יעקב בורובסקי, ניצב בדימוס: "זו מחאה מוצדקת, כואבת עם התפרצות של כעס וזעם. המיעוטים במדינת ישראל מפגינים לא אחת בכבישים, זו לא הפגנה מלכותית אלא הפגנת זעם. כשמספנות ישראל התפרקו, הכבישים נסגרו ואף אחד לא בא בטענה.

הפגנות בצומת קרית אתא. צילום: גיל נחושתן

"את האלימות, לעומת זאת, חייבים לגנות. חייבים לבצע מעצרים מיד אחרי שתיעדו את כולם. המשטרה מתנהגת בצורה מכילה וסובלנית, אבל היא לא יכולה כך לאורך זמן, וחייב להיות איזון ולבצע מעצרים, כי מי שלוקח את החוק לידיו, צריך להיעצר, ושבית המשפט יחליט.

"מנגד, ברור שהירי בנער האתיופי הוא מזעזע, קשה ולא מוצדק. לא יורים בנשק חי אם לא נשקפת לך סכנת חיים ממשית ולא תיאורטית. שוטר או קצין חייב לקחת בחשבון שכשכדור יוצא מאקדחו, הוא צריך לחשוב על כל תרחיש. זרקו עליך אבן - תברח ותזמין ניידת, ואז תבצע מעצר.

"שוטר מקצועי לא יורה במקרים האלה, אסור לו, ולכן אני כן בא בטענות לארגון שלא מצליח להטמיע את הערכים האלה. זה כשל של המערכת והפרט".

יוסי אזריאל, סגן ראש עיריית ביאליק: "המחאה מוצדקת. אני וחברי סיעתי אף השתתפנו בהפגנה ביום ראשון בצומת קרית אתא כאות הזדהות. לצערי, למחרת החלה גלישה למקומות לא נכונים. הם צריכים לתעל אותה נכון, בטח לא להשתמש באלימות, כדי שהמחאה תהיה אפקטיבית.

"אני מצפה מכלל הציבור להשתתף במחאה יחד עם כולם וכולל גורמים בכירים בממשלה ומטה. המשטרה פועלת נכון כרגע, עדיף להיות חכם ולא צודק ולתת לרוחות להירגע".

צעירים חוסמים את נתיב המטרונית. צילום: גיל נחושתן

נילי אלדר, לשעבר מנהלת אגף חינוך: "המחאה בהחלט מוצדקת, אך גם מחאה צריך לדעת לנהל. ההמשך של התגובה לא תורם למפגינים, אלא להיפך, מזיק להם. הם לא ידעו מתי להפסיק ומתי לשים את הגבול. אני מאותם נהגים שהמתינו יותר משעתיים בכביש.

"יצאתי מהבית בעדם, ובמהלך הדרך הייתי נגדם. לא ככה מנהלים מחאה. הם הרגיזו ציבור רחב, וחבל. יש בעיה גם עם המשטרה, החברה רובה כבר לא מאמינה למשטרה בגלל פעולות כאלה ואחרות, וחוסר היכולת שלה להסביר מה היא עושה. בוודאי לא בפעולה שלה מול המחאה, שהפכה לאלימה, וככה ניזוקה גם תדמית המחאה וגם תדמית המשטרה".

צעירים זועמים בצומת קרית אתא. צילום: גיל נחושתן

רמי פורת, מנכ"ל אורט ביאליק: "בני העדה האתיופית חווים בימי אלה כאב. יש מקום לתת לכאב לצאת, אבל יש לבחון במידתיות את דרך התגובה ולאתר דרכים ותהליכים להידברות. את זה אני אומר לשני הצדדים - גם למשטרה וגם לקהילה".

דוד אבן צור, ראש עיריית קרית ים: "ככלל, מחאה זו פעולה לגיטימית. חשוב רק להקפיד בכל מקרה של מחאה שהיא לא תצא מכלל שליטה ולא תפגע בצורה אנושה בציבור הרחב. המחאה שראינו השבוע חייבת לעורר את כל החברה לבדק בית וחשבון נפש".

עדי קאופמן, מנכ"לית תיאטרון הצפון: "המחאה רק מגדילה את האפליה לדעתי, כי יוצאים מנקודת הנחה מראש שההריגה נעשתה מתוך מקום גזעני. אני חושבת שגם אם לא היה מדובר בנער ממוצא אתיופי, הטעות הזאת היתה מתרחשת. יש הרבה מחאות לעשות על דברים שמקפחים חיים.

"אני אוהבת את הקהילה ומכבדת אותה, אך לדעתי המחאה רק מטמיעה את הגזענות. למשטרה אני פונה בשאלה, מי יפצה את כל אלה שנתקעו והפסידו לא רק ימי עבודה, אלא אפילו את יום החתונה שלהם, אמהות שנתקעו עם הילדים ברכב חמש שעות בלי מים. המשטרה לא אמורה לתת לזה יד, ולנהוג באפס סובלנות בעניין הזה".

דני נישליס, מנכ"ל רדיו חיפה: "אירועי המחאה הם לא פחות מפיגוע. מה שחווינו השבוע זה משהו בין אינתיפאדה למלחמת אחים. נחצו קווים אדומים. המשטרה איבדה שליטה, ומרוב רצון לא לפגוע במפגינים, היא נעלמה.

"זו לא היתה הפגנה, אלא אלימות של זריקת בקבוקי תבערה וזיקוקים לתחנת משטרה, אלימות שבה הפכו מכוניות. אנחנו זוכרים ששוטר הרג נער ומדוע כל ההתקוממות החלה, אך איפה המנהיגים? איפה ראש הממשלה? איפה ראשי הערים שיבואו וידברו וירגיעו?".