברכיבה בניגוד לחוק והדגישו את הענישה והקנסות הכבדים הצפויים לעבריינים.

מיד בתום מסע ההסברה ערכו אנשי השיטור והפיקוח מארבים ברחובות ובכניסות והיציאות מבתי הספר בעיר, וחילקו לרוכבי האופניים העבריינים דוחות אזהרה. החל מהשבוע נכנס המבצע לשלב המעשי, ומעתה מחלקים השוטרים והפקחים דוחות אמת לעבריינים, וכן את האפשרות לדוחות "קסדה בהשאלה".

ראש העיר, דוד אבן צור, הביע את תקוותו כי המבצע יביא לשינוי דפוסי הרכיבה ברחבי העיר גם בקרב הצעירים וגם בקרב רוכבי האופניים המבוגרים.