כל תושב בקרית אתא מייצר מדי יום 1.9 ק"ג של פסולת מוצקה, ביתית ומסחרית וגזם, יותר מהממוצע הארצי. כך עולה מדוח של עמותת אדם טבע ודין, אשר מנתח את כמות הזבל שמייצר תוך יישוב בישראל, מתוך נקודת מבט שככל שהיישוב מייצר יותר פסולת, הוא פוגע יותר בסביבה.

מקטינים את כמות הפסולת באמצעות הפרדת פסולת בבתי התושבים. צילום: מיכל ראובן

מהדוח עולה, כי מדינת ישראל מייצרת מדי שנה 5.4 מילון טון פסולת, כאשר כל אחד מאיתנו מייצר בממוצע 1.7 ק"ג של פסולת, נתון מן הגבוהים בעולם. ישראל, על פי הדוח, גדלה בקצב מהיר הרבה יותר מאשר רוב המדינות המתפתחות הן בשל ילודה גבוהה יחסית והן בשל העלייה.

הדוח קובע: "השילוב בין תרבות הבזבוז לבין גידול האוכלוסייה מקדם את מדינת ישראל לקראת משבר פסולת".

הדוח מנתח לראשונה את כמות הפסולת שמייצרת כל רשות מקומית וקובע: "ברשות מקומית בה ההנהגה לוקחת אחריות על הפסולת שלה, אפשר לראות בבירור שכמות הפסולת פוחתת".

לטענת מנסחי הדוח הדוח חלק מהרשויות חזקות, שלכאורה מייצרות יותר פסולת, למעשה מקטינות את כמות הפסולת באמצעות הפרדת פסולת בבתי התושבים.

אנשי אדם טבע ודין מציינים כי מהלכים נרחבים לחינוך התושבים ללקיחת אחריות על הפסולת שהם מייצרים, היא השיטה היעילה ביותר לטיפול נכון בפסולת. לפי הדוח קרית אתא מובילה עם 1.9 ק"ג לתושב ליום.

ביאליק היא מתחת לממוצע הארצי, 1.6 ק"ג ליום לתושב. גם קרית ים ומוצקין נמצאות מתחת לממוצע הארצי וכל תושב בהן מייצר מידי יום 1.5 ק"ג של פסולת.

המסקנה היא: "כשאנשים מפרידים אשפה בביתם, הם רואים באופן המוחשי ביותר כמה פסולת הם זרקו ולכן ישתדלו להימנע מקנייה של מצרכים מיותרים.

"כאשר התהליך הזה מתרחש ביישוב שלם הדבר משפיע על כלל הפסולת שמייצר היישוב. כולם מרוויחים במצב הזה – התושבים שמוציאים פחות כסף על מוצרים מיותרים, הרשות המקומית שצריכה לטפל בפחות פסולת, המדינה כי יש פחות פסולת להטמין והעולם מרוויח בשל החיסכון במשאבים ובפליטות של גזי חממה".